23 Haziran 1912 yılında Londra’da dünyaya gelmiştir. Babası Hindistan kolonisinde devlet memuru olarak çalışmıştır. Annesinin adı Sara, babasının adı Julius Mathison Turing, abisinin adı ise John’dur. Turing, ailenin ikinci çocuğudur. Babası Hindistan’da çalışırken annesi sara Alan’a hamiledir doğumu İngiltere’de gerçekleştirmek istedikleri Londra’ya dönmüşlerdir. 6 Yaşında St. Michaels okulunda, eğitim hayatına başlamıştır. Matematik ve teorilere olan ilgisi nedeniyle kısa bir süre sonra öğretmeninin gözlemleri sayesinde üstün zekalı olduğu keşfedilmiştir. Özelikle bu anlamda ilgilendiği konular türev ve integraldir. Bunlara olan ilgisinden dolayı Einstein’ının bu anlamdaki çalışmaları üzerinde incelemeler yapmıştır. Daha sonra ise 1926 yılında Dorset’te özel ve pahalı bir okul olan Sherborne’de eğitimine devam etmiştir. Burada Christopher Morcom ile tanışmış dostluk ve aşk ilişkisi kurmuştur. Fakat daha sonra Morcom tüberküloz hastalığından dolayı vefat edince Turing’in inancı kökünden sarsılmış ve ateist olmuştur. Turing bu okulu bitirdikten sonra 1931 yılında Cambridge Kings Kolej’ine gitmiştir. 1935′ te ise üniversite diplomasını alarak Merkezi Limit teoremiyle King Koleji’ne akademik üye olarak yerleşmiştir. Bunun ardından Princeton Üniversitesi’nde görev almış ve bu okulda Felsefe Doktoru unvanı ile matematik alanında çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapmıştır. Buradan sonra ise Hükümetin Kod ve Şifre Okulu’nda da görev almıştır. Burada çalışırken İngiltere’nin Almanya ile savaşa girecek olmasından dolayı askeri hizmet yapmak üzere Bletchley Park’ta konumlandırıldı. Burada Alman Deniz Kuvvetlerinin şifreli iletişimini kırmaya yardımcı olacak elektromanyetik özellikli ismi ”Enigma” olan bir makine üzerinde çalışmış ve tasarlamıştır. Bu makine sayesinde Almanların şifresini kıran Turing II. dünya Savaşı’nda adını tarihe yazdırmıştır.

, Alan Turing Hayatı, BilgData
Alan Machine

Bu tasarladığı makine tarihte ilk bilgisayar unvanına sahiptir. Bu savaştan sonra bu kez ilgisini yapay zeka ve bilgisayar’ vermiş bu anlamda çeşitli çalışmalar yapmıştır. Bilgisayar üzerinde yaptığı çalışmalardan dolayı hem bu anlamda öncü olmuş hem de matematik ve felsefe alanlarında çeşitli tartışmalar üzerinde de ciddi anlamda etkileri görülmüştür. Ayrıca tez hocası Alonzo Church ile yaptığı çalışma Church-Turing Hipotezi ile de matematik dünyasına da adını yazdırmıştır. Turing 1941 yılında görev yaptığı yerde Joan Clarke’ye aşık olur ve eklilik teklif eder sonrasında nişanlanırlar fakat Joan Alan’nın eşcinsel olduğunu öğrenince nişanları bozulur. 1948 Yılında Manchester’da Matematik bölümüne atanır. 1949 yılında ise aynı üniversitenin Bilgisayar bölümünün yöneticisi olur. Turing İlk gerçek hafızalı bilgisayar olan Manchester Mar 1 Yazılımını yazar. Makinenin sağlaması yani insan zekâ seviyesinde olup olmadığını ölçümleyebilmek için Turing Testi geliştirmiştir. Bunların dışında Turing’in yaşadığı dönemlerde homoseksüellik yasa dışı ve suç unsuru teşkil eden bir konuydu. Fakat buna rağmen 1952 yılında Alan Murrer adlı biriyle bir birliktelik kurdu. Bu dönemde Turing evinin soyulması üzerine polis hırsızları yakalarken bu yasak ilişkileri de açığa çıkmış oldu ve Turing bu suçtan yargılandı. 1 yıl boyunca iğne ile kimyasal hadıma maruz kaldı. Turing 8 Haziran 1954 ‘te temizlikçisi tarafından evinde ölü olarak bulunmuştur. Olay yerinde yatağının kenarında bulunan siyanürlenmiş zehirli bir elma yediği için öldüğü kayıtlara geçmiştir. 1966 yılından beri de Alan Turing adına Bilgisayar Mekanizmaları Birliği tarafından her yıl bilgisayar biliminin Nobel’i niteliğinde olan Turing Ödülleri verilmektedir. Aynı zamanda 2001 yılında Manchester’da Alan Turing’in gümüş heykeli dikilmiştir. Apple’in ısırılmış elma logosunun çıkış hikayesinin Turing’in yediği elmayı dayandığı iddia edilmektedir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh