Albert Einstein’ın Hayatı ve Yaptıkları

Albert Einstein’ın Hayatı

1879 tarihinde Güney Almanya’nın Ulm şehrinde doğan ; bulduğu keşifler ve oluşturduğu kuramlar sayesinde adını fizik tarihine yazdıran, dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanı olarak kabul edilen yahudi asıllı fizikçi , bilim adamıdır Albert Einstein . Yaptığı keşifler ve bulduğu, oluşturduğu kuramlar sayesinde fizik bilimi çığır açmış, böylelikle de birçok fizik biliminde gelişim ve dönüşümün önünü açmıştır. Ve aslında fizik biliminin gelişimi de yeni icatları doğurmuş hayatımızda var olan teknolojik gelişmelerin doğumuna da böylelikle katkı sağlamıştır.

Albert Einstein'ın Hayatı ve Yaptıkları
Albert Einstein

Albert Einstein Çocukluğu

14 Mart 1879 tarihinde Almanya’nın Ulm kentinde dünyaya gözlerini açan Einstein’ın babası bir çeşit elektrik firmasının sahibi idi keza abisi de elektrik mühendisiydi. Annesi ise müzikçi olan Einstein yahudi bir aileden geliyordu. Çocukluk yıllarında içine kapanık, pek insanlarla diyalog hâlinde olmayan Einstein’in bu durumundan ailesi rahatsız olsa da bu durumu akranlarına göre geç yaşta konuşmasını sebebiyet gösteriyorlardı. Albert Einstein öğrenim hayatı Albert Einstein yahudi olsa da ilk olarak öğrenimini bir Katolik Okulu’nda görmüştür. Bu öğrenim şeklini o dönem sevip benimsemeyen Einstein , ne kadar öğrenim şeklini sevmese de ( ezberci egitim ) çok yüksek notlar alıyor, bölümünün birincisi oluyordu. 1888’de Luitpold gymnasium’a nakil olmustur. 1894 yılında ise yaşanan üzücü iflas sonucu italya’ya göç ettiler. Burada şu anki ismi “Eth zürih“e gitmek adına bir kaç kez mülakata girdiyse de başarılı olamadı. Ancak 2 yıl sonra Swiss Federal Polytechnic Enstitüsü’ne öğretmen olarak gitmistir. Albert Einstein özel yaşamı Swiss Federal Polytechnic Enstitüsü ‘ nde öğrencisi olan Mileva Maric ile evlenmek istedi ancak Maric’in yaşının büyük olması ve yahudi olmaması sebebi ile aileden onay alınamadı. Bu donem hamile olan Maric doğan kız çocuklarını evlatlık olarak vermek zorunda kaldılar. 6 ocak 1903 tarihinde ise Albert Einstein ile Mileva Maric nikah masasına oturdu. 1904 yılında evlilik sonrası olan ilk çocukları Hans dünyaya geldi , 1910 yılında da Eduard doğdu. İlerleyen dönemde Eduard şizofreni hastası olmuş ve de bir akıl hastanesinde dünyaya gözlerini yummuştur.

Albert Einstein'ın Hayatı ve Yaptıkları
Albert Einstein

Albert Einstein Kariyeri ve Kuramları

İlk olarak iş yaşamına swiss federal polytechnic institute fizik ve matematik öğretmeni olarak başlamıştır. Burada “Elektromanyetik teori” üzerine çalışmalar yaptı . 21 Şubat 1901’de İsviçre vatandaşı olmuştur ve de burda 1902 tarihine kadar özel dersler verdi. Bernese Deki “Akademie Olympia” adlı birlikte yerini aldı. Burası onun kariyeri için dönüm noktalarından biri oldu. Çünkü burası Einstein’in bir çok bilim adamı ile tanışmasını sağladı Sonrasında ise teknik asistan görevi ile isveç patent ofisi nde görev aldı. Burada Einstein bilim adamlarının yaptığı icatların patent alabilmesi ile ilgileniyordu. İlerleyen yıllarda Albert Einstein California Üniversitesinde profesör olarak görev aldı. Bir taraftan kuantum teorisi üzerinde çalışmalara başlamıştır. 1905 tarihinde “ A New Determination of Molecular Dimensions” isimli tezini vermiştir. Bu tezi Zurich Üniversitesine vermistir ve bu sayede doktor unvanı almıştır. 1933 tarihinde Almanya’da 40 bilim adamının yeni gelen yasalar ile çalışma imkanı kalmamıştır ve bu dönem Albert Einstein, Atatürk ‘ e bu profesörlerin orada bilimsel çalışmalarına Türkiye ‘ de devam etmeleri için ricada bulunmuştur. Ve bu rica kabul edilmiş, 40 profesör Türkiye ‘ye gelip Istanbul universitesi nde bilimsel çalışmalar yapmıştır. Dr. Chaim Weizmann ile birleşerek üniversite kurmuşlardır . ( jerusalem yahudi universitesi) 1948 yılında Brendeis Üniversitesi ‘de son görevini aldı . Tarihler 18 nisan 1955 hayata gözlerini yummuştur Albert Einstein yaşadığı iç kanama sebebi ile yaşamı boyunca silahlanmaya , atom bombasının yarattığı tahribata karşı gelmiş , bu tahribatın önlenebilmesi için bir çok çalışmada yer almıştır.

Albert Einstein'ın Hayatı ve Yaptıkları
Albert Einstein Meşhur Pozu

Albert Einstein’ın Yaptıkları

Sığındığı ülkede birçok buluş ve teori üzerine kitaplar, makaleler yazarak geçimini bir süre üniversite öğretmenliği yaparak kazanmıştır. Yayımladığı kitaplar ve makalelerde benzeri görülmemiş evren ve uzay hakkında teorilerce tanınmıştır. Bu teoriler ile Dünya’da üne kavuşan Albert Einstein, 1901 senesinde İsviçre’den teklif almış olup, diğer bilim adamları ile evrenin oluşumu ve uzay hakkında değerli çalışmalar yürütmüştür.

1940 senesinde ise ABD’den vatandaşlık alarak, tüm çalışmalarını ve kişisel hayatını artık ABD’de geçirmiştir. Amerika’ya yerleşmeden önce 1921 senesinde Nobel Fizik Ödülü, Albert Einsein’in kanıtlanan ve kanıtlanabilir teorileri üzerine verilmiştir. Nobel ödülünden hariç 2 adette madalyası vardır. Bunlar; Copley Madalyası ve Max Planck Madalyası’dır.

Amerika’da düzenli bir hayat kuran ve evliliğini gerçekleştiren Einstein, 1955 senesinin Nisan ayında gözlerini hayata kapamıştır. Ayrıca ölüm anından birkaç gün sonra; beyninin incelenmesi üzerine Dr. Thomas Stoltz Harvey tarafından gizlice çalınmıştır. Ve halen Dr. Thomas’ın ailesinde Einstein’in beyni bir kavanozun içinde saklanıyor.

Albert Einstein ve Uzay Teorileri

Einstein, genellikle kendi yöntemlerini benimseyerek, o konu hakkında uzun uzun matematiksel kavramlar ile olasılık tahminlerini yürütürdü. Ayrıca üzerinde durduğu ve uzay teorileri hakkında yüzyıllardır süren devrimleri yarattığı 2 konu; özel görelilik ve genel görelilik kuramları olmuştur. Bu kuramların açıklayıcı ve ayrıntılı bilgilerini yakından inceleyelim;

Özel Görelilik Nedir?

Cisimler kendi boyutlarında hız kazandıkça, kendi boyutlarından ve hacimlerinden daha yavaş bir şekilde hareket edecekler ve ışık hızında ani tepkime ile duracaklardır. Ayrıca evren üzerinde bulunan hiçbir gök cismi veya obje, ışık hızından hızlı değildir. Bu kuram kavramlarından en önemlisi ise; cisimler hız kazandıkça, doğru bir düzlemde boylarında kısalma olacaktır.

Genel Görelilik Nedir?

Genel görelilik kuramına göre: Herhangi bir nesnenin kütle çekim alanında, farklı bir cisim ise kapalı bir haznede hareketlilik adı altında aynı şekilde davranır, tepkime verir. Örneğin; uzaya gidecek bir roketin içerisinde bulunan astronot ve kapalı bir kutunun içinde duran astronot, kalkış ivmesini aynı şekilde ve aynı basınç ile anlar. Bunun sebebi; ivme kuramına bağlıdır. Bu kurama, bilim adamları kanıtlanabilirlik gözü ile bakmaktadır.

Albert Einstein ve Popüler Kültür

Einstein, 1999 senesinin son aylarında tam 100 fizikçi arasından en iyi ve en doğru teoriler fizikçisi seçilerek 1.’lik sırasını kazanmıştır. Ayrıca Albert, tüm hayatı boyunca 300’ü aşkın makale ve kuramları ile bilimsel buluşlara imza atmıştır. 150 kadar da bilimselliğin dışında çalışmaları ve kültürel söyleyişleri olmuştur. Soyadına ise öğrencileri ve diğer bilim adamları tarafından ‘’ dahi ‘’ kelimesi anlamında bir ifade eklenmiştir.

Albert Einstein Kitapları

Görelilik; Özel ve Genel Kuram: Popüler Bir Yorum, 1920.
Görelilik’in Anlamı, 1921.
Tek Atomlu İdeal Gazların Kuantum Kuramı, 1924.
Brown Hareketi Kuramı Üzerine Araştırmalar, 1926.
Siyonizm Hakkında, 1930.
Niçin Savaş, 1933.
Gördüğüm Kadarıyla Dünya, Denemeler, 1934.
Felsefem, 1934.
Fiziğin Evrimi, Leopold Infield ile birlikte, 1938.
Otobiyografik Notlar, Denemeler, 1949.

Bunları Gördün mü ?