in

Albert Einstein’ın Hayatı ve Kariyeri

1879 tarihinde Güney Almanya’nın Ulm şehrinde doğan ; bulduğu keşifler ve oluşturduğu kuramlar sayesinde adını fizik tarihine yazdıran, dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanı olarak kabul edilen yahudi asıllı fizikçi , bilim adamıdır Albert Einstein . Yaptığı keşifler ve bulduğu, oluşturduğu kuramlar sayesinde fizik bilimi çığır açmış, böylelikle de birçok fizik biliminde gelişim ve dönüşümün önünü açmıştır. Ve aslında fizik biliminin gelişimi de yeni icatları doğurmuş hayatımızda var olan teknolojik gelişmelerin doğumuna da böylelikle katkı sağlamıştır.

, Albert Einstein’ın Hayatı ve Kariyeri, BilgData
Albert Einstein

Albert Einstein Çocukluğu

14 Mart 1879 tarihinde Almanya’nın Ulm kentinde dünyaya gözlerini açan Einstein’ın babası bir çeşit elektrik firmasının sahibi idi keza abisi de elektrik mühendisiydi. Annesi ise müzikçi olan Einstein yahudi bir aileden geliyordu. Çocukluk yıllarında içine kapanık, pek insanlarla diyalog hâlinde olmayan Einstein’in bu durumundan ailesi rahatsız olsa da bu durumu akranlarına göre geç yaşta konuşmasını sebebiyet gösteriyorlardı. Albert Einstein öğrenim hayatı Albert Einstein yahudi olsa da ilk olarak öğrenimini bir Katolik Okulu’nda görmüştür. Bu öğrenim şeklini o dönem sevip benimsemeyen Einstein , ne kadar öğrenim şeklini sevmese de ( ezberci egitim ) çok yüksek notlar alıyor, bölümünün birincisi oluyordu. 1888’de Luitpold gymnasium’a nakil olmustur. 1894 yılında ise yaşanan üzücü iflas sonucu italya’ya göç ettiler. Burada şu anki ismi “Eth zürih“e gitmek adına bir kaç kez mülakata girdiyse de başarılı olamadı. Ancak 2 yıl sonra Swiss Federal Polytechnic Enstitüsü’ne öğretmen olarak gitmistir. Albert Einstein özel yaşamı Swiss Federal Polytechnic Enstitüsü ‘ nde öğrencisi olan Mileva Maric ile evlenmek istedi ancak Maric’in yaşının büyük olması ve yahudi olmaması sebebi ile aileden onay alınamadı. Bu donem hamile olan Maric doğan kız çocuklarını evlatlık olarak vermek zorunda kaldılar. 6 ocak 1903 tarihinde ise Albert Einstein ile Mileva Maric nikah masasına oturdu. 1904 yılında evlilik sonrası olan ilk çocukları Hans dünyaya geldi , 1910 yılında da Eduard doğdu. İlerleyen dönemde Eduard şizofreni hastası olmuş ve de bir akıl hastanesinde dünyaya gözlerini yummuştur.

, Albert Einstein’ın Hayatı ve Kariyeri, BilgData
Albert Einstein

Albert Einstein Kariyeri ve Kuramları

İlk olarak iş yaşamına swiss federal polytechnic institute fizik ve matematik öğretmeni olarak başlamıştır. Burada “Elektromanyetik teori” üzerine çalışmalar yaptı . 21 Şubat 1901’de İsviçre vatandaşı olmuştur ve de burda 1902 tarihine kadar özel dersler verdi. Bernese Deki “Akademie Olympia” adlı birlikte yerini aldı. Burası onun kariyeri için dönüm noktalarından biri oldu. Çünkü burası Einstein’in bir çok bilim adamı ile tanışmasını sağladı Sonrasında ise teknik asistan görevi ile isveç patent ofisi nde görev aldı. Burada Einstein bilim adamlarının yaptığı icatların patent alabilmesi ile ilgileniyordu. İlerleyen yıllarda Albert Einstein California Üniversitesinde profesör olarak görev aldı. Bir taraftan kuantum teorisi üzerinde çalışmalara başlamıştır. 1905 tarihinde “ A New Determination of Molecular Dimensions” isimli tezini vermiştir. Bu tezi Zurich Üniversitesine vermistir ve bu sayede doktor unvanı almıştır. 1933 tarihinde Almanya’da 40 bilim adamının yeni gelen yasalar ile çalışma imkanı kalmamıştır ve bu dönem Albert Einstein, Atatürk ‘ e bu profesörlerin orada bilimsel çalışmalarına Türkiye ‘ de devam etmeleri için ricada bulunmuştur. Ve bu rica kabul edilmiş, 40 profesör Türkiye ‘ye gelip Istanbul universitesi nde bilimsel çalışmalar yapmıştır. Dr. Chaim Weizmann ile birleşerek üniversite kurmuşlardır . ( jerusalem yahudi universitesi) 1948 yılında Brendeis Üniversitesi ‘de son görevini aldı . Tarihler 18 nisan 1955 hayata gözlerini yummuştur Albert Einstein yaşadığı iç kanama sebebi ile yaşamı boyunca silahlanmaya , atom bombasının yarattığı tahribata karşı gelmiş , bu tahribatın önlenebilmesi için bir çok çalışmada yer almıştır.

, Albert Einstein’ın Hayatı ve Kariyeri, BilgData
Albert Einstein Meşhur Pozu

Albert Einstein Kitapları

Görelilik; Özel ve Genel Kuram: Popüler Bir Yorum, 1920.
Görelilik’in Anlamı, 1921.
Tek Atomlu İdeal Gazların Kuantum Kuramı, 1924.
Brown Hareketi Kuramı Üzerine Araştırmalar, 1926.
Siyonizm Hakkında, 1930.
Niçin Savaş, 1933.
Gördüğüm Kadarıyla Dünya, Denemeler, 1934.
Felsefem, 1934.
Fiziğin Evrimi, Leopold Infield ile birlikte, 1938.
Otobiyografik Notlar, Denemeler, 1949.

Albert Einstein’ın Kuram ve Buluşlarını incelediğimiz yazılar çok yakında yazılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir