Alessandro Volta Rus asıllıdır.18 Şubat 1745 yılında Lombardiye, İtalya’da dünyaya gelmiştir. Fizik, kimya ve elektrik biliminin öncülerinden biridir. Özellikle fizik, kimya alanında yaptığı çalışmaların yanı sıra pilin icat edilmesiyle daha çok tanınmıştır. Aile kökeni soylu olmasına karşın, ekonomik gelirleri iyi değildi. Babasının vefatının ardından eğitimini 12 yaşına kadar amcası vermiştir. Oldukça yetenekli ve zeki olan Volta yabancı dildeki yeteneği sayesinde Almanca, Fransızca, Latince ve İngilizceyi öğrendi ve farklı bilim insanları ile bilgi alışverişini kolaylıkla yapabildi. Volta 1794 yılında Teresa Peregni ile evlendi ve bu evliliğinden Flaminio,Giovanni ve Zanino isimlerinde üç oğlu dünyaya geldi. Alessandro Volta daha önce de bahsettiğimiz gibi asil kökenli bir aileden gelmesine rağmen babasının borçlarından dolayı, dini adam yetiştiren ücretsiz bir okul olan Cizvit Yatılı Okuluna gitmek zorunda kalmıştır. Burada bir süre hitabet ve beşerî ilimler alanında dersler almış fakat rahip olma gibi bir düşüncesi olmadığı için, ailesinin de onayı ile bu okuldan ayrılmıştır. Ardından Benzi Ruhban Okulu’na başlamış 18 yaşına dek bu okulda eğitim görmeye devam etmiştir. Volta her ne kadar bilim adamı olmak istese de ailesi onu hukuk alanında yönlendirmek istemiş fakat başarılı olamamıştır. Volta bu okulu da terk edip hayallerinin peşinden gitmeye karar vermiştir. Volta hayallerine giden yolda ilk adımını 1774 yılında Kraliyet Okulu’nda fizik profesörü olarak çalışmaya başlayarak atmıştır. Bir yıl sonrasında ise statik elektrik üretimi yapabilen electrophorus’ı icat etmiştir. Bazı bilim adamları Allesandro Volta’nın tasarımı olan elektrotun yapımında farklı materyaller kullanarak tasarımını daha da geliştirmişlerdir.

, Alessandro Volta’nın Hayatı, BilgData

Günümüzdeki piller aynı tasarıma dayanmakla beraber yapımında daha modern gereçler kullanılmaktadır. Volta ardından gazların kimyası zerinde çalışmalar yapmış ve metanı keşfetmiştir. İtalya’da metan gazı aramaya başlamıştır. 1776 yılında yapmış olduğu araştırmalar sonucunda Moggiore Göl’ünde metan gazını bulmuştur. Metan gazını bulmasına; Benjamin Franklin’in yanabilen hava yazısını okuması ilham vermiştir. Ve metan gazı üzerinde çeşitli deneyler yaptı. 1799 yılında Pavia Üniversitesinde Deneysel Fizik Profesörü olarak atandı. Elektrik üzerine de çalışmalar yapmış çalışmaları arasında en büyük dikkati kapasitans yasası çekmiştir. Volta İlk basit pili bakır ve çinko çubukları salamuranın içine daldırarak ve bu çubukları birleştirerek elde etti. Ardından 1800 yılında en önemli icadı olan elektrik pilini üretmeyi başardı. Bununla daha ok ünlenen Volta Napolyon Bonapart tarafından Paris’e çağrılmış ve fonlanmıştır. Ardından İtalya Krallığı tarafından kont ve senatör unvanını almıştır. Aynı zamanda o dönemin Avusturya İmparatoru tarafından da Padua Üniversitesi’nin felsefe fakültesine müdür olarak atanmıştır. Volta ayrıca ışınlanma üzerinde de çeşitli çalışmalar yapmıştır. Elektrik konusunda en önemli gelişmeler tartışmasız, Volta döneminde başlamıştır. Volta’nın ölümünden sonra elektrik alanında yaptığı ve dünyaya öncülük ettiği çalışmalarından ötürü onun anısına elektrik gerilim birimine Volt adı koyulmuştur. Aynı zamanda Royal Society Of London tarafından Copley Madalyası kazanmıştır. 1769 yılında De Vi Attractiva İgnis Electrici(On the attractive force of electric fire) yazmıştır.Volta yakalamış olduğu şöhretten dolayı çok fazla gelir elde etmiştir. Ve lüks içinde yaşamıştır. 5 Mart 1827 yılında Berlin, Almanya’da vefat etmiştir. Naaşı Como, İtalya’da bulunan Camnago Volta mezarlığına defnedilmiştir. Volta’nın deneylerini uygularken kullandığı orijinal mirası onun anısına bir müzede sergilenmektedir. Volta’nın Como’da bulunan evinde; şu ana kadar ürettiği icat ve deneyleri sergilenmekte ve öğretilmektedir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh