Alfred Bernhard Nobel, 21 Ekim 1833 tarihinde Stockholm, İsveç’te dünyaya gelmiştir. Kendisi Kimyager ve mühendistir. Nobel, varlıklı bir aile olan, Andriette Ahlsell ve mühendis Immanuel Nobel’in üçüncü çocuklarıdır. Ama Alfred doduğunda babası işleri yüzünden iflas ettiği için madden sıkıntılı bir dönem yaşamaktaydılar. Bu sebeple ailesi önce 1837 yılında Filandiya’ya,ardından 1842 yılında ise St. Petersburg’a taşınmak durumunda kalmıştır. Babası durumunu toparlamak adına, St. Pesteburg’da bir atölye , annesi ise bir bakkal dükkanı açmıştır. İflas eden Immanuel, bulunduğu yerde büyük bir başarı kazanarak Ruslara silah üretimi yapmaya başlamış ve maddi olarak durumunu toparlamıştır. Bilinen icadı dinamittir. Isimleri Ludvig Nobel, Emil Oskar Nobel, Henrietta Nobel, Robert Nobel, Betty Karolina Nobel, Emanuel Nobel olmak üzere toplam 7 kardeşi vardır. Alfred, özel öğretmen eşliğinde eğitim alabilmiştir. Doğa Bilimleri edebiyat ve dil bölümlerinde bu sayede çok iyi bir eğitim görmüş oldu. Bunların yanı sıra İsveççe, Fransızca, Rusça, Almanca ve İngilizce dillerini öğrenerek kendini geliştirdi. Babası Alfred’in kendisi gibi mühendis olmasını istemiştir. Fakat Alfred, edebiyata da yakın ilgi duymuştur. O dönemde babası kimya mühendisliği eğitimi almasını istediği için onu yurtdışına yollamış ve bu süre zarfında; Almanya, İsveç, Fransa ve ABD’ de kalmıştır. O zamanlarda dönemin en önemli ve ünlü kimyageri olan T.J Pelouze’nin laboratuvarında çalışmış ve ondan birçok şey öğrenmiştir. Ve burada İtalyan Kimyager Ascanio Sobrero ile tanışmıştır. Sobrero, güçlü patlayıcı bir sıvı olan nitrogliserini keşfeden bir kimyagerdir. 1852 yılına gelince Alfred’in ailesi onun tekrar St. Petesburg’a dönmesini istedi. Bu dönemde babasının işleri tekrar bozulmaya başlamıştır. O döneme denk gelen Kırım Savaşı’nın bitmesiyle, Rusya ordusu, Immanuel’den silah sipariş etmeyi kesmiş, bundan sebep babası ikinci defa iflas etmiştir. Bu olaydan sonra Immanuel, oğulları Alfred ve Emil’i yanına alarak tekrar Stockholm’e geri döndü.

, Alfred Nobel’in Hayatı, BilgData
Nobel Barış Ödülü

Alfred 1863 yılından itibaren nitrogliserinle olan çalışmalarını sürdürmüş hatta bu çalışmalar yüzünden 1864 yılında büyük bir patlama meydan gelmiştir. Kazada kardeşi Emil dahil olmak üzere 4 kişi vefat etmiştir. Bu patlamada yaşanan faciadan dolayı Nobel’in Stockholm sınırları içinde bu çalışmaları yapmasına yasak getirildi. Bu sebeple Nobel çalışmalarına Malaren Gölü yakınlarında devam etmiştir.1864 yaptığı çalışmalar netice vermiş ve dinamiti oluşturan barutu bulmuştur. Bu buluş ile beraber bütün Avrupa’ya adını duyurmuştur.1865 yılında Nobel bir fabrika kurmuş ardından ikinci fabrikasını da faaliyete geçirmiştir. 1877 yılında ise barutun bir çeşidi olan Balistiti üretti. 1879 yılında Pariste labarotuvar kuran Nobel, burada yaptığı çalışmalar neticesinde, dumansız barut dediği itici barutu keşfeder. Bu olaydan birkaç yıl sonra, İngiliz hükümeti Nobel aleyhine dava açmış olsa da davayı kaybetmiştir. Bu dönemde İtalya ile Fransa’ya karşı iş birliği yapmış bu sebepten aleyhine yapılan propagandalar sonucu İtalya’nın San Remo şehrine taşınmak durumunda kalır. Aslında insanlığın bu buluşla yıkım gücünü arttırmış olsa da sık sık bundan pişman olduğu ifade etmiştir. Alfred Nobel 10 Aralık 1896 yılında San Remo, İtalya’da beyin kanaması sonucu vefat etmiştir. Vasiyetinde Nobel Ödülleri düzenlenmesine ve her yıl belirli bir miktarda kronu insanlık yararına hizmette bulunanlara verilmesini yazmıştır. Tartışmaların ardından 1900 yılında Nobel Vakfı kurulmuştur. Ödül ise ilk defa 1969 yılında verilmiştir. Bu tarihten sonra da günümüzde de her yıl Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta verilmeye devam etmektedir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh