2003 yılından beri, ülkemizde gerçekleştirilen etkinliklerde, teleskop yapımları adı altında bilgiler verilmektedir. 2003 yılından günümüze kadar birçok etkinlikte, sağlam ve gözlem açısından kaliteli teleskoplar yapılmıştır. Ayrıca teleskop yapımları, gerekli bir eğitici ve gök bilimci tarafından gözlem niteliğinde olmalıdır. Çünkü astronomik terimler ve teleskopun araç-gereçleri, teleskopun işlevselliğine göre düzene konmalıdır.

Bunların yanı sıra, teleskopun kundak yapısı ve ayna özellikleri yine eğitici tarafından belirlenmeli ve aynaların kalite bazlı manipülasyonu titizlikle yapılmalıdır. Aksi taktirde, teleskopun görsel açısında ve aynalarında odaklanma, ışık toplama gibi terimsel sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunları en aza indirmek için, her ay yapılan; amatör teleskop yapımı adlı etkinliklere katılabilir ve usta eğiticiler tarafından teleskopunuzu sorunsuz bir şekilde gözleme hazırlayabilirsiniz.

blank

Teleskop Ayna Yapım Aşamaları Nedir?

Teleskop ile yapacağınız gözleme ilk önce karar vermelisiniz. Bu karar; derin uzay gözlemi veya gezegen gözlemi olarak ikiye ayrılmaktadır. Fakat bu iki seçeneği aynı anda kullanmak isterseniz, teleskop yapım bütçenizi biraz daha zorlayarak derin uzay gözlemi ve gezegen gözlemini aynı teleskopta yapabilirsiniz. Fakat teleskopun kundak yapısını da, ayna özelliklerine göre seçmeli ve sağlamlığını sürekli test etmelisiniz.

Teleskop aynaları, teleskop yapımlarında 3 adet ana başlık içerisinde gerçekleşir. Bu başlıklar; kaba ve ince aşındırma, ayna cilalama, test ve şekil verme gibi uğraştırıcı işlerdir.

blank

Kaba ve İnce Aşındırma Nedir?

Cam veya ayna disklerini, tam orta kısmından çukurlaştırma işlemiyle, cilalama işlemine hazır hale getirmektir. Ayrıca, cam veya ayna hareketlerini kusursuz bir hale getirmek için, yüzeyi oldukça pürüzsüz hale getirilir. Bu işlemler ardından, ince aşındırma işlerine geçilir ve cam saydamlaştırılır.

Ayna Cilalama Nedir?

Kaba ve ince aşındırma işleminden sonra hazır hale getirdiğimiz camları ve aynaları, oksit gazlar sayesinde optikal bir görüntü vermek için yapılan en önemli iş adımıdır. Bu adımda, kullanılacak malzemeler, kaliteli olanlarından seçilmelidir.

blank

Test ve Şekil Verme Nedir?

Camların ve aynaların kaba, ince işlerinden sonra cilalama yöntemi ile yaptığımız işleri test edeceğimiz son adımdır. Bu adımda, eğiticiler tarafından çeşitli şekillerde test ve gözleme tabi tutulan aynalar, vakum buharları ile buharlaştırılarak ince tabakalı renkli filmler ile kaplanır. Kaplamanın ardından, testten başarılı ile geçen aynalar, diğer teleskopik adımlara geçer.

Teleskop Yapımı İçin Malzemeler

Teleskop yapımında en önemli adımlardan birisi ise, kaliteli malzemeler bulabilmektir. Çünkü malzemeleriniz ne kadar kaliteliyse, teleskopunuzun görsel açısı bir o kadar oturaklı ve güçlü olur. Fakat ülkemizde teleskop yapımları adı altında bulunan malzemeler yan sanayi ürünü olduğu için, kaliteli malzeme bulmak oldukça zordur. Bunun için, teleskop yapımına başlamadan önce yurt dışından, eğiticilerin tavsiyesi üzerine malzemeleri getirebilir, teleskopunuzu kaliteli araç-gereçlerden yapabilirsiniz.

Kategoriler: BilimUzay

Mert Deveçeker

Teknoloji Sever. Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir. Makine Mühendisi.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh