Amatör Teleskop Yapımı 2. Bölüm

Bilim ve Mühendislik

Amatör Teleskop Yapımı 2. Bölüm

Amatör Teleskop Yapımı 2. Bölüm

Amatör teleskop yapımı 1. bölüm konumuzda, aynaların 3 ana temelde incelenmesini ve pürüzsüz bir hal almasını öğrendik. 2. Bölümde ise, aynaların eğitimciler tarafından astronomik ve matematiksel oranlarını belirlemesinde ki izledikleri yolları, ince detayları öğreneceğiz. Ayrıca kaba ve ince aşındırma işlemi adı altında, milimetrelik ayna mesafelerini ve teleskopun kundak yapısı ile uyuşma metodunu da, teleskop yapımında eğiticiler tarafından nasıl yapıldıklarını adım adım öğrenip, uygulayacağız.

Aynaların Teleskop Ortamına Hazırlanması

Aynaların en önemli işlemi, kaba ve ince aşındırmadan geçmektedir. Yani, aynaların yüzeyi olabildiğince pürüzsüz ve net olmalıdır. Aksi taktirde, gözlem yaparken çizikleri ve yanlış cilalamanın yarattığı sorunları görebilirsiniz. Bu gibi sorunlar, gözlem sırasında meydana çıkar ve teleskopik, net bir görüntü elde edemezsiniz. Bu gibi sorunları yaşarsanız, teleskop tamiri yapan veya teleskop eğiticileri tarafından profesyonel destek alabilirsiniz.

Yukarıdaki anlatımların dışında, aynaların teleskop ortamına hazırlanması için; ilk önce aynaların gazete kağıtları ile iyice temizlenmesi ve astigmatizma gibi ince sorunların engellenmesi gerekmektedir. Astigmatizma, gözlem sırasındaki ince, milimetrelik çizikler ile alakalı, çizik sorunlarıdır. Bu gibi ayna sorunlarını, cilalama yöntemi ve silme yöntemi ile giderebilirsiniz. Eğer çizikler büyük veya kalınsa, tekrar kaba ve ince aşındırma yapmanız gerekmektedir.

Amatör Teleskop Yapımı 2. Bölüm

Aynaların Kaba Aşındırması Nasıl Yapılır?

Kaba ve ince aşındırmadan sonra, en dikkatli olacağımız kısım; kaba aşındırmadır. Kaba ve ince aşındırmadan daha çok titizlik ve dikkat isteyen bir uğraşlı kısımdır. Ayrıca, eğiticiler tarafından teleskopik orantılarla aynalar aşındırılır ve rakamsal şekilde aynalar yapılır. Teleskopik orantılar ve rakamlar, genellikle milimetre(mm) uzunluğu ile kullanılır. Mm uzunluk hesaplarından sonra, ayna üzerinde olabildiğince dikkatli şekilde çukurlama ve sagitta oluşturulur.

Sagitta değerlerini öğrenmek için, eğiticiler ve gök bilimciler tarafından destek alınabilir. Ama ben yinede sagitta değerlerini ölçmek için formülleri ve milimetrelik uzunlukları anlatacağım. Sagitta değerleri, 2,10-2,11 gibi değerlerden başlamaktadır. Aynaların üzerinde genellikle 2,00 mm’den başlayan çukurlamalar yapılır ve 2,11 mm gibi değerlerde çukurlama işlemi bitirilir. Hemen ardından, F odak uzaklığı dediğimiz ayna orantılarına geçilir.

Amatör Teleskop Yapımı 2. Bölüm

F olarak adlandırılan ayna orantıları genellikle, eğiticiler tarafından ‘’ S – sagitta ‘’ değerleri ile ölçülür. Bu değerler; ‘’ S={D/2-F/2} ‘’ olarak hesaplanır. Ne kadar matematiksel işlemler gibi gelse de, birinci denemenizden sonra işi öğreniyor, aynaların uzaklıklarını aşındırma ve sagitta yöntemleri ile ayarlayabiliyorsunuz.

İnce Aşındırma Tekrarı Nasıl Yapılır?

İlk kaba ve ince aşındırmadan sonra tekrar ince aşındırma yapmanız gerekmektedir. Çünkü aynalar, hassas bir malzemeden yapıldığı için, aşındırma işlemine tabii tutulmaları gerekir. İnce aşındırmada, aynanın diskleri titizlikle ve hassas bir şekilde aşındırmaya tabi tutulur. Aşındırılan diskler, iç-bükey olarak meydana gelir ve teleskopta görsel açı olabildiğince net ve opak olur. Genellikle ince aşındırma, etkinlikler içerisinde yapılmaktadır. Aşındırma yöntemi, profesyonel teleskop eğiticileri tarafından yapılmaktadır. Aksi taktirde, teleskopun ayna görüntülerinde terslik ve matlık görebilirsiniz.