Ampermetre Akım Ölçümü Nasıl Yapılır ?

Bilim ve Mühendislik

Ampermetre Akım Ölçümü Nasıl Yapılır ?

Ampermetre Akım Ölçümü Nasıl Yapılır ?

DC ve AC devrelerindeki akımın büyüklüğünü ölçmek için bir ampermetre kullanılır. Ampermetre, akım kaynağı ile seri olarak bağlanmıştır. Akım yüklü parçacıkların iletken boyunca (iletkenin kesiti boyunca) sıralı hareketi olduğundan, büyüklüğünü ölçmek için ölçülen akımı ampermetreden geçirmek gerekir.

Bu nedenle, ampermetre, akımı ölçmek gerektiğinde ve buna paralel olarak hiçbir durumda, incelenen devrenin boşluğuna tam olarak dahil edilir. Şönt genellikle, modern bir ampermetrenin çıkış devresinde bulunur; cihazın doğruluğunun kalibre edilmiş bir rezistörü ve cihazın elektronik devresinin voltaj düşüşünü ölçtüğü ve akımı dolaylı olarak hesapladığı (veya dedikleri gibi, akım şiddeti) olarak ölçebilir.

Ayrı bir ölçüm cihazı veya bir multimetrenin fonksiyonlarından biri olan bir ampermetrede, çeşitli akım ölçüm aralıkları vardır. Aralık, cihazın ön panelinde bulunan anahtar kullanılarak seçilir. Genellikle, multimetre üzerinde aşağıdaki değerlerden birini seçebilirsiniz (aralık için maksimum değer): 200μA, 2mA, 20mA, 200mA, 10A, vb.

Ek olarak, bazı multimetreler doğrudan, alternatif veya hem doğrudan hem de alternatif akımı ölçme yeteneğine sahiptir. Anahtar ölçeğinde akım tipi de seçilir. Akım ve voltajı ölçmek için multimetrelerin probları bağlamak için iki ayrı soketi vardır. Bunlar; voltajı ölçmek için bir soket ve akımı ölçmek için ikinci soketi olarak bilinmektedir. Üçüncüsü, ölçülen, akım veya voltajdan bağımsız olarak yerinde kalan ortak bir teldir.

Ampermetre Akım Ölçümü Nasıl Yapılır ?

Ampermetre Nasıl Kullanılmalıdır?

Test uçlarını multimetre veya ampermetrede karşılık gelen jaklara bağlayın. Cihazı açın ve düğmeyi kullanarak akım ve menzil türünü seçerek mevcut ölçüm moduna geçin. Aralık bilinmiyorsa, anahtar ölçeğinde mevcut en büyük değerle başlamalısınız. Ardından ölçülmesi gereken devreyi ayırın. Probları takın (dikkatli olun!) Cihaz açık devrede bulunsun. Devreye besleme akımı bırakın.

Birkaç saniye sonra, cihaz ölçülen akımın efektif değerini ekranda gösterir. Aralık 10A veya daha fazlaysa, ölçülen akım değeri amper olarak gösterilir. Aralık örneğin; 200mA, 20mA veya 2mA ise (büyüklük sırası aşağıdaki gibidir, ancak prensipte ölçek üzerindeki değerler bunlardan farklı olabilir), ekranda miliamper gösterilecektir. Aralık 200 μA ise (veya aynı sırada), mikroamper gösterilecektir.

Ampermetre Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ampermetre asla akım kaynağına paralel olarak bağlanamaz, çünkü bu durumda kısa devre akımı cihazın içindeki ölçüm şöntünden geçecek ve eğer akım cihaz için izin verilen maksimum değerden fazlaysa, cihaz anında yanacaktır. Mevcut kaynak, örneğin; iç direnç düşük bir soket veya başka bir kaynak ise, bu mağdurlarla trajedi ile sonuçlanabilir ve en iyi durumda, cihazın hızlı bir şekilde arızalanmasına neden olabilir. Parmak tipi bir pilin kısa devre akımını ölçmeniz gerekirse, bu bir ampermetre için zararsız olabilir, ancak bir ampermetreyi açma kuralını asla ihmal etmemek daha iyidir.

Sağlıklı bir devrede bulunan tüketiciler, akımı bir çalışma miktarıyla sınırlayacaktır. Özel bir tür ampermetre, bir elektrik akımı kelepçesidir. Çok geniş bir ölçülmüş akım aralığı vardır ve yanlış açılamazlar. Ayrıca, alternatif akımı ölçmek için akım kıskaçları daha yaygındır, ancak doğru akımı ölçmek için modeller de vardır. Bu modeller, sensörleri ve diğer metre araçlarını içerebilir.