Andreas Vesalius, Belçika’da dünyaya geldi. Vesalius, Belçika ülkesinin Brüksel şehrinde doğdu. Doğum tarihi ise, 31 Aralık 1514’tür ve 16. Yüzyılda yaşamıştır. Kendisi ile birlikte dört kardeşti. Babasının adı, Andries Van Wesele’dir. Babası, Margaret mahkemesinin şahsi eczanecisiydi. Annesinin adı ise, Isabel Crabbe’dir ve annesi ise ev hanımı idi. Babası okumayı çok istemişti fakat babasının okul döneminde evli insanların okuması yasaktı ondan babası da evli olduğu için okuyamamıştı. Andreas Vesalius, sanat okulu ve tıp okudu. 49 yaşında dünyaya gözlerini yumdu. Yunanistan adasında, 15 Ekim 1564 yılında öldü. Andreas vesalius, anatomist ve doktordur. İnsan anatomisi üzerindeki yanlış düşünceleri düzeltmiştir.

, Andreas Vesalius, BilgData
Andreas Vesalius

Andreas Vesalius’un Eğitim Hayatı

Okumayı ve araştırmayı oldukça çok seven Andreas Vesalius, 6 yaşında Katolik kardeşler Hayat okuluna başladı. O okula başladığında, aritmetik ve Latince gibi diller öğrendi. Andreas Vesalius artık 15 yaşındaydı ve üniversiteye kaydını yaptırdılar, üniversitenin adı, Louvian üniversitesidir. Okumayı çok isteyen fakat okuyamayan babası ve ailesi Vesalius’in bu okuma başarı karşısında oldukça memnunlardı. Vesalius, eğitim konusunda olan yeteneği ve isteği ailesinden alıyordu hatta ailesinin kütüphanesinden oldukça faydalanmıştır. Andreas vesalius, sanat eğitimi ile birlikte, yunanca, Latince ve İbranice gibi dilleri de öğrendi. 1532 yılında sanat okulundan mezun oldu. Mezun olması ile birlikte yeni bir alana ayak atan Vesalius, 1533 yılında Paris’in en iyi ve donanımlı fakültesi olan, tıp fakültesini kazandı. Eğitim hayatı boyunca oldukça araştırma ve çalışma yapan Andreas, eğitimlerinin ardından, İtalya’ya gitti. İtalya’ya gelen Vesalius, Padua Üniversitesinde anatomi dersliğinde, anatomi ile ilgili ders vermeye başladı. Galen’in eserlerini büyük ilgi ve dikkatle incelemiştir. Galen’in eserlerini dikkatle inceleyen Andreas, Galen’in eserlerinde hata buldu. Bu hata aslında izlenen yolla ilgi hatalardı. Çünkü Galenin insan anatomisi ile verdiği bilgiler, yanlış bir yolla elde edildiğini düşündü. Bu bilgiler, incelemelerin hayvanlar üzerinden denendiği ve bundan çıkan sonuçların insanlara mal edilmesinden elde ediliyordu. Andreas Vesalius, bu durumun hata olduğunu doğru bilgiye insanın kendi anatomisinden ulaşılabileceğini söyledi.

Anatomist Ve Doktorun Harika Çalışmaları

Sürekli çalışmalar ve araştırmalar yapan Vesalius, özellikle öğrencilerinin eğitimi için kan ve sinir yapısının anatomik şemasını yapmıştır. Vesalius, ameliyat ve anatominin birbiri ile bağlantılı diye inanıyordu. Vesalius, yoğun çalışmalarına ve eserler vermeye devam ediyordu. Kan alma ile ilgili olarak bir anlatım kitapçığı yazmıştır. Bu kitapçıkta, kan almanın aslında insan vücudunda nereden yapıldığını anlatıyor ve insan yapısının önemine değiniyor. Andreas, oldukça başarılı ve zeki biriydi. Yüksek lisansını yapmak için Padua ’ya gitti. Araştırmaları ve çalışmaları neticesinde oldukça bilgili biriydi bu nedenle okulun sınavlarını oldukça hızlı bir şekilde tamamlayıp çok kısa bir sürede doktora derecesini alabildi. Bu kadar hızlı ilerleyen Vesalius, cerrahi anatomi hocalığına başladı. Andreas Vesalius, öğretmenliğe başladığında kadavra çalışmalarını ve anatomi çizimlerini öğrencilere kolaylık olsun diye kendi çizdi. Oldukça başarılı olan Andreas Vesalius, büyük anatomi yapısını kendi çizmişti fakat birisi çalındı. Çalınmakla kalmayıp üstelik yayınlandı. Bunun bir daha yaşanmaması için vesalius, diğer çizimlerini de kendisi yayınlayarak bunun önüne geçmeye çalıştır. Andreas Vesalius, babası gibi saray hizmetinde çalışmak için, Kutsal Roma İmparatorluğuna, çalışmak istediğini bildirir. Hemen kabul edilen Vesalius, saray hekimi olarak başlar. Girdikten sonra bilim için oldukça tahlisiz bir durum olmuştur çünkü sarayda olduğu sürece bilimle alakalı araştırmasına pek zamanı kalmıyordu. Ve saraydan ayrılması ise imkânsızdı bu nedenle imparator ölene kadar çalışmak zorunda kaldı. Bu yıl sürdü. Ve Andreas Vesalius, 1564 yılında öldü.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh