Anten (Antennae) Galaksileri Hakkında

Bilim ve Mühendislik

Anten (Antennae) Galaksileri Hakkında

Anten Galaksi 1

Anten Galaksileri Nedir?

Anten Galaksileri, Türkçe isimleri ile Anten Galaksileri olarak bilinmektedir. Ayrıca astronomi dilindeki isimleri iki farklı çeşit olarak konulmuştur. Bu isimler; NGC 4038 ve NGC 4039’dur. Anten Galaksileri, 1785 senesinde, ünlü gök bilimci William Herschel tarafından özel teleskobu ile keşfedilmiştir. Bu Anten Galaksileri’nin diğer galaksilerden en büyük etkiletici özelliği, iki farklı galaksinin birbirleri ile çarpışması sonucu bir araya gelmiş olmalarıdır.

Ayrıca birbirleri ile etkileşime giren galaksiler, ayırt edilebilmeleri için ‘’ kuzey anten ‘’ ve ‘’ güney anten ‘’ olarak farklı gruplara konumlandırılmışlardır. İki galaksinin çekirdeğindeki kara delikler, birbirleri ile zıt kutuplaşma yaşamaktadırlar. Bu zıt kutuplaşmada ise, bir kara delik başarılı olacak, diğer kara delik başarılı olan kara deliğin içerisinde ölüme süzülecektir.

Anten Galaksileri’nin Özellikleri Nelerdir?

Anten Galaksileri, yaklaşık 1 milyon yıl önce birbirleri ile aynı yörüngede çarpışmışlardır. Bu çarpışma sonucu, çevrelerinde bulunan canlı yıldızlar kütle çekim sebebi ile ölü yıldızlara dönüşmüşlerdir. İki galaksinin çekirdeklerinde bulunan ölümcül kara delikler, ölü yıldızları içlerine çekerek büyümektedirler. Ancak, önümüzdeki 500.000 yıl içerisinde iki galaksi tamamı ile birleşecek olup, bir kara delik zıt kutuplaşma yaşarak yaşamına son verecektir.

Galaksilerin fiziksel ve yüzeysel özelliklerini anlatacak olursak, türleri evrende az rastlanan uyarıcı spiral’dir. İki galaksinin yaklaşık çapı, 350.000 ly olarak gözlemlenmiştir. Ayrıca, kitle bazlı hesaplamalarda, iki kara deliğinde ebatları galaksilerin ebatı ile karşılaştırılmaktadır. Yani bu oran tam 50 milyar M’dir. İki galakside süzülen yıldız sayısı ise 40 milyar olarak tahmin edilmektedir. Fakat 40 milyarın yarısından çoğu ölü yıldızdır.

Galaksilerin şuanda bağlı olduğu takımyıldızı, Corvus yıldızlarıdır. Galaksiler çarpışmadan önce bağlı oldukları takımyıldızları, Başak kümesi olarak adlandırılan yıldızlardır. Ani bir tepkime ile çarpışan galaksiler, yaklaşık 5 ila 6 kilometre yörüngelerinden çıkmışlardır. Yörüngeden çıkmalarının sebebi, takımyıldızlarının değişikliklerine sebep olmuştur.

Anten Galaksi 2

Anten Galaksileri Hakkındaki Gerçekler Nelerdir?

– İki galaksi çarpışmadan önce, anten şeklinde orta boyutlu bir gök cisimleriydiler. Fakat çarpıştıktan sonra ve birleştikten sonra, eliptik sarmal galaksi şeklini alacaklardır.

– Samanyolu ve Andromeda galaksileri de çarpışacak ve eliptik galaksi yerine, anten galaksilerinin ilk halini alacaklardır. Bunun sebebi, iki galaksinin sarmal kollarındaki kara deliklerdir. Bu deyim, sadece bir teoridir.

– Anten Galaksileri çarpışmadan önce, yaşam içeren gezegenlerin olduğu bilim adamları tarafından tahmin edilmektedir.

– Galaksiler çarpıştığında çevrelerinde ölen gök cisimleri, farklı bir yörünge periyoduna girmiş ve diğer kara delikler tarafından yutulmuştur.

– Galaksilere ‘’antennae’’ isminin verilmesi, iki galaksinin çevresel antenlere benzetilmesinin sebebidir.