Tom Petterson adlı bir İngiliz vatandaşı Mısır’da mide bulantısı yaşayama başlayınca zehirlendiğini düşündü. Ancak gerçek farklı çıktı. Petterson, en güçlü antibiyotiğe bile dirençli bir mikropla karşılaştığını sonradan öğrendi. Petterson, bu durumdan ancak karısının kararlılığı ve çabası sayesinde kurtulabildi.

Petterson’un eşi Steffanie, bir tıp uzmanıydı. Kocasının hastalandığını ve hastalığını öğrenince, bir şeyler yapması gerektiğini düşünerek hemen harekete geçti. Çareleri araştırmaya başlayan Steffanie, sonunda bir çözüm buldu.

Dünyadaki neredeyse tüm antibiyotiklere dirençli bir bakteri kocası Tom’un kanında dolaşırken modern tıbbın yapabileceği hiçbir şey kalmamıştı. Doktorların birkaç gün ömrü kaldığını söyleyince Steffanie, bir çözüm yolu önerdi.

Her ikisi de tıp uzmanı olan Tom ve Steffanie çifti, California üniversitesinde AIDS ile ilgili çalışmalarıyla tanınmışlar, kırka yakın ülke gezerek bu çalışmaları ile ilgili konferanslar vermişlerdi.

blank

Kocası Tom’un rahatsızlanması üzerine doktora götüren Steffanie, kocasının karnında tam futbol topu büyüklüğünde devasa bir apse oluştuğunu, buna yol açan bakterinin hiçbir çaresi olmadığını, hatta bu yüzden Alman’a ‘da bazı hastanelerin dahi kapatıldığını öğrendi.

Tom karantinaya alınınca çocukları son birkaç günü kaldığı söylenince  onu son kez görmek için hastaneye geldiler.

Steffanie bu bakteri hakkında uzun süredir bilgi sahibi olmasına karşın bakteri 20 senede büyük direnç kazanarak antiboyitklerin tümüne karşı etkili hale gelmişti.

Tom, apsenin kısa süre sonra vücudunda patlaması üzerine bakteri kana da karışarak tüm vücuda dağılmış ve direnmesi imkansız hale gelmiş. Septik şoka giren Tom’un nabzı yavaşlamış ve tansiyon hızla yükselmiş. Ölüm riski gittikçe artarken Tom’un zamanı azalmış.

Karısı Steffanie, kocasının taşıdığı bakteri için Ulusal Tıp Arşivi’nde araştırma yaparken bir yönteme rastlamış. Bu yönteme Faj yöntemi deniyordu. Bakterilere saldıran ve onları hızla yok eden milyarlarca parçacığın her birine faj deniyor. Vücudumuza her gün milyarlarca faj girip çıkmakta.

Steffanie, Gıda ve Tıp Kurumlarına başvurarak faj tedavisi için gerekli izinleri almış. Ancak Steffanie’nin trilyonlarca faj türü arasından bu çaresiz bakteri için en uygun olanı bulması gerekmiş.

Araştırmalara devam ederken Texas üniversitesinden bir profesörle iletişime geçen Steffanie, profesörün laboratuvarını kullanmak için izin de almış. Ardından buraya gelerek araştırmalar başlamış.

Bu sırada bir doktora öğrencisisin gönderdiği dört çeşit faj numunesini gören Steffanie bunların uygun olduğuna karar vermiş.

İlk enjeksiyon Tom’un karnına yapılmış. İkinci ve daha tehlikeli olan faj ise Amerikan donanmasındaki ağır hastalar için kullanılıyormuş. Bu da kana enjekte edilmiş.

Hızla iyileşen Tom, doktorların dediğine göre dört yıl içinde bu dirençli bakteriyi vücudundan tamamen atabilecek. Üstelik üç yılını geride bırakmış durumda. Neredeyse tamamen iyileşmiş ve araştırmalarına geri dönmüş olan Tom, karısına hayat boyu minnettar olduğunu söylüyor.

Kategoriler: BilimYaşam

Mert Deveçeker

Teknoloji Sever. Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir. Makine Mühendisi.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh