24 Ekim1632 yılında Hollanda’nın mütevazı bir kasabası olan Delfte dünyaya gözlerini açmıştır. Babası Philips Antonie Van Leeuwenhoek’dir. Annesi Margaret Habel van den Berch bira üretimi işi yapan varlıklı bir aileden geliyordu. Çocukluk yıllarında birçok zorlukla karşı karşıya kalmıştır. Babasını beş yaşında kaybetmiş ve annesi de yeniden evlenmişti. Antonie bir müddet amcası tarafından bakılmış ve yetiştirilmiştir. Amcasının avukat oluşu okuryazarlık ve aritmetik derslerinde başarılı olmasını desteklemiştir. Antonie, sadece Felemenkçe dilini konuşabiliyordu. Ancak üniversiteye gidebilmesi için Latince öğrenmesi gerekiyordu. Antonie aslında üniversiteye gitmeyi hiç hayal etmemişti. Antonie Van Leeuwenhoek 1648 sensinde 16 yaşlarındayken, tekstilde çalışmak üzere Hollanda’nın meşhur ticaret şehri Amsterdam’a yerleşti. İş hayatında hem güvenilir hem de çalışkan olmasından dolayı terfiler alarak birçok kademeye getirilmiştir.21 yaşına basınca bundan sonra kalan hayatını geçireceği Delft şehrine tekrar döner. Bu dönem Leeuwenhoek için şöhrete kavuşacağı zamanların başlangıcı olarak sayılabilir. Amsterdam’da elde ettiği bilgilerle Delfte bir tekstil mağazası açar ve ardından evlilik yapar. Zamanla Delft şehrinde adı sayılır kişilerden olmuştur. 1660 yılında 28 yaşlarındayken Delft’in meclis salonunun operasyon kısmını yönetmesi istenir ve göreve başlar. Yöneticilik yaparak diğer tüm işlerini başkalarına bırakıyordu. Delft şehrinde birçok alanda görevlendirilmiş olan Antonie aynı zamanda yüksek derecede arazi etüt uzmanı olmuştur. Antonie’nin biyolojik keşiflerinin ortaya çıkması yüksek kalite standartlarında mercekler tasarlama yeteneğinden kaynaklanmıştır. Antonie yaptığı tekstil işinde ipliklerin yoğunluğu ve kumaşların kalite değerlerini ölçmek için cam inciler kullanmıştır. Antonie tek lensli mikroskop yapımı için, küresel lensler kullanmıştır. Çok pürüzsüz ve küçük cam küre mercekler üretti fakat bu sırrı kimseyle paylaşmamıştır. Antonie o kadar minik küresel lensler üretti ki en küçüğü 1mm çapında idi. Bu lensler sayesinde tasarladığı mikroskobik aletler, nesneleri olduğun kat kat büyütebiliyordu. O kadar ince tasarlanmıştı ki en küçük mikronlara sahip kırmızı kan hücrelerini bile kolayca gözlemleyebiliyordu.

blank
Antonie Van Leeuwenhoek

Leeuwenhoek çalışmalarında hala belirsizliğini koruyan iki nokta dikkat çekmektedir. Nesneleri hangi şekilde aydınlatıyordu. Görsel ayarlamaları benzersiz olmasıydı. Aslında bu Antonie ’nin neden mikrobiyolojinin atası sayıldığının bir kanıtı olmuştur. Yaşamı süresince yaklaşık 500 den fazla minik mikroskop üretmiştir. Bilim alanında eğitim görmemiş ve üniversiteye gitmemiş olmasına karşın yaptığı keşifler kraliyet ailesine gönderdiği mektuplardan anlaşılıyordu. Bu mektuplar İngilizceye çevrilip, Londra’nın felsefi işlemler dergisinde basılmıştır. İlk mektubunu 1673 yılında yazdı. Haricinde arı iğnesi, mantarlar ve insan biti ile ilgili çizimler yapmıştır. 41 yaşında olan Antonie 1674 yılında ilk keşfini yapmıştır. Bu keşif tek hücreli yaşam üzerineydi. 1676 senesinde suda bakterilerin keşfini ortaya koydu. 1677 yılında spermatozoayı keşfederek sonrasında da spermin yumurtalarla birleştiğinde döllenme olduğu sonucunu elde etti. 1683 yılında lenfatik kılcal damarları keşfederek hayranlık bırakacak derecede yüksek keşifler ortaya koymuştur. Aslında bilim alanlarında ve keşif yaptığı alanlarda hiçbir eğitimi olmamasına karşın yaptığı keşifler birçok bilim adamını geride bırakmıştır. Antonie van Leeuwenhoek, mikrobiyolojinin atası olarak tanımlamıştır. Kendi mikroskoplarını tasarlayarak, bu mikroskopların yardımıyla, tek hücreli hayvanlar, bitkiler ve bakteriler gibi çok önemli alanlarda keşifler ortaya koymuştur. 100 yılda bir görülebilecek şekilde ve incelikte mikroskobi yöntemleri keşfetmiştir. Uzun bir yaşam sürme şansına sahip olan Antonie Hollandalı tüccar ve aynı zamanda tahsil yapmadan bilim adamı unvanına sahip olmuştur. Mikrobiyoloji dendiğinde akla ilk gelen isim olmuştur. 26 ağustos 1723 tarihinde tam 90 yaşında hayatını kaybetmiştir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh