, Antonio Meucci: Telefonun İcadı, BilgData
in , ,

Antonio Meucci: Telefonun İcadı

Bilim ve hızla gelişen teknolojinin gelişmesiyle birlikte tarih süresince insanlık tarihine ışık tutan ve insanlık tarihini değiştiren oldukça icat yapılmıştır. Bu önemli icatlardan biri de günümüzde elimizden hiç düşürmediğimiz ve en çok kullandığımız iletişim araçlarından telefondur. Telefonu ilk kez kim bulmuş sorusuna hemen hemen tamamımız aynı cevabı veririz. Telefon ilk Alexander Graham Bell tarafınca bulunduğu kabul edilir. Fakat bu bilginin doğru olmadığı 2002 senesinde ortaya çıkmıştır. İtalyan asıllı Amerikalıların ve tarihçilerin yaptıkları çalışmalar sonucu telefonun kim tarafınca icat edilmiş olduğu sorusunun üzerindeki sır perdesi 113 yıl sonra kaldırılmıştır. Telefonu ilk icat edenin Graham Bell değil, İtalyan göçmeni Antonio Meucci olduğu 2002 senesinde ABD temsilciler birliği tarafınca doğrulanmıştır. Peki, telefonun ilk mucidi Antonio Meucci kimdir ve ilk telefonu o mu bulmuştur?

, Antonio Meucci: Telefonun İcadı, BilgData

İtalyan mucit Antonio Santi Giuseppe Meucci, 13 Nisan 1808 ve 18 Ekim 1998 tarihleri içinde yaşamış bir mucittir. 1821 senesinde Florence Academy of Fine Arts’a kabul edilmiş, burada kimya ve makine mühendisliği okumaya başlamıştır. Ailesinin maddi durumunun kötü olması nedeniyle iki yıl sonra okulu yarıda bırakıp çalışmak zorunda kalmıştır. Giuseppe Meucci, bir vakit sonra gümrük memuriyetinde yarızamanlı asistan olarak çalışmaya başlayınca eğitimine de kaldığı yerden devam etmiştir. Meucci, daha sonra Floransa Teotro della Pergola’da sahne teknisyeni olarak çalışmaya adım atmıştır. 1834 senesinde Teotro della Pergola’daki denetim ve sahne odası arasındaki iletişimi sağlamak için bir tür akustik telefon sistemi kurmuştur. Bu akustik telefon daha sonrasında gemilerde kullanılan boru-telefon prensipleri üzerine kurulmuştur. Meucci 7 Ağustos 1834 tarihinde aynı tiyatroda çalıştığı kosbütün dizayncısı Esterre Mochi ile evlenmiştir.

, Antonio Meucci: Telefonun İcadı, BilgData

1835’te eşi ile birlikte İspanyol vilayeti olan Küba’ya göç eden Meucci, 1850 yılında da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiştir. New York Staten Adası’ndaki Clifton bölgesine yerleşerek, yaşamlarının geri kalanını burada geçirmişlerdir. Meucci, Küba’da çalışıp kazandığı parayla bir mum fabrikası kurmuştur. Meucci’nin eşi Esterre 1854 yılında geçirdiği talihsiz bir hastalık geçirmiş ve artık yürüyemez hale gelmişti. Meucci bu durumda bile icat yapmaya devam etmiştir.

BilgData.com'un gelişmesi için makaleyi değerlendir.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir