Apollo 13 Ay Görevi

Nasa’nın en büyük insanlı ve insansız uzay projelerinden biri olan Apollo görevleri, başarılı ve başarısız olmak üzere iki kategoride yer almaktadır. Apollo 13’te başarısız görev olarak sayılmıştır. Fakat Apollo 13’ün teknik arızasından dolayı bu görev imkansız gibi görünse de, Dünya’ya dönüş çalışmaları bu başarısız görevi başarılı bir şekilde öngörüp, Apollo görev listelerine adını altın tarihe yazdıracak şekilde akıllarda kalıcı olmuştur.

Ayrıca Apollo 13’ten önceki görevlerin hepsi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Fakat Apollo 13’te gerçekleşen bir tekniksel hata yüzünden Ay yüzeyine iniş yapmadan, Ay çevresinden dolanarak Dünya’ya dönüş çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Kısacası, Apollo görevlerinde tek sorun yaşayan mürettebat; Apollo 13 mürettebatı olarak Nasa’nın tozlu arşivlerinde yerini almıştır.

Apollo 13’ün Mürettebatı

Apollo 13, 1970 yılının Mart ayında fırlatılması planlanan insanlı Ay projesiydi. Fakat 3 mürettebattan birinin hastalığa yakalanması sonucu, fırlatılma ileri bir tarihe ertelendi ve astronotun hastalığını yenmesi beklendi. Fakat her şey umdukları gibi gitmeyince, mürettebatı değiştirme kararı alan Nasa, 11 Nisan 1970 yılında Apollo’yu sorunsuz bir şekilde yeni mürettebatına katılan astronot ile fırlattı.

Orijinal Mürettebat:

– James Lovell

– John Swigert

– Fred Haise

Değiştirilen Mürettebat:

Thomas K. Mattingly yerine John Swigert mürettebata alınmıştır.

Not: Thomas K. Mattingly’nin yaşamış olduğu sağlıksal sorun, Alman Kızamığı olarak adlandırılan ve zor geçirilen bir hastalıktır.

Apollo 13 Ay Görevi

Apollo 13’ün Tekniksel Sorunu

Fırlatma anında hiçbir sorun yaşamayan Apollo 13, 3 astronotu ile Dünya atmosferinin dışına sağlıklı ve güvenli bir şekilde çıktı. Fakat birkaç gün sonra, 3 astronot büyük bir patlama duydu. Nasa’nın komuta merkezine bildirilen tekniksel sorun; Houston, bir sorunumuz var!, olarak tarihe kazıldı. Bu patlama astronotların, araç içerisinde kullanmış olduğu oksijen tankını da patlattığı için sorun iyice büyüdü ve Nasa’nın acilen olaya el atması gerekiyordu.

Büyük patlamanın sebebi ise, Nasa mühendisleri tarafından araştırılarak çözüme kavuşturuldu. İşte büyük patlamanın sebebi: Oksijen tanklarının içerisinde bulunan soğutucu fanlar, kısa devreye neden oldu. Ayrıca bu kısa devre, fan motoruna bağlı tüm ana motorların da patlamasına yol açtı. Ay modülü içerisinde bulunan sıcaklık ayarlayıcısı, oksijen basınç dengeleyicisi vb. ana yaşam formülleri tamamı ile kapanmıştı. Fakat Nasa komuta merkezi, 50 mühendisi ile 3 astronotu Ay’a indirmeden Dünya’ya döndürmeyi başarmıştı.

Ve uzun uğraşların sonunda Apollo 13 mürettebatı sağlıksal sorunlar yaşamadan güvenli bir şekilde Dünya atmosferine girerek, Nasa’nın planlamış olduğu yere indirildi. 3 astronotun da sağlıksal sorunları olmadığı tespit edilip, Dünya uzay tarihine ‘’başarısızın başarılısı’’ olarak yazıldı. Apollo 13, Dünya’ya 17 Nisan 1970 yılında indirildi. Mürettebat, Ay modülünü uzay boşluğuna bırakarak yükünü hafifletti ve yaşam kapsülü ile başarılı bir şekilde iniş yaptı.

İlginizi Çekebilir >  Dev Yıldız: Güneş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh