in

Arap Bilimci: El Cezeri

EL CEZERİ HAYATI

El Cezeri gelmiş geçmiş en önemli bilim insanlarından biridir. Doğduğu yer Cizre’dir. 1136 yılında doğan El Cezeri, oluşturmuş olduğu ilkeler ve yapmış olduğu icatlar ile hala günümüzde adından söz ettirmektedir. Sibernetik konusunda öncülük yapmış ve bu dalın kurucusu olarak anılır. El Cezeri, yapmış olduğu çalışmalar ile günümüzde yapılan çalışmalara temel atmıştır. Özellikle mekanik alanlar ve sibernetik alanlarda yapılan çalışmaların temeli El Cezeri ‘nin çalışmalarına dayanmaktadır. İşinde oldukça başarılı olan El Cezeri, mühendislik mesleğini tam anlamıyla anlattığı kitabı, Mekanik Hareketlerden Mühendislikten yaralanmayı anlatan rehber, hala günümüzde kılavuz gibi kullanılmaktadır. Birçok makinanın yapılışı, temel taşları ve işleyişi hakkında çalışmalar otaya atan büyük mühendis, bu çalışmalarını kitabında da anlatmıştır. Batı kültürünün tarihinde, sibernetik ve mekanik çalışmaların tarihi Yunanlılara dayatılmaktadır ama bu asıl kaynaklar Cizre’yi göstermektedir. 

El Cezeri Eğitim Hayatı 

El Cezeri, eğitim hayatını medresede tamamlamıştır. Gitmiş olduğu medresenin adı, Camia Medresesidir. Doğup büyüdüğü yer olan Cizre, kendisinin bu isimle anılmasını sağlamıştır. Eğitimi boyunca şehirdeki bütün kaynaklardan faydalanan El Cezeri, fizik, sibernetik ve mühendislik alanlarına yoğunlaştı ve bu alanlar için oldukça başarılı işlere imza attı. El Cezeri, yazmış olduğu kitabı ile hala günümüzde anılmaktadır. Kitabın orijinal hali ise tam olarak nerde olduğu bilinmemektedir. Fakat kitaba ait olan 10 tane kopya edilmiş kitap Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde, müzelerde ziyaretçilere sunulmaktadır. Diğer bir 5 kopya kitap ise Türkiye’de bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan kitaplar, Topkapı ile birlikte Süleymaniye’de bulunmaktadır. El Cezeri ’nin kitabında tam olarak 6 bölüm bulunmaktadır. Bu altı bölümde, farklı alanlarda kullanılan araç ve gereçlerin yapımı ile ilgili bilgiler verilmektedir. Bu bölümler şu şekildedir; Birinci bölümde yer alan araç ve gereçler, saatler ile ilgilidir. Bu bölümde yer alan saatler, su saatti çeşitleridir ve yapılışı detaylı şekilde anlatılmıştır. İkinci bölümde yer alan araçlar ise, normal hayatta kullanmış olduğumuz araç gereçlerdir. Üçüncü bölümde yer alan araç ise, günümüzde hala bir tedavi yöntemi olarak kullanılan hacamatın yapılabilmesi için gerekli olan araçların yapımı anlatılmıştır. Kitabın dördüncü bölümüne gelindiğinde ise, karşımıza çıkan araçlar havuzlarda kullanılan fıskiyelerin yapımı ve ayrıca müzik ile ilgili araçların yapımı detaylı şekilde anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise, topluma faydalı olacağını düşündüğü bir araç bulunmaktadır. Bu derin kuyu gibi yerlerden suyun yukarı çekilebilmesini sağlayan bir araçtan bahsetmiş ve bu aracın yapımını detaylı bir şekilde anlatmıştır. Ve kitabın son bölümü olan altıncı bölümde ise, mekanik şekillerin yapımı ile ilgili şekiller yer almaktadır. Ve bu şekillerin nerelerde kullanılabileceği ve ne işe yarayacağı ayrıca nasıl yapılacağı anlatılmıştır. 

, Arap Bilimci: El Cezeri, BilgData

El Cezeri Ölümü

El Cezeri, ortaya koymuş olduğu icatlar ve yazmış olduğu kitap ile hala günümüzde büyük bir bilim insanı olarak anılmasını sağlamaktadır. Günümğüzde yapılan birçok çalışmanın temelini atmıştır. Hayatı boyunca, çalışma hayatını hep ön planda tutmuş ve oldukça başarılı olmuştur. Kitabı ve icatları dışında hemen hemen herkesin bildiği bir diğer eseri ise, Diyarbakır’da bulunan Ulucami’de yer alan güneş saatidir. Bu saati görmeye her yıl birçok insan gelmektedir. El Cezeri, 70 yaşına geldiği zaman, rahatsızlanıp hayata gözlerini kapatmıştır. Doğmuş olduğu ve hayatını geçirmiş olduğu Cizre’de ölen El Cezeri,1206 yılında ölmüştür. Hayatı boyunca mekanik ve sibernetik çalışmalar ortaya koyan El Cezeri, otomasyon alanında da oldukça önemli izler bırakmıştır. Hayatı boyunca ve öldükten sonrada büyük bir mühendis olarak anılmaktadır. 

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir