Asteroit Hakkında Ne Biliyorsun ?

Bilim ve Mühendislik

Asteroit Hakkında Ne Biliyorsun ?

Asteroit Kuşağı1

Asteroit Kuşağı Nedir?

Güneş sistemi içerisinde bulunan asteroitler, genellikle Mars ve Jüpiter gezegenlerinin arasında kalan bir alanda bulunurlar. Bu alanda yaklaşık 100 devasa asteroitinde varlığı bilinmektedir. Bu alan astronomi dilinde, Asteroit Kuşağını oluşturmaktadır. Asteroit kuşağından farklı bölgelerde gezinen gök cisimleri, sürekli göç halinde ve dış Güneş sistemine doğru süzülmektedirler.

Asteroit Kuşağında bulunan en büyük devasa gök objeleri ise; Ceres, Vesta, Pallas ve son olarak Hygiea’dır. Bu gök objeleri, kuşağın neredeyse yarısını oluştururlar. Diğer küçük asteroitler ise, kuşağın yarısını oluşturmaktadırlar. Bunların yanı sıra, gezegenler ve gök objeleri hakkında araştırma yapan bilim adamları, ‘’ beşinci ’’ olarak adlandırdıkları kayalık gezegen teorisi hakkında yeni bir fikir ortaya atmışlardır.

Bu fikir şöyledir; asteroit kuşağında süzülen gök cisimlerini eğer bir araya getirebilirsek, ilk yapay gezegeni oluşturmuş olacağız. Ayrıca bu asteroitlerden oluşan gezegen, yerkabuğu olarak adlandırdığımız toprak parçasını da oluşturacağı için, Dünya’nın ki gibi yaşanılabilir bir gezegen oluşturabiliriz.

Not: Şuana kadar gezegen oluşturma teorisi ile ilgili hiçbir işlem yapılmamıştır.

Asteroit Kuşağında Madencilik

Bu madencilik işi aslında kulağa çılgınca gelebilir. Fakat yabancı ülkelerde bulunan uzay şirketleri gelecekte bu işte olabilmek için şimdiden kolları sıvadılar bile… Çünkü geleceğin en büyük maden işletme tesisleri, bir asteroitin üzerine kurulacak ve maden ticareti hiç olmadığı kadar değerlenecektir.

Bunun en büyük değerlenme etkenleri; asteroit üzerinde bulunan sayısız nikel, demir, titanyum gibi pahalı madenlerin bulunmasıdır. Geleceğin maden arama ve işletmeciliği adı altında ekibini toplayan Nasa, bu işin en büyük destekçileri arasındadır. Hatta asteroit görevleri arasında, asteroit üzerine koloni kurmak gibi çılgınca bir fikri bile bulunmaktadır. Tabii bu fikirler için, uygun bir uzay aracı ve yaklaşık 150-200 yıl sonrası için en yüksek teknolojik aletler gerekmektedir.

Asteroit Kuşağı2
Asteroit Kuşağı2

Asteroit Kuşağı Hakkında Gerçekler

– Asteroitler, genellikle kaya ve benzeri taş yüzeyi şeklindedirler.

– Asteroit kuşağı, devasa asteroitlerden hariç milyonlarca küçük asteroitlerden oluşmaktadır.

– En küçük asteroit parçası, çakıl taşına benzer bir büyüklükte olarak gözlemlenmiştir.

– Şuana kadar bilinen ve isimlendirilen asteroit sayısı, yaklaşık 7000 olarak bilinmektedir.

– Yerçekimi kuvvetinden etkilenen asteroitler, kuşaktan çıkabilir ve böylece Güneş sistemi dışına doğru süzülürler.

– Asteroit kuşağının bilinen en büyük cüce gezegeni: Ceres’tir.

– Asteroit kuşağı, farklı alfabelerde ‘’ Ana Kemer ’’ olarak da bilinmektedir. Bunun en büyük sebebi, diğer asteroit kuşaklarından ayırt edebilmektir.