Astranot Olmak İsteyenler Buraya !

Bilim ve Mühendislik

Astranot Olmak İsteyenler Buraya !

Astranot1

Astronot Nedir?

Astronot, uzayda özel kıyafetlerin içinde görev yapan insanlara verilen mesleki isimdir. Farklı diller aracılığıyla değişik kelimeler ile de telaffuz edilebilir. Bunlara en iyi örnek; Rus dilinde Kozmonot’tur. Ayrıca uzaya gönderilen insanların öncülüğünü de iki gelişmiş ülke olan ABD ve Rusya yapmıştır. Uzaya ilk çıkan erkek, Yuri Gagarin adında Sovyetler Birliği milletine bağlı Rus kökenli hava komutanıdır. Kadın olarak da yine Sovyetler Birliğine bağlı Rus kökenli, Valentina Tereşkova olarak bilinmektedir. Ayrıca uzaya gönderilen ilk insan olmayan canlıda, Layka adında dişi bir köpektir. Layka’nın sahibi ise yine Sovyetler Birliği ordusudur. Rusya’nın ardından ABD’de uzay programları adı altına çok önemli bir adım atıp, Ay’a Neil Amstrong ve mürettebatını göndermiştir.

Astronot Olabilmek İçin Yapılan Testler

İnsanlar, astronot olabilmek için uzun süren bir yorucu eğitim programından geçiriliyor. Örneğin; vücudunuzda dolaşan kan basıncını duyabileceğiniz sessiz bir odaya yerleştiriliyorsunuz ve bu odada dakikalarca durabilme testine katılıyorsunuz. Bunun haricinde havasız ve yerçekimsiz ortamlar için suyun altında astronot kıyafetleri ile birlikte farklı testlere tabii tutuluyorsunuz. En son olarak, G kuvvetine maruz kalabilmeniz için jet benzeri özel uçaklar ile gökyüzünde uçuş denemelerini de giriyorsunuz.

Bu gibi özel eğitimlerden geçen insanlar, Nasa gibi büyük kurumsal şirketlerde çalışma imkanına sahip olabiliyor. Ayrıca günümüzde astronotların çoğu öğretmenler, doktorlar ve fizik uzmanları arasından seçiliyor.

Astronot Kıyafetlerinin Özellikleri

Uzayda herhangi bir tedbire karşı ve yapay uyduların tamiri gibi özel teknik konularda uzay yürüyüşü için gerekli olan en büyük öneme sahip kıyafetlere, astronot kıyafetleri denir. Bu kıyafetlerin en büyük özellikleri içinde oksijen alabilme gibi yaşamsal fonksiyon başta gelir. Ayrıca bir adet astronot kıyafetinin maliyeti yaklaşık olarak 3 milyon dolar civarındadır. Bu özel kıyafetlerin özelliklerine gelecek olursak; 15 katmandan oluşan kadife ve çelik tozlarından yapılmaktadır. Kıyafetlerin içerisinde, oksijen tüpü ve basınç ayarını tetikleyecek özel aletler bulunmaktadır.

Not: Astronot kıyafeti üreten ülkeler; ABD ve Rusya olmak üzere iki adet ülke tarafından imal edilmektedir. Yakın zamanda bu ülkelerin arasına Çin’de girecektir.

Astranot Olmak İsteyenler Buraya !

Uzay En Uzun Süre Kalan Kozmonot

Valeri Polyakov, Rus kökenli astronom bilimi ile uğraşan bir kozmonottur. Kozmonot kariyerine 1972 yılında seçilmiş olup, Ruslara ait Mir uzay istasyonunda 14 ay yani 426 gün geçirmiştir. Ayrıca 426 günün yarısını uzayda kozmonot kıyafetiyle yürüyüş yaparak bitirmiştir.

Valeri Polyakov’un uzaya çıkmış olduğu uzay araçları ise Soyuz olarak adlandırılan özel yaşamsal destekler içeren kapsüller olmuştur. Bu kapsüller halen Rusya’nın uzay müzesinde sergilenmektedir.