Atmosfer Nedir, Neyden oluşur ?

Bilim ve Mühendislik

Atmosfer Nedir, Neyden oluşur ?

Atmosfer Nedir, Neyden oluşur ?

Atmosfer Nedir?

Atmosfer, gezegenlerin kendi yapısı için en önemli katmanları oluşturan ve yer çekimi sayesinde tutulan, genellikle gaz ve iyonik maddelerden oluşan tabakadır. Aslında gezegenlere kıyasla birçok gök cisminin de kendine has atmosferi vardır. Fakat Dünya’dakine benzer güçlü ve kuvvetli bir atmosferi yoktur. Hatta bilindik evrende tek değişik ve yaşam formüllerine uyan atmosfer şekli Dünya’nın ki olarak belirlenmiştir. Bu olayın sebebi ise; Dünya’nın atmosferinde bulunan iyonik gazlar ve daha çözülemeyen buhar gazlarıdır. Ayrıca Dünya’nın atmosferi Mars’ın atmosferine göre daha kalın ve yaklaşık 100 kat daha büyüktür. Venüs’ün atmosferine göre ise 100 kat daha küçüktür. Bu kıyaslamalar tamamı ile gaz kütlelerince yapılmaktadır.

Atmosfer Nedir, Neyden oluşur ?

Atmosfer Bileşimi Nedir?

Atmosfer, uzun araştırmalar ve deneyler sonucunda; renksiz, tatsız, sınırsız genişleyebilen ve hızlı hareket kabiliyeti olan inanılmaz bir yapıya sahiptir. Yer kabuğundan başlayıp atmosferin son katmanına kadar herhangi bir yüksekliği saptanamamıştır. Fakat atmosfer katmanları olarak sıralaması yapılmıştır.

Ayrıca yer atmosferi olarak adlandırılan katmanın içerisinde de iyonik olarak adlandırılan çeşitliliği az olan bazı maddeler vardır. Bu maddeler ise bilim adamları tarafından araştırmalar sonucu isimlendirilmiştir. Bu iyonik maddelere örnek verecek olursak; Karbon monoksit, Ozon, Ksenon, Nitrik oksit gibi maddelerdir.

Atmosfer Nedir, Neyden oluşur ?

Atmosfer Katmanları Nedir?

Atmosfer katmanları, yer kabuğu olarak adlandırdığımız toprak parçasından başlayıp, Dünya’nın yer çekimsiz alanına kadar olan ve bu alanda atmosferin alt kategorileri ile isimlendirilmiş farklı türlerde ki katmanlarıdır. Atmosferin 5 adet doğal katmanı vardır. Bunlar;

Troposfer:

Atmosferin kendine bağımlı ilk katmanıdır ve yer yüzünden başlar. İyonik olarak nitelendirilen maddeler bu katmanda oldukça yoğundur. Ayrıca troposfer atmosferin en önemli katmanıdır. Çünkü su buharı olarak adlandırılan gazlar bu bölümde diğer gazlar gibi oldukça fazladır.

Stratosfer:

İlk katmandan itibaren yaklaşık 50 kilometre sonra başlar ve 50 kilometre de yüksekliğe sahiptir. Bu katmanda oldukça kuvvetli rüzgar görülür. İlk katmandaki gibi su buharları bulunmadığı için dik hava denilen kuvvet oluşmaz. Ayrıca bu katmanın sıcaklığı; -1 derece ile -60 derece arasında ölçülmüştür.

Mezosfer:

Stratosferden itibaren 80 kilometreden başlar. En küçük gök cisimleri yani gök taşları gibi objeler bu bölümde süzülerek ve atmosferin yakıcı gazlarında sürtünerek yok olur. Kısacası, buharlaşır. Ayrıca bu katmanın kendine özel alt katmanları da vardır. Bunlar; ozonosfer ve kemosferdir.

Termosfer:

Bir önceki katmandan itibaren yaklaşık 600 kilometreye kadar uzanan yüksekliğe sahiptir. Diğer katmanlardan çok Güneş ışını alır ve yararlı-zararlı ışınlar bu katmanda oldukça yoğundur. Termosferin yaklaşık olarak sıcaklığı; 200 derece ile 1700 derece arasında gözlemlenmiştir. Ayrıca Uluslararası Uzay İstasyonu bu katmanda görevini yapmaktadır.

Ekzosfer:

Dünya’nın en son atmosfer katmanıdır ve dışa bağımlılığı diğer katmanlara göre oldukça fazladır. Bu katmanda hidrojen ve helyum maddelerine oldukça sık rastlanılır. Bu katmandan sonra herhangi bir katmanın olmadığı düşünülür ve artık uzayın içerisine girildiği bilinmektedir. Ayrıca yapay uydular bu katmanda bulunur ve yer çekimi sıfırdır.