Hiç bu anı yaşadınız mı? Hava bulutlu iken sıcak fakat gökyüzü açık iken daha soğuktur. Türkiye’ye Sibirya sistemi inmişken size bu konumuzda ayaz yani açık havalarda havanın neden daha soğuk olduğundan bahsedeceğiz.

Öncelikle ayaz havanın ne olduğundan bahsetmeliyiz. Ayaz havalar, gökyüzünün açık olduğu temiz havalara verilen addır. Bu havalarda özellikle kışın havalar çok soğuk olmaktadır. Kırsal kesimlerde ise yazın gündüzleri sıcak, geceleri soğuk olmasının bir sebebi de kırsal kesimlerde genellikle gökyüzünün açık olmasıdır. Kar yağdığında da yaşanmaktadır. Kar yağdığında havalar ayaz çekerse zirai don olayları artmaktadır. Bu da tarım ile uğraşan çiftçileri zor duruma sokmaktadır.

Ayaz havaların soğuk olmasının sebebi yeryüzündeki sıcak havanın bulut olmadığı için gökyüzüne doğru uçmasıdır. Bu da bulutlu bir havaya göre yeryüzünün daha soğuk olmasını sağlar. Bulutlu havalarda ise yeryüzündeki sıcaklık bulutlara çarpacağından dolayı bu sıcaklıklar genel olarak yeryüzünde kalacaktır.

Size birkaç örnek verelim. Havanın yağmurlu veya kar yağışlı olduğunu düşünün. Sıcaklık ise -2 derece olsun. Gece ve gündüz dahil yaklaşık 1 gün boyunca yağışlı bir gün geçirdiniz. Sonraki gün akşam saatlerine doğru yağışın durduğunu düşünün. Akşam saatlerinden sonra hava iyice açtı, gökyüzü beliriverdi ve gece saatlerinde sıcaklığa baktığınızda sıcaklığın kar yağdığı zamana göre daha soğuk olduğunu, -7 derece olduğunu fark ettiniz. Bu da ayaz için verilebilecek en iyi örneklerden birisidir.

Kategoriler: BilimYaşam

Mert Deveçeker

Teknoloji Sever. Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir. Makine Mühendisi.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh