Bilgisayar Soğutma Sistemleri

Bilgisayarın çalışması sırasında, bileşenlerinin bazıları çok ısınır ve üretilen ısı hızlı bir şekilde alınmazsa, bilgisayar ana yarı iletken bileşenlerinin normal özelliklerinin ihlali nedeniyle çalışmaz. Bilgisayarın ısınan kısımlarından ısının alınması, bilgisayarın aktif olarak kullanıldığı süre boyunca sürekli, sistematik ve sorunsuz çalışan bir dizi özel araç olan bilgisayar soğutma sisteminin çözdüğü en önemli görevdir.

Soğutma Sisteminin Çalışma Prensibi

Bilgisayar soğutma sisteminin çalışması sırasında, çalışma akımlarının bilgisayarın kilit elemanları vasıtasıyla, özellikle de sistem biriminin elemanları vasıtasıyla geçişi sırasında üretilen ısı kullanılır. Bu durumda üretilen ısı miktarı, bilgisayarın hesaplama kaynaklarına ve makinenin kullanabileceği tüm kaynaklara bağlı olarak mevcut yüküne bağlıdır. Her durumda, ısı hava ile kullanılır.

Pasif soğutma, ısınan parçalardan bir radyatörden ısı, geleneksel konveksiyon ve kızılötesi radyasyonla doğrudan çevresindeki havaya çıkarılır. Aktif soğutma ile, konveksiyon ve kızılötesi radyasyonun yanı sıra, konveksiyonun yoğunluğunu artıran bir fan üfleyici de kullanılır (böyle bir çözelti “soğutucu” olarak adlandırılır). Isı, ilk önce soğutucu tarafından aktarıldığında ve daha sonra tekrar atmosfere atıldığında sıvı soğutma sistemleri de vardır.

Soğutucunun faz geçişi nedeniyle ısının alındığı açık buharlaşma sistemleri vardır. Bu nedenle, bilgisayarın ısıtılmış parçalarından ısının çıkarılması prensibine göre, soğutma sistemleri şunlardır: Hava soğutma, sıvı soğutma, freon, açık buharlaşma ve kombine (Peltier ve su soğutucusu elemanlarına dayanarak soğutma yapılır).

Bilgisayar Soğutma Sistemleri

Pasif Hava Soğutma Sistemi

Yüklenmemiş ekipman hiçbir özel soğutma sistemi gerektirmez. Isı yüklü olmayan teçhizat, ısıtılmış yüzeyin bir santimetrekaresi arasındaki (ısı akış yoğunluğu) ısı akışının 0.5 mW’ı geçmediği ekipmandır. Bu koşullar altında, ısıtılmış yüzeyin çevre havasına göre aşırı ısınması 0,5 ° C’den yüksek olmayacaktır, böyle bir durumda normal maksimum +60 ° C’dir.

Ancak normal çalışma modundaki bileşenlerin termal parametreleri bu değerleri aşarsa (ancak ısı üretimini korurken nispeten düşüktür), o zaman sadece radyatörler bu tür bileşenlere, yani pasif ısı çıkarma cihazları olarak adlandırılan pasif soğutma sistemi üzerine kurulur. Düşük talaş gücüyle veya sistemin hesaplama kapasitesi için sürekli sınırlı gereksinimleri olan bir radyatör genellikle bir fan olmadan bile yeterlidir. Her durumda radyatör ayrı ayrı seçilir.

Temel olarak pasif soğutma sistemi normal çalışır. Isı, malzemenin ısıl iletkenliği nedeniyle veya ısı boruları aracılığıyla doğrudan ısıtma bileşeninden (çip) radyatöre aktarılır (bir termosifon veya buharlaşma odası, ısı boruları ile temel çözeltilerin çeşitleridir). Radyatörün işlevi, yalnızca, doğal konveksiyon akışlarının oluşumuna katkıda bulunan çevredeki havanın termal iletkenliğinden dolayı, kızılötesi radyasyon ve ısı transferi yoluyla ısıyı ortama yaymaktır. Radyatörün tüm alanı boyunca yayılan radyatörün mümkün olduğunca yoğun olarak ısıtılması için radyatörün yüzeyi siyahtır.

Günümüzde çoğu (bilgisayarlar da dahil olmak üzere çeşitli ekipmanlarda), yaygın olarak kullanılan pasif soğutma sistemidir. Böyle bir sistem çok yönlüdür, çünkü radyatörler yoğun ısıya sahip çoğu parçaya kolayca monte edilir. Radyatör tarafından ısı dağılımının etkili alanı ne kadar büyük olursa, soğutma o kadar verimli olur. Soğutma verimliliğini etkileyen önemli faktörler, radyatörden geçen hava akışının hızı ve sıcaklıktır (özellikle çevreye göre sıcaklık farkı önemlidir).

Birçok kişi, bir radyatörün bir bileşene monte edilmesinden önce, birleşme yüzeylerine (örneğin, KPT-8) ısı ileten bir macun uygulanması gerektiğini bilmektedir. Bu, bileşenler arasındaki boşluktaki termal iletkenliği artırmak için yapılır. Başlangıçta sorun, radyatörün ve üzerine monte edildiği bileşenin yüzeylerinin, fabrika imalatından ve öğütülmesinden sonra, hala 10 mikronluk sırada pürüzlere sahip olması ve hatta yaklaşık 5 mikronluk pürüzlülük kalmasıdır.

Bu düzensizlikler, birbirine temas eden yüzeylerin birbirine mümkün olduğunca sıkı bir şekilde bastırılmasını önler, bir boşluk olmadan, bunun sonucunda düşük ısı iletkenliğine sahip bir hava boşluğu oluşur. En büyük boyuttaki ve aktif alandaki radyatörler genellikle merkezi ve grafik işlemciler üzerine kurulur. Kısacası, bir bilgisayarı monte etmeniz gerekiyorsa, düşük hava geçiş hızı göz önüne alındığında, ısı yayılma verimliliğinin artmasıyla karakterize edilen çok büyük özel radyatörlere ihtiyacınız vardır.

Bilgisayar Soğutma Sistemleri

Sıvı Soğutma Sistemi

Sıvı soğutma sistemi, sistemde dolaşan çalışma akışkanı kullanarak soğutulacak bileşenden radyatöre ısı aktarma prensibi ile çalışır. Böyle bir sıvı genellikle bakteri yok edici ve galvaniz önleyici katkı maddeleri veya antifriz, yağ, diğer özel sıvılar ve bazı durumlarda bir sıvı metal ile damıtılmış sudur. Böyle bir sistem mutlaka şunları içerir; akışkan devir dayımını sağlamak için bir pompa ve ısıtma elemanından ısı almak ve onu çalışma akışkanına aktarmak için bir ısı emici (su bloğu, soğutma kafası vs.).

Daha sonra radyatör tarafından ısı dağıtılır (aktif veya pasif sistem çalıştırılır). Ek olarak, sıvı soğutma sistemi, ısıl genleşmesini telafi eden ve sistemin ısıl ataletini artıran, çalışma akışkanlı bir hazneye sahiptir. Depoyu doldurmak uygundur ve ayrıca çalışma sıvısını içinden boşaltmak da uygundur. Gerekli hortumlar ve borular böyle bir sistemde mutlaka bulunur. İsteğe bağlı olarak, bir akışkan akış sensörü de sağlanabilir.

İlginizi Çekebilir >  Yarı İletkenlerde Elektrik Akımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh