Bilim Adamları Yapay Kalp Kası Üretmeyi Başardı

Her 40 saniyede bir, Dünya’da birisi kalp krizi geçiriyor. Her seferinde bir milyar kalp kası hücresi yok olmaya başlar. Bu kayıp hücreler asla yeniden büyümez, eğer hayatta kalırlarsa, yılda neredeyse 800.000 kişi yaşam sona erer. Nenad Bursac, bu insanların bazılarını tam anlamıyla düzeltebileceğine inanıyor.

Son 20 yılda, Durham, Kuzey Carolina’daki Duke Üniversitesi’nden biyo mühendis, kalp krizi ile yok edilen hücrelerin yerini alabilecek bir “yama” geliştiriyor.

Hasar görmüş kalpleri onarmak için çalışırken diğerleri gibi, Bursac kalp kası gibi özel dokulara dönüşebilen bir kök hücre ile başladı. Ancak bazı araştırmacılar yüz milyonlarca bireysel kalp kası hücresini vücuda enjekte ederken, Bursac’ın ekibi ve diğer bazı gruplar cerrahların hasarlı bir kalbi tedavi edebileceği bir çanakta tam teşekküllü kalp kası parçaları yetiştirirler.

Bilim Adamları Yapay Kalp Kası Üretmeyi Başardı

Bir noktada, kardiyologlar kalbin doğal olarak organı onarmak için uyarılabilecek gizli bir kök hücre saklamakta olduğunu düşündüler, ancak çoğu biyolog bu hücrelerin kalpte bulunmadığını desteklemektedir. Klinik çalışmalarda bir alternatif olabileceği gibi diğer kök hücrelerin bir laboratuvar ortamında kalp kası hücreleri oluşturmak için deneyler yapılmaktadır. Kalbi besleyen arter içine enjekte edilen ve organa yerleştirilen bu tedavide ölü dokuyu telafi edeciğini umuyoruz.

Bu durum kesin sonuçlar vermemekle birlikte devam eden tedaviler ile desteklenmesi gerekmektedir. Çünkü enjeksiyondan kurtulan ve kalbe giden hücrelerin yüzdesi çok küçüktür. Doktorların yaklaşımı ise açık kalp ameliyatı gerektirir. Bu sayede organın hücre tipleri ve mimarisi ile daha yakından eşleşen bir onarım sağlayacaklarına inanıyorlar.

Bursac doktora öğrencisi olarak kalp yamaları üzerinde çalışmaya başladı, neonatal sıçan hücrelerini bir çanakta kalp kasına dönüştürmek için ikna etti ve memeliler için bir ilk oldu. Diğer araştırmacılar, laboratuvar yemeklerinde uyuşturucu test etmek için küçük kalp dokusu örnekleri geliştirdiler. Ancak Bursac kalpleri doğrudan düzeltmek istiyor. Yıllar geçtikçe, ekibi kök hücrelerin sağlam olması için en iyi iskelelerin fibrin, kan pıhtıları oluşturmaya yardımcı olan bir proteinden yapıldığını ve bu iskeletli hücreleri beslemenin en iyi yolunun, onları asılı bir çerçevenin içine hafifçe sallamak olduğunu öğrendi. Büyüyen yamanın sıvı ortamda ileri geri sallanmasına izin vererek. Bu hücreleri olgunlaştırır ve güçlü bir şekilde iyileşir diyor.

Bilim Adamları Yapay Kalp Kası Üretmeyi Başardı
Nenad Bursac (Solda) ve Hung Nguyen (Sağda)

Bursac’ın ekibi kemirgenlerde, tedavi edilen kalpteki kan damarlarının onu canlı tutmak için yamanın genişleyebileceğini de gösterdi. Bursac son zamanlarda daha fazla karmaşıklık içinde bozulmuş, kan damarlarına dönüşen endotel hücrelerinin popülasyonları ve yama formuna yardımcı olabileceğini ve daha güçlü hale gelebileceğini fark eden fibroblast hücreleri eklemiştir. % 70 kalp kası hücrelerinden oluşan bir yama, diğer iki tür hücre ise geri kalanını oluşturmasına neden olmuştur.

Yama sıçanlara ve farelere implante edildiğinde, kılcal ağı kemirgen dolaşım sistemi ile bağlanır. Ama yine de bunun yama için bir hayatta kalma avantajı sağlayıp sağlayamayacağını bilmiyoruz.

Bir yamanın orijinal kalple elektriksel ve mekanik olarak nasıl bütünleşebileceği ve böylece gerçek bir birim olarak işlev göreceği de kesin değildir. Yama hasarlı bir kalbin dışına dikileceğinden, yara dokusu üzerinde mevcut kasla koordineli olarak etkileşimi zordur.

Bunları Gördün mü ?