Bilim Kurgu Nedir? Bilim Kurgu Kitap Önerileri

Bilim ve Mühendislik

Bilim Kurgu Nedir? Bilim Kurgu Kitap Önerileri

Bilim Kurgu Nedir? Bilim Kurgu Kitap Önerileri

Bilim Kurgu Nedir?

Yakın veya uzak gelecekteki olması muhtemel teknolojik ve bilimsel gelişmelerin tahmin edildiği romanlara bilim kurgu denilmektedir.  Günümüzde geleceği ön gören bilim kurgu dizi, film ve kitaplar oldukça popülerdir. Eğer karanlık bir gelecekten bahsediliyorsa o eser distopya olarak isimlendirilir. Distopya türünün en önemli örneklerinden olan Otomatik Portakal’ın hem filmi hem de romanı bulunmaktadır.

Jules Verne ve H.G Wells bilim kurgunun en önemli öncülerindendir. Jules Verne Denizler Altında Yirmi Bin Fersah(1870), H.G Wells ise Dünyaların Savaşı(1897) isimli romanlarıyla tanınmıştır. H.G Wells Dünyaların Savaşı’nda Dünya’nın Marslılar tarafından işgalini anlatırken, Jules Verne Denizler Altında Yirmi Bin Fersah’ta kaptan Nemo’nun Nautilus isimli denizaltı ile Dünya’nın bütün denizlerini dolaşmasını konu eder.

Tarihteki İlk Bilim Kurgu Romanı

Tarihteki ilk bilim kurgu romanı Samsatlı Lucian tarafından MS. 175 yılında yazılan Gerçek Bir Hikaye (The True Story) isimli eserdir. Bu eserde yazar Ay’a yapılan yolculuğu anlatıyor. Yaklaşık 2 bin yıl önce Roma İmparatorluğu’na bağlı Kommagene Krallığı Samsat bölgesinde yaşayan hiciv yazarı Lucian tarafından yazılan eserde uzay yolculuğu ve gezegenler arası savaş konuları işleniyor.

Alman gök bilimci, matematikçi Johannes Kepler tarafından 1608 yılında kaleme alınan Somnium isimli Öykü ilk çağdaş bilim kurgu yapıtı olarak görülmektedir. Konusu Ay’a yolculuk olan Somnium 1634 Kepler’in ölümünden sonra yayınlanmıştır. Kepler’in bu kitabında uzayda yaşam hakkındaki görüşleri ve Ay’ın coğrafi yapısı hakkında bilgiler yer alır. Somnium Carl Sagan ve Isaac Asimov tarafından tarihteki ilk bilim kurgu hikayesi olarak gösterilmiştir.

Bilim Kurgu Kitap Önerileri

Bilim Kurgu Nedir? Bilim Kurgu Kitap Önerileri

Mülksüzler – Ursula K. Le Guin 

Mülksüzler ‘ de Anarres ve Urras isminde 2 gezegen var. Urras kapitalizm ile yönetilirken Anarres anarşizm ile yönetiliyor.  Urras’ta bulunan anarşistler ayaklandıklarından dolayı yönetim tarafından Uras’ın Ayı olan Anarres ‘ sürgün ediliyor. Oldukça ilginç bir konusu olan kitabı okumanızı tavsiye ederim. Bu sürgünden 200 yıl sonra Anarresli fizikçi Dr.Shevek Urras’ı gözlemlemek amacıyla ziyaret eder.

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

Ray Bradbury tarafından 1951 yılında kaleme alındı. Geleceği karamsar bir şekilde anlatan bu distopyada kitap okumak devlet tarafından yasaklanmış. İtfaiyecilerin yangın söndürmek yerine kitap bulunan evleri yaktığı bir dünya. Kitabın baş kahramanı da itfaiyeci bay Montag görevini sorgulamadan yapan bir insan. Ta ki 18 yaşındaki Clarissa ile tanışana kadar. Clarissa Montag’in fikirlerini değiştiriyor ve hayata farklı bir bakış açısından bakmasını sağlıyor.

1984 – George Orwell

İngiliz yazar George Orwell’in sosyalizmi sert bir şekilde eleştirdiği distopik bir roman 1984. Bu romanda totaliter bir parti tarafından yönetilen Okyanusya toplumu anlatılmaktadır. İktidarda Büyük Birader bulunmaktadır. İnsanların düşünmesi yasaktır ve insanlar 7/24 teleekranlar tarafından izlenmektedir. Düşünce suçu işleyen bireyler düşünce polisi tarafından yakalanmaktadır.