Hepimizin Microsoft’un kurucusu olarak bildiği Bill Gates, 1955 yılında Seattle’de dünyaya geldi. Babası başarılı bir avukat olan Gates , zengin bir ailenin çocuğu olarak bu hayattaki yerini almıştı. Elde bulunan kaynakları doğru değerlendirmesini iyi bilen Bill Gates, bunu sıkı bir çalışmayla taçlandırıp “Amerikan Rüyası”nı gerçeğe dönüştürdü. Ünlü Gates, 12 yaşındayken ,özel bir okulda bilişim kurslarına katılıyordu.Boş zamanlarını genellikle ,okul arkadaşı olan Paul Allen ile bilgisayar başında çalışarak geçiriyordu.İlgi duyduğu şey yazılımlar olduğundan dolayı boş vakitlerini daha çok bu alanda değerlendiriyordu.Evlerinin bulunduğu yere yakın olan bir şirketin bilgisayarını ücretsiz olarak kullanmak için , bu iki arkadaş ; bilgisayar kullanıcıları için yazılım hatalarını buluyorlardı. Bu şekilde tecrübe kazanan iki arkadaş ,ustalaşmış oldu ve 1972 yılında Traf – o Data olan ilk şirketlerini kurdular.Kurulan bu şirket ,trafik sayım ve kontrol sistemi için yazılım üreterek 20. 000 dolarlık kazanç elde etti.Daha sonra yerinde saymayan sürekli bir adım ileriyi hedefleyen bu iki genç , Altair için 1974 yılında BASIC adlı bir yazılım dili geliştirdi. Microsoft ‘un yazılımdaki başarısı kesin olarak Apple’nin sipariş vermesiyle gerçekleşti. MITS şirketi, Bill Gates ve Paul Allen ‘dan yapmış oldukları BASIC adlı yazılımın pazarlama ve ruhsatını satın aldı ve akabinde MITS şirketi kendileri için bu sistemi geliştirmelerini istedi. Yaşanan gelişmeler neticesinde Gates, eğitim hayatını sonlandırdı ve Paul Allen ile bugünkü Microsoft’u kurdular.Daha sonra Macintosh için Word, Excel gibi uygulamalar geliştirdiler.1986 yılında kurmuş olduğu Microsoft’u anonim şirkete çevirdi. Bill Gates’in Microsoft’u , micro bilgisayarlar için kendini yazılım geliştirmeye adayan ilk işletme olarak tarihteki yerini aldı. Microsoft’un başarısını gören ,General Electric gibi şirketler devamlı müşteriler listesine girdi. 1977 yılında ,Gates kurmuş olduğu teknolojiyi ve aletlerini BASIC ile taçlandırmak için, Apple Tandy ve Commodore gibi bilgisayar üreticileri ile iletişime geçerek lisans sözleşmesi imzaladı.

, Bill Gatesin Hayatı, BilgData
Bill Gates Windows kullanan bir bilgisayar üstünde.

Gelişmelerine hız kesmeden devam eden Bill Gates,Cobol, Fortran ve Pascal gibi program dillerini geliştirerek Microsoft’un uluslararası pazarda kendine bir yer bulmasını sağladı. Bu anlamda ilk başarısını Japonya ‘ya pazarlayarak gösterdi. 1980 yılından sonra PC dünyasının yer aldığı pazara tam anlamıyla girdi.Bu pazarda Gates’e bir PC işletme görevi verildi. Bu çalışmanın ardından hızlı bir yükselişe geçtiler. Her geçen gün başarısına ,başarı ekleyen Microsoft , çok kısa bir zamanda tasarlamış olduğu MS- DOS adlı işletim sistemiyle 1980 ‘li yıllarda yüksek satış rakamlarına ulaşarak büyük bir rekor kırdı. 1979 yılında ise az sayıdaki çalışanı ( 13 çalışan ) ile 3 milyon dolarlık bir satışla yine piyasadaki yerini aldı. Zeki bir adam oluşu yaptıklarından belli olan Gates , yüksek ön görüsü ile bütün haklarını mahfuz tutarak , diğer üreticilere satış yapmaktaydı.İlerleyen zamanlarda kendini kanıtlayan bu işletim sistemi , üretilen bütün bilgisayarlar için kullanılmak üzere standart bir hal aldı. Günümüzde 1. 000 kişilik çalışanı olan şirket, 80 ‘li yıllarda Avrupa’da çok sayıda şubeler kurdu.Gelişimini işletim sistemi ile sınırlamayan Bill Gates, bunun yanı sıra uygulama programlarında son derece başarılı çalışmalara imza attı. Şirketini anonim hale getiren Gates’in payı, bu dönüşümden sonra ( %45 ) borsa değeri ile 1 milyar doların üzerindeydi. MS- DOS işletme sisteminin geliştirilmiş hali olan WİNDOWS piyasaya sürüldükten ( 1987) üç yıl sonra yüksek bir başarıya ulaştı. Gates için WİNDOWS’un basit ve daha kullanışlı olması çok mühimdi ve bu anlamda elinden geleni yapıyordu. Nitekim başarıya ulaşan bu sistem 1993’te piyasanın tartışmasız lideri olarak tarihte yerini aldı.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh