Böbrek Taşı Nedir ?

Böbrek taşları (renal litizm, nefrolitiyazis), böbreklerin içinde oluşan mineral ve tuzların katı birikimidir. Böbrek taşlarının birçok nedeni vardır ve böbreklerden mesaneye kadar idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. İdrar konsantre edildiğinde çoğunlukla taşlar oluşur, bu minerallerin kristalleşmesini ve birbirine yapışmasını sağlar. Böbrek taşlarının geçişi oldukça acı verici olabilir, ancak taşlar zamanında algılanırsa genellikle kalıcı hasara neden olmaz.

Duruma bağlı olarak, böbrek taşından geçmek için ağrı kesici almaktan ve bol su içmekten daha fazlasına ihtiyacınız olmayabilir. Diğer durumlarda, örneğin taşlar idrar yoluna girerse, idrar yolu enfeksiyonu ile ilişkilidir veya komplikasyonlara neden olurlarsa, ameliyat gerekebilir. Tekrarlayan gelişme riskiniz varsa, tekrarlayan böbrek taşı riskini azaltmak için doktorunuz önleyici tedavi önerebilir. Bir böbrek taşı böbrek içinde hareket edene veya üretere girinceye kadar semptomlara neden olmaz.

Böbrek Taşı Nedir ?

Böbrek Taşı Nedenleri

Böbrek taşlarının sıklıkla, tek bir nedeni yoktur, ancak bazı faktörler riski artırabilir. İdrarda kalsiyum, oksalat ve ürik asit gibi daha fazla kristal oluşturan madde bulunduğunda böbrek taşları oluşur. Aynı zamanda, idrar, kristallerin yapışmasını önleyen, böbrek taşı oluşumu için ideal bir ortam yaratan maddeler içermeyebilir.

Böbrek taşı gelişme riskini artıran faktörler şunlardır;

Kalıtım – Kişisel Özellikler

Ailenizde birinin böbrek taşı varsa, bu gensel olarak ifade edilmektedir. Zaten bir veya daha fazla böbrek taşına sahipseniz, başka bir tane geliştirme riskiniz de artar.

Dehidrasyon

Her gün yeterince su içilmemesi böbrek taşı riskini artırabilir. Sıcak iklimlerde yaşayan insanlar ve çok fazla terleyenler, diğerlerinden daha yüksek risk altında olabilirler.

Bazı Diyetler

Protein, sodyum (tuz) ve şeker açısından zengin bir diyet yemek bazı böbrek taşı türlerinin riskini artırabilir. Bu, özellikle yüksek sodyum diyeti için geçerlidir. Diyetinizde çok fazla tuz olması, böbreklerinizin filtrelemesi gereken kalsiyum miktarını artırır ve böbrek taşı riskini önemli ölçüde artırır.

Böbrek Taşları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Sizi rahatsız eden belirti ve semptomlarınız varsa doktorunuzla randevu alın. Ayrıca, aşağıdaki yan etkileri yaşarsanız derhal tıbbi yardım alın. Bu yan etkiler;

  • Vücutta tahmin edilemez derecede ağrı,
  • Mide bulantısı ve kusma eşliğinde ağrı,
  • Ateş ve titreme,
  • İdrarda kan.
  • İdrar geçirme zorluğu.

Böbrek Taşı Semptomları Nelerdir?

Böbrek taşı hastalığının belli başlı tıp dalında semptomları bulunmaktadır. Bu semptomlar, genellikle %70 tüm kişilerde aynı özellikleri göstermiştir.

  • Yan ve sırtta, kaburgaların altında şiddetli ağrı,
  • Alt karın bölgesinde ve kasıkta ağrı,
  • Dalgalar halinde gelen ve yoğunlukta dalgalanan ağrı,
  • İdrar yaparken ağrı.
İlginizi Çekebilir >  Uzay Araçları Atmosferde Neden Zarar Görmez?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh