Bugüne Kadar Ayda Kaç Kişi Yürüdü?

Günümüzde bile hala devam etmekte olan komplo teorilerinden bir tanesi de Ay’a hiçbir zaman gidilmediği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Soğuk Savaş döneminde SSCB ile olan rekabetinde kazanan olmak için bir stüdyo ortamında çekildiğiydi. O günden itibaren bir daha hiçbir zaman Ay’a gidilmediği iddiası ise doğru değildir. 

Neil Armstrong’dan sonra tam olarak 12 kez Ay’a gidilmiştir. 21 Temmuz 1969 tarihinde insanlık olarak büyük bir başarı elde edilmiş ve Dünya dışında herhangi bir kara parçasına ilk kez ayak basılmıştır. Bunu başaran kişi ise ünlü astronot Neil Armstrong’dur. Bu yazımızda Ay’a ayak basmış olan astronotları sizler ile birlikte inceleyeceğiz.

Ay’a Ayak Basan İnsanlar

Neil Armstrong

Apollo 11 görevi kapsamında 21 Temmuz 1969 senesinde “Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım. “ diyen Armstrong Ay’a ayak basan ilk insan olmuştur. Bunun sonucunda ise Amerika Birleşik Devletleri, SSCB ile olan uzay rekabetinden kazanan taraf olmayı başarmıştır. 

Buzz Aldrin

Armstrong’dan denince aklan diğer bir isim de Aldrin’dir. Apollo 11 kapsamında 1969 senesinde Ay’a ayak basan ekipten biridir. 

Bugüne Kadar Ayda Kaç Kişi Yürüdü?

Pete Conrad

14 Kasım 1969 tarihine geldiğimizde Amerika Birleşik Devletleri, Apollo 12 görevi kapsamında uzaya gönderilmiş ve böylece Ay’a ayak basmış olan 3. insan olmayı başarmıştır. “ Dostum, bu Neil için küçük bir adım olabilir ama benim için gayet uzun bir adım oldu.” diyerek Armstrong’un sözüne göndermede bulunarak espri yapmıştır.

Alan Bean

Apollo 12 görevi kapsamında Pete Conrad’a eşlik eden bir diğer isimdir. Görevini başarılı bir şekilde tamamlayan Bean, Ay’a ayak basan 4. insan olmayı başarmıştır. 1981 senesine geldiğimizde ise Bean, NASA’dan ayrılma kararı almıştır.

Alan Shepard ve Edgar Mitchell 

5 Şubat 1971 senesinde Apollo 14 görevi kapsamında Ay’a gitmeyi başarmışlardır. Üstelik bu görev sırasında 47 yaşında olan Alan Shepard da Ay’a ayak basan en yaşlı kişi olma unvanını da elde etmiştir. Aynı zamanda Shepard, 1961 senesinde uzaya çıkarak uzayda bulunan ikinci insan olmayı da başarmıştır. 

David Scott ve James Irwin

Scott ve Irwin Apollo 15 görevi kapsamında Ay’a gitmeyi başarmışlardır. Yapılan bu uçuşun önemi ise David Scott’ın Ay üzerinde araç kullanan ilk insan olmasıdır. Irwin ise sürekli olarak Türkiye’ye gelen isimlerden bir tanesidir. Ancak ülkemize gelmesinin sebebi astronomik çalışmalar değil Ağrı Dağı’nda Nuh’un gemisi ile ilgili olarak yapılan arama çalışmalarıdır. 

Bugüne Kadar Ayda Kaç Kişi Yürüdü?

John W. Young ve Charles Duke

Apollo 16 görevi kapsamında Ay’a gitmeyi başaran ekiplerden biridir. Young ise Apollo 10 görevi kapsamında Ay’a gitmiş olsa da Ay’a ayak basmamıştır. Charles Duke ise Ay’a gidilmediği ile ilgili söylentilere biz dokuz kere gittik eğer sahte ise neden bu şeyi 9 kez tekrarladık şeklinde açıklamada bulunmuştur.

Harrison Schmitt ve Eugene Cernan

Schmitt, Apollo 17 görevi kapsamında Ay’a ayak basmış olan 11. insandır.  Cernan ise bu görev kapsamında Ay’a ayak basarak Ay’da yürüyüş yapan son insan olmuştur. Apollo 17 görevi 1972 senesinde yapılmıştır ve o günden sonra kimse Ay’a ayak basmamıştır. 

İlginizi Çekebilir >  Roswell Ufo Vakası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh