Büyük Patlama ve Genişleyen Evren

Büyük Patlama – Big Bang Nedir?

Sonsuz evrenin ve Dünya’mızın oluşmasına dair kanıtlanamayan fakat teori bazlı en sağlam nesnel yargı olan büyük patlama, diğer adı ile big bang olarak adlandırılır. Evren yaklaşık olarak 14 milyar yaşında olup, aşırı derecede ki sıcak ve yoğun iyonik maddelerden meydana geldiği bilim adamlarınca düşünülmektedir. Ayrıca günümüze kadar gelen big bang teorisi, geniş kapsamlı olarak astronomi camiasının en üst düzey teorisi olarak bilinmektedir. Bu teori ilk defa 1920’lerin başında 2 ünlü bilim adamı tarafından ortaya atılmıştır. Birkaç bilim adamı ve fizikçiler tarafından da kabul görmüş olup, günümüze kadar nesnelliğini korumuştur. Halen de evrenin başlangıcı bu teori üzerine kurulu olarak bilinir.

Büyük Patlama ve Genişleyen Evren

Evren Nasıl Oluştu?

Büyük patlamadan önceki evren, boş ve siyah bir boşluğu andıracak kadar korkunç denilebilecek düzeydeydi. Fakat milyonda bir görülen iyonik maddeler evrenin boşluğunda sürekli çarpışmaktaydı. Bu çarpışmaların sonunda iyonik maddeler güçsüz olan sıradan maddeleri yok ederek, bir kıvılcım misali parıltılı foton enerjisini oluşturdu. Fotonun oluşması; bir balonu şişirdiğimizce yüzeysel genişliğinin daha fazla gözükmesi gibi, evrenin de yüzeysel genişlemesinin en büyük öngörüsü olmuştur. Yani evren foton enerjisi yüzünden bugün ki sonsuz denilebilecek halini almıştır.

Fakat bu genişleme sıradan ve normal bir şekilde değil, güçlü sonik bir patlama gibi meydana gelmiştir. Bu patlama ile; maddeler, toz bulutları, yaşam mineralleri, yıldızlar ve son olarak galaksiler oluşmuştur. Ayrıca big bang yani büyük patlamanın evrenin bir köşesinde halen yaşandığını da olgun etkileri sayesinde görebiliyoruz. Buna en iyi örnek; evrenin halen genişlemesi ve uzay boşluğunda ki sıcaklığın giderek azalmasıdır.

Büyük Patlama ve Genişleyen Evren
Genişleyen Evren Modeli

Evrenin Genişlemesi Nedir?

Evrenin genişlemesi, 2005 yılından beri bilim adamları tarafından araştırılmaktadır. Fakat yukarıdaki anlatımlarımda dediğim gibi; en iyi açıklayıcı örnek, evrenin sebepsiz yere halen genişlemesidir. Bu genişlemenin en büyük teorilerinden birisi; Güneş sistemine yakın olan devasa ve küçük boyutlarda ki galaksilerin, yıldızların giderek bizden uzaklaşmalarıdır. Ayrıca gök cisimlerinin bizden uzaklaştığını da anlamamız için;  x ray cihazlarında kullanılan teleskoplara takılan bir gözlem aleti aracılıyla Hubble Uzay Teleskopu gözlemlemiştir. Bu gözlemde: Evren genişlerken bazı gök cisimlerinin bize daha da fazla yaklaştığını görürüz, eğer herhangi bir gök cismi bize yaklaşıyorsa; o cismin doğal ışığını mor renge çalan 2. kadir grubunda bir parıltı olarak görürüz.

Eğer gök cismi bizden uzaklaşıyorsa ve evren gitgide büyüyorsa; o cismin ışığını 2. veya 3. kadir olarak görürüz. Doğal ışığın rengi ise ateş kırmızısı olarak teleskop merceklerine yansır. Bunun nedeni, evren çizgilerinden ve tayf çizgilerinden dolayıdır.

Evrenin Genişliği Ne Kadar ?

Evren, devasa bir genişlikte olan ve sayılarla anlatılması zor bir alandır. Çünkü o kadar geniş olduğundan bunu anlamanız için detaylı bir inceleme yapmanız gerekmektedir. Bu konuda sizlere yardımcı olacağız ve evrenin ne kadar geniş olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Öncelikle evrende Dünyanın yerinden bahsedelim. Dünya, devasa evrende Samanyolu galaksisinde Güneş Sistemi içerisinde yer alır. Karşılaştırma yaptığımızda evrenimizde yer alan Dünya, Dünyadaki bir kum tanesi kadar bile değil. Ancak atom altı dünyası ile karşılaştırma yapılabilir. Atomun içine girdiğimizde ise uzayın derinlikleri gibi boş bir alan ile karşılaşacaksınız. Atomun içini incelediğinizde atomun büyük bir kısmı boşluktan oluşur ve merkezinde çekirdek vardır. Kısacası Dünya gezegeninin evrendeki yeri bu kadar küçüktür.

Şimdi evrenin ne kadar geniş olduğundan bahsedelim. Evrenimizin genişliğini anlayabilmeniz için konunun sonunda Dünya ile karşılaştırma yapacağız. Öncelikle bilinen evrenimizin 93 milyar ışık yılı genişliğinde olduğunu biliyoruz. 1 ışık saniyesi yaklaşık 300.000 kilometredir. Biz kolay olsun diye size yaklaşık mesafeyi açıklayacağız. Bu mesafe o kadar büyük olacağından dolayı hesap makineleri bile bunu hesaplayamayacak.

93 milyar ışık yılı, yaklaşık olarak 879 sekstilyon 243 katrilyon 390 trilyon kilometre yani 879.243.390.000.000.000.000.000 kilometredir. Bu sayı, evrenin genişliğini normal bir hesap makinesi ile hesaplayamayacağınız anlamına gelir. Bilinen evrene 69 kentilyon Dünya, 253 kentilyon ay ve 632 katrilyon güneş sığabilmektedir. Bu sayılar oldukça yüksek miktardadır.

Evren Genişlemesi Ne Zaman Duracak?

Bilim adamlarının açıkladığı bilgilere göre; evrenin ne zaman duracağı veya ne zaman tekrardan büyük bir patlama olacağı meçhul durumdadır. Hiçbir teori veya kanıtlanabilirliği olmayan bilgi bu durumu kabul etmemektedir. Fakat bazı bilim adamlarına göre; evren haddinden fazla bir şekilde genişliyor ve gitgide daha da fazla yıldızlar, galaksiler türüyor. Bu durumun iki şekilde açıklayıcı noktası var; ya tekrardan büyük bir patlama meydana gelecek, ya da evren bu şekilde büyüyerek sonsuz bir şekilde ilerleyecek.  

Not: Evrenin genişlemesi hakkında çalışmalar halen devamını sürdürüyor ve ilerleyen teknoloji çağında sonsuz evrene bir uydunun gönderileceği de biliniyor. Evren, olabildiğince insanoğlundan kendini saklamayı başarıyor…

Bunları Gördün mü ?