Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir ?

Bilim ve Mühendislik

Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir ?

Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir ?

Hayatı ve Eserleri

Cahit Sıtkı Tarancı, 4 Ekim 1910 tarihinde Diyarbakır’da dünyaya geldi.  Kadıköy Fransız Saint Joseph Lisesi’nde bir süre okuduktan sonra, 1931 yılında Galatasaray Lisesi’ne geçti ve Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Mülkiye Mektebi’nde(Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi) okumaya başlar ancak bir süre sonra okuldan atılır. Daha sonra Yüksek Ticaret Okulu’na gider. Fakat bu sıralarda Sümerbank’ın memuriyet sınavını kazanır ve bir kez daha okulu yarıda bırakır. Bir süre memurluk yapan Tarancı daha sonra memurluğu bırakır ve Cumhuriyet Gazetesi’nde yazıları yayımlanmaya başlar.

1939 yılında Paris’e eğitim amacıyla gider. Paris’te bir yandan üniversite eğitimi alırken bir yandan da Paris Radyosu’nda Türkçe Yayınlar spikerliği yaptı. O dönemde 2.Dünya Savaşı’nın başlamasıyla Cahit Sıtkı Tarancı yurda döndü. Tarancı döner dönmez askerlik görevini yerine getirir. Bir süre İstanbul’da babasının iş yerinde çalıştı, sonra ise Ankara Anadolu Ajansı’nda çevirmenlik yaptı.

Tarancı 1951 yılında Cavidan Tınaz ile evlendi. Ancak Tarancı birkaç yıl sonra kısmi felç geçirir ve Devlet tarafından tedavi amaçlı Viyana’ya götürülür. Cahit Sıtkı Tarancı Viyana’da tedavisi sürerken, 12 Ekim 1956’da 46 yaşında vefat etti.

Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir ?

Cahit Sıtkı Tarancı Şiir Kitapları

Cahit Sıtkı Tarancı ilk şiirlerini lise çağında çeşitli dergilerde yayımlar. Cahit Sıtkı Tarancı takvimler 1946’yı gösterdiğinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin şiir yarışmasında Otuz Beş Yaş şiiri ile birincilik ödülünü kazandı. Bu ödülle birlikte adını tüm ülkeye duyurmuş ve ünlenmiştir. Tarancı şiirlerinde Baudelaire, Verlaine gibi Fransız şairlerin etkinde kaldı ve Garip Akımı’ndan etkilenerek serbest şiiri denedi. Cahit Sıtkı Tarancı’nın şiirlerinde yalnızlık ve ölüm temaları ağır basar.

Ömrümde Sükût:

Cahit Sıtkı Tarancı’nın 1933’te yayımlanan ilk şiir kitabıdır. Şairin lise yıllarında yazdığı bazı şiirler de bir kitapta yer almaktadır. Ömrümde Sükût şiir kitabı 7 bölümden oluşmaktadır ve içerisinde toplam 21 şiir bulunmaktadır. Kitap 64 sayfadır.

Otuz Beş Yaş:

Otuz Beş Yaş şiir kitabı, Cahit Sıtkı Tarancı’nın2. şiir kitabıdır ve 1946 yılında yayımlanmıştır.  Yazarın, 1933 ve 1946 yılları arasında yazdığı şiirlerini içermektedir. İçerisinde 108 tane şiir bulunmaktadır. Kitapta yer alan şiirlerin büyük bir bölümü Varlık, Ağaç, Gündüz ve Ülkü gibi çeşitli dergilerde yayımlanmıştır.

Düşten Güzel

Cahit Sıtkı Tarancı’nın yayımlanan 3.şiir kitabıdır. Aynı zamanda ölümünden önce yayımlanan son şiir kitabıdır. İlk olarak Aralık 1952 tarihinde yayımlanmıştır. Kitapta şairin 1947 ile 1952 yılları arasında yazdığı şiirlerden 35 tanesi yer almaktadır.

Sonrası

Cahit Sıtkı Tarancı’nın4.şiir kitabıdır ve ölümünden sonra Varlık Yayınları tarafından 1957 yılında yayımlanmıştır.