in , ,

Carl Sagan: Hayatı, Çalışmaları Ve Eserleri

Carl Sagan Kimdir ?

Carl Edward Sagan 9 Kasım 1934 tarihinde ABD, New York, Brooklyn’de doğdu. Carl Sagan Musevi bir ailenin oğluydu. Babası Samuel Sagan terzi, annesi Rache Molly Gruber ise ev hanımıydı. Sagan Fizik, Astronomi, Astrofizik eğitimlerini tamamladı ve 1955 yılında Chicago Üniversitesi’nden mezun oldu. 1956 yılında Fizik üzerine Yüksek Lisans, 1960 yılında Astrofizik ve Astronomi üzerine Doktora yaptı. 

Carl Sagan’ın Bilimsel Çalışmaları

Üniversite öğrenimi boyunca genetik bilimci olan H.J. Muller’in laboratuvarında çalıştı.  1960’lı yılların başında Venüs gezegeninin yüzeyinin temel özellikleri hakkında kesin veriler henüz yoktu. Sagan bu eksikliği gördü ve Venüs gezegeni yüzeyiyle ilgili olasılıkları içeren bir rapor hazırladı. Sagan’ın yayınladığı rapora göre; Venüs sıcak ve kuraktı. Carl Sagan konuk katılımcı olarak Caltech Jet İtki Laboratuvarı’ndaki Venüs’e yapılacak Mariner görevlerine tasarım ve düzenleme alanlarında katkı sağladı. 

1962 yılındaki Mariner 2 görevi başarıyla tamamlandı ve Carl Sagan’ın Venüs hakkındaki görüşlerinin doğru olduğu ortaya çıktı.  Sagan 1968 yılına kadar Harvard Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam etti.  1971 yılında Corneil Üniversitesi’nde Profesör oldu. Ve bir Laboratuvar’ın başına geçti.

, Carl Sagan: Hayatı, Çalışmaları Ve Eserleri, BilgData

Güneş Sistemi’nin keşfi için çalıştı ve birçok insansız uzay görevini başarıyla yönetti. Yaptığı görevlerden sonra ilginç bir fikir ortaya koydu. Sagan’ın önerisi; Güneş Sistemi’ni terk edecek uzay sondalarının üzerine dünya dışında yaşayan akıllı varlıkların bulması halinde anlayabileceği evrensel ve değişmez bir mesaj koymaktı. Bu öneri kabul gördü ve bu şekilde gönderilen ilk mesaj Pioneer 10 sondasının üzerine yerleştirilen dünya dışı akıllı varlıkların anlayabilmesi için evrensel ve anlaşılabilir şekiller bulunan altından bir plakaydı. Carl Sagan bu alandaki çalışmalarına Pioneer 10 uzay sondasından sonra da devam etti. Bu konu üzerinde en çok çalıştığı proje Voyager uzay sondalarının üzerine yerleştirdiği Voyager Altın Kaydı’dır

Carl Sagan Satürn’ün uydusu Titan ve Jüpiter’in uydusu olan Europa’da okyanusların bulanabileceği hipotezini ilk ortaya atan bilim insanlarından bir tanesidir. Daha sonraları Galileo uzay aracı tarafından Europa’da yüzey altı okyanusları bulunduğu kanıtlanıştır.

Carl Sagan Kitapları

Carl Sagan birçok kitap yazmıştır.  Contact isimli kitabı bilim kurgunun en güzel örneklerinden birisi olmuştur. Bu kitaplardan en çok bilineni şüphesiz Cosmos’tur. Sagan’ın yazdığı kitaplar; 

1- İntelligent Life İn The Universe (1966)

2-Planetary Exploration ( Gezegen Araştırmaları – 1970)

3- The Cosmic Connection ( Kozmik Bağlantı – 1973)

4- Other Worlds ( Başka Dünyalar – 1975)

5- Broca’nın Beyni- 1979

6- Kozmos Evrenin Ve Yaşamın Sırları ( 1980)

7- Cosmos (Evren- 1982)

8- Contact( Mesaj- 1985)

9- A path where no man thought (1990)

10- Pale Blue Dot: A Vision of The Human Future in The Space

11- Karanlık Dünya’da Bilimin Mum Işığı

12- Milyarlarca Ve Milyarlarca Milenyum Eşiğinde Yaşam Ve Ölüm Üzerine Düşünceler

13- The Varieties of Scientific Experience( 2006) 

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir