, Charles Darwin, BilgData
in

Charles Darwin

Biyolojinin temellerini atan İngiliz biyolog ve doğa tarihçisidir. Tüm canlıların doğal seçim yolu ile bir veyahut da birden fazla atadan evirildiği teoremini ortaya koyan kişidir. Böylelikle şimdilerde modern biyolojinin de temellerini atmış bulunmaktadır. Ancak bu teori 1930’lu yıllarda bilim tarafından kabul görmüştür.

, Charles Darwin, BilgData

Charles Darwin Çocukluğu ve Eğitimi

12 Şubat 1809 tarihinde dünyaya gelen Darwin, eğitimini Edinburgh Üniversitesi’nde tıp fakültesinde okuyarak sonrasında ise Cambridge Üniversitesi’nde teoloji eğitimi alarak tamamlamıştır. Ista bu dönemde doğa tarihine ilgi duymaya başlamıştır. Charles Darwin çalışmaları Beagles gemisinde 5 senelik bir yolculuğu olmuştur. Bu yolculuk esnasında o dönemin en ünlü jeologlarından Charles Lyell in bulduğu her dönemde jeolojik faaliyetlerin aynı olduğu tezini gözlemleme fırsatı bulmuştur. Ve bu gözlemler sonrasında edindiği bilgiler sayesinde dönemin en önemli ve ünlü jeologlarından biri sayılmıştır. Yine aynı yolculukta canlılar ve fosillerin gelişimi ve birbirlerine dönüşümü üzerine birçok araştırmalar yapan Charles Darwin bu araştırmalar sonucunda doğal seçim fikri gelişti 1838 yılında da bu fikri kendine yakın düşünürlere sundu. O dönemin insanlarının bu tarz düşüncelere karşı pek hoş tavrının olmamasından ötürü bu fikirlerini Darwin sadece çevresindeki düşünürlere anlatabilmişti. Çok uzun bir zaman sonra herkes öğrenecekti doğal seçim fikrini. 1858 tarihinde kendisinden bağımsız olan Allfred Russell Wallece’den almış olduğu bilgiler üzerine bu fikri taşıyan sadece kendisi değildi. Bunu öğrenen Darwin fikrini yayımlamaya karar verdi herkese. 1859 yılında yayımladığı kitabı “ Türlerin Kökeni Üzerine “ isimli kitabında canlıların, türlerin bir atadan evrildiğini, dönüştüğünü ortaya koymuştur. Bir sonra yayımladığı kitabı “İnsanların Türeyişi ve Cinsiyete Mahsus Seçilim “ İnsanların nasıl evrildiğini ve cinsel seçimlerinin incelemelerini anlatmaktadır. ” insan ve hayvanlarda duyguların ifadesi” adlı kitabında ise insan ve hayvanların duygularını ifade ediş biçimlerinin benzerlikleri üzerinde durmuş, inceleme konusu bu olmuştur. Darwin ile özdeşleşmiş olan Evrim teorisi aslında Darwin’den çok önce yaşamış M.Ö 6. Yüzyıla dayanan Yanyalı düşünürler tarafından incelenmeye başlanmıştır. Birçok felsefeci canlıların oluşumu ve gelişimi hakkında araştırmalar ortaya koymuştur ancak daha nitel ve nicel gözlem yaparak kapsamlı bilgiye ulaşan ve bu düşünceyi olgusal olarak kabul edilebilecek noktaya getiren kişi Charles Darwin olmuştur. Bugünlerde bu kuram birçok biyoloji dalı tarafından inceleme konusu olmuştur. Birçok kurama ve esere imza atan Darwin pek bir üretken yazardır. 5 yıllık yolculuğu esnasında birçok alanda eser sunan Chales Darwin kendini adeta bilime adamış bir biyologdur.

, Charles Darwin, BilgData
Charles Darwin

Charles Darwin Özel Yaşamı

Özel yaşamında ise kuzeni Emma Wedgewood ile 1837 yılının eylül ayında evlenmiştir. 1838 yılında rahatsızlıklarının artmasından dolayı eşi ile İskoçya’ya tatile gitmiştir. Burada ise, paralel yollar, üzerine çalışmalar yapmıştır. Tarihler 27 Aralık 1839 yılını gösterdiği zaman ilk çocukları olan William Erasmus Darwin dünyaya geldi. 1840 yılında hastalıklar ile adeta başı belâdaydı Darwin’in genellikle hasta yatağında geçirdi bu yılını. 2. Çocuğu ise 2 Mart 1841 yılında dünyaya geldi Anna Elizabeth Darwin sonrasında 9 Temmuz 1845 tarihinde George Darwin, 8 Temmuz 1947 Elizabeth Darwin 16 ağustos 1848 de Franchis Darwin dünyaya geldi. Ocak 1850 ise Leonard Darwin dünyaya geldi. 13 Mayıs 1851 de Horace Darwin 6 Aralık 1856 da Charles Darwin dünyaya gelmiştir. 1867 yılında evrim teorisi Avrupa’da da bilinir olmuştur. 19 Nisan 1882 yılında da Londra’da kalp krizi sonucu hayatını kaydetmiştir.

BilgData.com'un gelişmesi için makaleyi değerlendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir