Chicxulub Krateri: Dev Göktaşı Çarptığında Neler Yaşandı?
in , , ,

Chicxulub Krateri: Dev Göktaşı Çarptığında Neler Yaşandı?

Yüzlerce dinozor türünü ve on binlerce dinozoru yok eden, dev asteroid dünyaya milyonlarca yıl önce çarpmıştı. Bu çarpmanın dünya için kalıcı sonuçları oldu. Sadece dinozorları değil, binlerce türü de yok etti. Buna bitkiler de dahil. Peki, hiç merak ettiniz mi? Bu dev asteroid, dünyamıza çarptığı gün neler yaşandı? O günkü etkileri neler oldu? Nasıl bir atmosfer etkisi yarattı? Gelin bunları beraber araştıralım.

Chicxulub Krateri: Dev Göktaşı Çarptığında Neler Yaşandı?

Texas üniversitesinde bir araştırma ekibi, Meksika körfezinin 130 metre derinliklerinde çıkardığı bir kayadan ede ettiği tortulları inceledi. Dinozorların bu göktaşı çarpması sonucu yok olduğu ve bu asteroidin etkisinin, 2.dünya savaşında Japonya’ya atılan atom bombalarının etkisinden tam 10 milyar kat fazla olduğu tahmin ediliyor. Bu göktaşı Meksika’nın Yuacatan adasına çarmış ve burada tam 200 km çapında bir krater oluşturmuştu. Bu çarpmanın dev bir tsunamiye ve 1500 km öteye bile yayılan yangınlara sebep olduğu düşünülüyor. Tsunaminin boyutu ise 2011’de Japonya’da yaşanan tsunamiden 6.000 kat fazla olduğu tahmin ediliyor.

Chicxulub Krateri: Dev Göktaşı Çarptığında Neler Yaşandı?

Chicxulub krateri, dünyada yaşamı sonsuza dek değiştirdi. 12 km çapında bu göktaşı dünyaya çarparak 200 km çapında ve 30 km derinlikte bir krater meydana getirdi.  Kraterin merkezi geri tepme sebebiyle iyice çöktü.

Amerika ve İngiliz bilim adamlarının 2016’da yaptığı sondaj çalışmasıyla bu kayaç incelenmiş ve pek çok soruya ışık tutulmuştu. Ekip, kayacın bugüne dek en iyi korunmuş bölgelerinde yaptığı sondaj çalışmaları neticesinde kraterin en az 66 milyon yıl öncesine ait olduğunu tespit etti. Hatta bundan önemli numuneler de çıkarılmıştı. Kayacın 130 metrelik kısmı jeologların Memeliler Çağı olarak adlandırdığı döneme ait olduğu tespit edildi.

Chicxulub Krateri: Dev Göktaşı Çarptığında Neler Yaşandı?

Araştırmaya katılan bilim adamları, bu numuneler ve bilgiler neticesinde o gün yaşananlara dair ayrıntılı fikir sahibi olunabileceğini belirtiyorlar. 130 metrelik devasa kesitin yan kısımlarında cam molozlar olduğu öğrenildi. Bunun krater oluştuktan yani asteroid çarptıktan hemen sonra dakikalar ve saniyeler içerisinde ortaya çıkan yüksek ısının toprağı eritmesinden oluşabileceğini öngörüyorlar. Bunun biraz daha üzerinde ise, erimiş kaya parçaları mevcut. Bunun da, yüksek ısı içeren toprağa çarpan deniz suyu ile oluşabileceği söylendi. Bu çarpma sonucu bölgedeki deniz suyunun çekildiğini, ardından geri gelerek sıcak maddelerle temas ettiği biliniyor. Tıpkı yanardağlardan çıkan magmanın deniz suyuyla temasıyla ortaya çıkan görüntüler gibi.

Bu aşamalar birkaç dakika yada saat sürmüş olabilir. Ancak su geri gelerek krateri doldurduğu için, kraterin üst kısmı denizle beraber gelen kayaç ve tortulları içeriyor.  Bunlar çarpmayı takip eden birkaç saate tekabül ediyor.

BilgData.com'un gelişmesi için makaleyi değerlendir.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir