Çin Uzay İstasyonu: Tiangong 1 Hakkında

Çin Uzay İstasyonu: Tiangong 1 Nedir ?

Çin, 2011 senesinin Eylül ayında, Dünya’nın yörüngesine yerleştirdiği Tiangong 1 uzay aracını, başarılı bir şekilde Uzay İstasyonuna dönüştürmeyi başardı. Bu başarısının ardından, ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirdi ve başarılı bir şekilde mürettebat Tiangong 1 uzay aracının içerisinde yaşamaya başladı. 2011 senesinden beri yörüngede süzülen uzay istasyonu, yaklaşık 3000 gündür dolaşmaya devam ediyor.

Not: Çin yetkililerinin açıklamalarına göre; kumanda paneli, Tiangong 1 uzay istasyonunun yönetimini kaybetti ve 2017 senesinde atmosfere girerek yanacağı bildirilmişti. Dışı özel kaplama olan istasyonun tamamen yanmayacağı da basın ile paylaşıldı. Yani arda kalan parçaların Dünya’ya düşeceği de bildirildi.

Tiangong 1 Uzay İstasyonunun Özellikleri Nelerdir?

– Uzay istasyonunun başlıca ağırlığı; tam 8506 kilogramdır.

– Uzay istasyonunun içerisinde, 6 ayrı tesis odası bulunmaktadır. Bu tesis odalarının yarısı, özel laboratuar alanlarıdır.

– Tiangong 1 Uzay İstasyonu, Uluslararası Uzay İstasyonu ile aynı yörüngede yer almakta ve aynı yörünge hızına çıkabilmektedir.

– Tiangong 1’de geliştirilen robotik kollar, tamamı ile Çin üretimi olup, uzay istasyonunda çalıştırılmalara başlanmıştır.

– Çin yetkilileri, uzay istasyonunun kumanda panelini kaybettikleri için, uzay istasyonu şuan uyku moduna geçirilmiş bir şekilde beklemektedir. Her beklenen süre, uzay istasyonunun Dünya’ya biraz daha yaklaşmasına sebebiyet vermektedir. 2017 senesinin son aylarında, uzay istasyonu atmosfere girerek parçalanacaktır.

Tiangong 12
Tiangong 1

Teleskop İle Tiangong 1 Gözlemi

Tiangong 1, çıplak göz ile gözlemlenebilen sayılı yapay istasyonlar arasındadır. Genellikle periyodu, ISS’nin yörüngesine benzemektedir. Temiz ve bulutsuz bir ortamda, ayırt edilebilir bir konumda süzülmektedir. Eğer sizde Tiangong 1 uzay istasyonunu gözlemlemek istiyorsanız, Ay’ın yörünge düzenine bakabilir, yapay ışıksız bir ortamda gözlem yapabilirsiniz.

Bunları Gördün mü ?