in ,

Cüce Gezegen: Plüton

Plüton 

İlk olarak 1930 yılında keşfedilen o günden itibaren 2006 yılına kadar gezegen olarak kabul edilmiş olan cüce gezegendir. Ancak buna rağmen 1970’li yıllardan beri bilim camiasında Plüton’un gezegen olup olmadığına dair tartışmalar devam ediyordu. 2005 yılına gelindiğinde ise Güneş Sistemi dışında Plüton benzeri pek çok gök cismi tespit edildi. Bu dönemde Plüton’un dörtte biri büyüklüğünde olan Eris tanımlanmıştır. 2006 yılına geldiğimizde ise Uluslararası Astronomi Birliği, kendi Güneş Sistemimiz içinde bir gezegen olmanın gerekli şartlarını açıklamıştır. Plüton bu koşulları karşılaşamadığından dolayı o tarihten sonra cüce gezegen sınıfına konulmuştur. 

Bilindiği üzere Jüpiter ile Mars arasında kalmakta olan bölgede asteroid kuşağı bulunmaktadır. Kuiper Kuşağı dediğimiz bölge ise Neptün gezegeninden sonraki kısımda yer almaktadır. Asteroid kuşağından farkı ise içermiş olduğu gök cisimlerinin çok daha büyük olmasıdır. Bu kuşakta yer almakta olan gök cisimlerinin gezegen olup olmadığına dair tartışmalar da bulunmaktadır. Plüton’da Kuiper Kuşağı’na aittir. Sahip olduğu özellikler bakımından da bu kuşaktaki cisimler ile benzer özellikler göstermektedir. Tıpkı bu kuşaktaki diğer cisimler gibi genel olarak taş ve buzdan oluşmaktadır. O yüzden Plüton için Kuiper Kuşağı’nın en belirgin olan gök cisimleri arasında göstermek mümkündür. Ancak elimizdeki verilere rağmen Plüton’u hala bir gezegen olarak kabul eden araştırmacılar da bulunmaktadır. 

2006 yılında cüce gezegen sınıfına alınana kadar Güneş Sistemi içerisinde Güneş’e en uzak gezegen olarak kabul ediliyordu. Ancak gezegen kategorisinden çıkarılması ile birlikte bu unvanını Neptün gezegenine kaptırmıştır. 

, Cüce Gezegen: Plüton, BilgData

Resmi olarak 1930 yılında keşfedilmesinin ardından tüm dünyada büyük bir ilgi odağı olan Plüton’a isim belirlemek için 1000 yakın öneri verilmiş ve yer altı tanrısı olan Plüton’un ismi verilmiştir. Önerilen isimler arasında oldukça zorlu bir eleme yapılmış 11 yaşındaki küçük bir kızın vermiş olduğu öneri kabul edilmiştir. Önerilen isimler arasında Zeus ismi de yer almıştır. Tıpkı Uranyum’un ismini Uranüs gezegeninden alması gibi laboratuvarda elde edilmiş olan Plütonyum elementi de ismini Plüton gezegeninden almıştır. 

Plüton’un şu ana kadar keşfedilmiş olan Charon, Kerberos Hydra ve Nix isimli dört adet uydusu bulunmaktadır. Bu uydulardan Hydra ve Nix uyduları 2005 yılında keşfedilmişlerdir. Kerberos ise 2011 yılında keşfedilmiştir. Charon uydusu, Plüton yarısı kadar büyüklüktedir. New Horizons isimli uzay aracı Plüton cüce gezegeninin dağlarının 3500 metre civarlarında olduğunu keşfetmiştir. Bu uzay aracının önemi  ise içerisinde Plüton keşfetmiş olan bilim insanın küllerine ev sahipliği yapıyor olmasıdır. New Horizons isimli uzay aracına Plüton’u keşfetmiş olan Clyde Tombaugh’un küllerinin konulmasının sebebi ise Plüton’a gitmekte olan uydunun fırlatışını göremeden hayatını kaybetmiş olmasıdır. 

, Cüce Gezegen: Plüton, BilgData

Güneş’e çok uzak bir gök cismi olmasından dolayı onun etrafındaki tek bir turu 248 yıl sürmektedir. Yani Plüton’daki 1 yıl toplamda 248 Dünya yılına eşittir. Bununla birlikte yüzeyinden kalbe benzeyen bir şekilde bulunmaktadır. Plüton soğuk bir gök cismi olduğundan dolayı karbon monoksit, azot ve metan içerisinde katı olarak bulunmaktadır. 

Güneş ışınlarının bu plütoid cisme oluşması ise 300 dakika yani 5 saat sürmektedir. Işığın saniyede yaklaşık olarak 300. 000 kilometre hız ile hareket ettiği düşünüldüğünde mesafenin ne kadar fazla olduğunu hayal etmekte zorlanabilirsiniz. Bununla birlikte Plüton diğer bir ilginç özelliği ise bir atmosfere sahip olan tek plütoid cisim olmasıdır. Ayrıca şunu da belirtmekte yarar var. Plüton sahip olduğu boyutundan dolayı gezegen statüsünden çıkarılmamıştır. Sahip olduğu yörüngesinin Neptün gezegenin yörüngesi ile kesişmesinden kaynaklı olarak cüce gezegen sınıfına girmiştir. 

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir