Curiosity Keşif Aracı

Bilim ve Mühendislik

Curiosity Keşif Aracı

Curiosity Keşif Aracı

Curiosity Keşif Aracı Nedir ?

Türkiye’de ‘’meraklı’’ olarak bilinen Curiosity, Mars gezegeninin orta büyüklükteki keşif aracıdır. Curiosity, ABD’nin Florida eyaletinden 2011 Kasım ayında sorunsuz ve başarılı bir şekilde Dünya atmosferinin dışına fırlatılmıştır. Aradan bir yıl geçtikten sonra, 2012’nin Ağustos ayında Mars gezegenine sorunsuz bir şekilde iniş yapmıştır. Nasa’nın açıkladığı bilgiye göre; Curiosity’nin iniş takımları sorunsuz bir şekilde açılmış olup, Mars yüzeyinde bulunan küçük çaplı kratere başarılı, darbe almadan iniş yapmıştır, bilgisini basın ajanslarıyla paylaşmışlardır.

Curiosity’nin asıl amacı, Mars atmosferinin iklim değişimlerinde ki statik farklılıkları, yaşam fonksiyonları, toprak minerallerinin çeşitliliği ve son olarak, toprak altında bulunan nemli yapıda ki su yoğunluğunun ölçülmesidir. 2017 yılına kadar da Curiosity sorunsuz bir şekilde Nasa’ya veri depolayıp radyo sinyalleriyle göndermektedir. Şuana kadar ciddi bir tekniksel sorun yaşamamış olup, kendini yenileyebilecek kapasitede çip beyin olarak adlandırılan özel araçları vardır.

Not: Curiosity’nin Dünya’dan kumanda yönetimini yapan ekip: Mars Bilim Laboratuvarı’dır.

Curiosity Keşif Aracı

Curiosity’nin Özellikleri

Curiosity’nin yakıt depolama birimi tamamen Nasa’nın mühendisleri tarafından araca özgü yapılmış olup, uzun ömürlü çalışılması öngörülmektedir. Aracın yakıt mekanizması, Radyoizotop adı verilen ısı saklama ile çalışan bir dönüşümlü elektrik akımından meydana gelmektedir. Bu elektriksel dönüşüm, genellikle yapay uyduların ve insansız hava araçlarının yakıt verisi için kullanılır. Ayrıca oldukça pahalı bir malzemeden meydana gelmektedir.

Curiosity’nin fiziksel özellikleri 4 ana temele dayanır. Bunlar; Isı saklama sistemi, oto bilgisayarlar, haberleşme sistemleri ve hareketlilik sistemleridir.

Curiosity Keşif Aracı

Isı Saklama Sistemi:

Mars yüzeyinde toprak oldukça yakıcı bir hale büründüğünde Curiosity, radyoizotop mekanizması sayesinde kendini şarj ediyor ve fiziksel olarak daha kuvvetli bir şekilde keşif yapabiliyor. Ayrıca ısı sistemlerinin içinde fazla ısı almasına karşı nemlendirici hortumlar bulunuyor ve ısıyı dengeleyerek aracın herhangi bir teknik sorun yaşamasına izin vermiyor.

Oto Bilgisayarlar:

Nasa, yapay zeka geliştiricileri tarafından araca tamamen sıfır şekilde izole edilmiş bir oto bilgisayar vericisi takılmıştır. Bu bilgisayar, normal bilgisayarlar gibi işlem görmektedir. Fakat aracın dahili sıcaklık birimini ayarlayabiliyor ve araç içerisinde tekniksel bir sorun olduğunda Nasa kumanda merkezini uyarabilme gibi özellikleri vardır. Bu bilgisayarın içerisinde; ısı koruyucu mekanizması, 256 MB Ram, 2 GB Flash Bellek aygıtları bulunmaktadır. Ayrıca veri kaybı yaşamasına karşılık araç kendini sürekli kayıt altına almaktadır.

Haberleşme Sistemleri:

Aracın içerisinde oldukça kuvvetli olan 2 adet haberleşme vericisi bulunmaktadır. Bunlar; doğrudan iletişim ve bantlı alıcı-verici şeklindedir. Ayrıca iki verici ile de frekans yolu ile haberleşme yapılmaktadır.

Hareketlilik Sistemleri:

Araç üzerinde tam 6 adet içten silindirli, taş vb. maddelere karşı dayanıklı lastikler vardır. Mars yüzeyinde tırmanış gibi faktörleri yaparken, aracın alt kısmının darbe almasına karşı spor amortisör sistemi de takılmıştır. Ayrıca iz sürücü gibi benzeri olmayan sensör aracın beyin kısmında işlem yapmaktadır.

Curiosity’nin Robotik Kol Mekanizması:

Araç içerisinden hidro sistemli bir şekilde bağlanılmış bir kol bulunmaktadır. Bu kolun yaklaşık açılabilirlik kapasitesi; 2 metre civarındadır. Curiosity, bu kol sayesinde herhangi bir nesneyi 360 derece çevirebilir ve anlık olarak fotoğraflayabilmektedir. Ayriyeten, kol yüzeyinde bulunan; çekiç, balyoz ağızlı araç-gereçler Mars yüzeyinden örnek alabilmek için toz haline getirme gibi alanlarda kullanılabilmektedir.