Dawn Uzay Sondası Hakkında Her Şey

Bilim ve Mühendislik

Dawn Uzay Sondası Hakkında Her Şey

Dawn Uzay Sondası1

Dawn Uzay Sondası Nedir?

Dawn uzay sondası, Nasa mühendisleri tarafından titizlikle yapılan ve daha önce imal edilen uydulardan yaklaşık olarak 4 kat daha fazla maliyete denk gelen, sonda lakaplı cüce gezegen aracıdır. Nasa’nın verilerine göre Dawn, 446 milyon dolara imal edilmiş ve Nasa mühendislerinin haricinde çeşitli üniversitelerden bilim adamları sondanın yapımı için birlikte çalışmışlardır. Ayrıca Dawn sondası, bugüne kadar yapılan tüm uydulardan daha çok özelliğe ve gelişmiş anten, kamera teçhizatlarına sahip bir insansız uzay aracıdır.

Dawn Uzay Sondasının Görevleri Nelerdir?

Dawn, asteroit kuşağında bulunan iki küçük cüce gezegeni incelemek için fırlatılan en gelişmiş uzay sondasıdır. Ayrıca bu uzay sondası, değişik uzay koşullarına karşı yani darbelere karşı özel donanımlı, zırh denilebilecek düzeyde sağlam bir iskeletten yapılmıştır. Az önce bahsettiğim iki küçük cüce gezegenler ise; Ceres ve Vesta olarak adlandırılan gök objeleridir.

Dawn, Ceres ve Vesta gezegenleri üzerinde araştırma yapmak için, ilk önce Ceres’in yörüngesine girmiştir. Sondasının üzerinde bulunan teknolojik aletler sayesinde, Ceres’in siyah-beyaz fotoğraflarını Nasa’nın kumanda paneline sorunsuz bir şekilde göndermiştir. Vesta’nın yörüngesine ise önümüzdeki 3 yıl içerisinde girmesi planlanmaktadır. Bu arada Ceres’in yörüngesine ilk insan yapımı uzay aracı, Dawn girmiştir.

2007 yılının Eylül ayında sorunsuz bir şekilde fırlatılan Dawn uzay sondası, 10 yıldır halen görevini sürdürmektedir. Sürekli fotoğraflama ve kızılötesi yapan Dawn, kızılötesi ışınları sayesinde cüce gezegenin haritasını çıkarmaktadır. Nasa yetkilileri, Dawn uzay sondası hakkında ayrıntılı açıklamayı, Vesta’nın yörüngesine girdiğinde yapacağını da açıklamıştır.

Not: Dawn uzay sondası, Nasa’nın bugüne kadar geliştirmiş olduğu en hızlı motoru kullanmaktadır. Motorun bilinmiş olduğu yaklaşık hız oranı; 41.000 km/s’dir.

Dawn Uzay Sondası2
Dawn Uzay Sondası Görev

Dawn Uzay Sondasının Ayrıntılı Özellikleri

– Uzay sondası, alüminyum ve grafit olarak adlandırılan sağlam maddesel yapıdan yapılmıştır.

– 747.0 kilogram kuru kütleye ve 1215.1 kilogram normal kütleye sahiptir.

– Uzay sondasında bulunan motor silindiri, ksenon ve titanyum panellerinden yapılmıştır.

– Dawn uzay sondasında bulunan Güneş panelleri, bir uçtan bir uca yaklaşık olarak 19.2 metre olarak bilinmektedir.

– Motorun ivme kuvveti daha önce yapılan araçlardan daha gelişmiş olup, Nasa bu sonda ile kendi motor rekorunu tekrardan kırmıştır. Motorun ivme kuvveti; 90 mN ve 2,5 kW olarak imal edilmiştir.

– Dawn, bilgi birikimi yapmak için beyin kısmına 4 adet bellek konmuş ve 35 Ah Pil ile beslenmektedir. Bu pil Güneş panelleri sayesinde her saat kendini şarj etmektedir.