Depremler Nasıl Oluşur ?

Bilim ve Mühendislik

Depremler Nasıl Oluşur ?

Deprem1

Yer sarsıntısı veya zelzele olarakta bilinen depremler, son zamanlarda deprem sayılarının artması ile dünyada ve ülkemizde gündem haline gelmiş durumda. Yaşanan depremler ile beraber birçok ölüm ve yaralanma vakaları da ortaya çıkmaktadır. Bu konuda inşaat firmalarının ne kadar dayanıklı bina yaptığı önemlidir. Peki depremler neden olur? Oluşma süreci nedir? Nerelerde deprem riski yüksektir?

Depremler, insanlık tarihi boyunca her zaman belli aralıklarla meydana gelmiş bir olaydır. 1960 yılında yaşanan 9.5 büyüklüğündeki en büyük Şili depremi, 9.2 büyüklüğündeki 1964 Alaska depremi, 7.6 büyüklüğündeki 1999 Gölcük depremi gibi birçok büyük depremler dünya genelinde gerçekleşmiştir. Bu da birçok insanın yaşamının etkilenmesine sebep olmuştur.

Deprem2
Türkiye Deprem Haritası

Deprem, yer kabuğunda ve özellikle fay hatlarında ortaya çıkan enerji sonucunda oluşan bir olaydır. Bu olay sonucunda yeryüzünde sarsıntı meydana gelmektedir. Büyük depremden sonra depremin merkezinde gerçekleşen küçük depremler ise artçı depremlerdir. Depremlerin oluşmasının en önemli nedenlerinden biri ise bildiğiniz üzere Dünya’daki kara parçaları sürekli hareket halindedir. Bu hareket hali yavaş bir şekilde gerçekleştiğinden dolayı siz bunu fark etmezsiniz. Depremlerin gerçekleşme nedenlerinin önemli sebeplerinden biri de budur.

Depremlerin gerçekleşme riski bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Dünyadaki deprem haritasını incelediğimizde depremlerin genel olarak Amerika’nın Batı sahilleri, Avrupa, Türkiye, Güney Asya, Asya’nın Doğu kısımları ve Avustralya’nın kuzeyinde etkili olduğu görülmektedir. Ayrıca okyanus üzerinde de kuzeyden güneye uzun bir şekilde halinde fay hattı bulunmaktadır. Türkiye’de ise Karadeniz’in iç kesimleri, Marmara, Ege, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun orta kesimleri hariç batı ve doğu kesimlerinde fay hattı geçmektedir.