Dev Gezegen: Jüpiter

Jüpiter Gezegeni

Güneş sistemi içinde yer alan en büyük gezegen olan Jüpiter gezegeni Güneş’e yakınlık bakımından da beşinci sırada yer almaktadır. Bu gezegeni Güneş sistemimizdeki diğer gezegenlerden farklı kılan en önemli özelliği ise gazlardan oluşuyor olmasıdır. Yani gezegene iniş yapmak isterseniz katı bir alan bulamazsınız. Jüpiter o kadar büyüktür ki Güneş sistemindeki tüm gezegenler bir araya gelseler içini doldurabilirler. Venüs’ten sonra ise gökyüzünde çıplak gözle net bir şekilde görülebilen ikinci gezegendir. Gezegene bakıldığından farklı bulut şeritleri görülmektedir. Bu mevcut bulutlar genel olarak amonyak, sülfür ve sudan oluşmaktadırlar. 

Bu dev gezegenin ise şu ana kadar bilinen 67 tane uydusu bulunmaktadır. Bu uyduların en büyük 4 uydusu ise Galilei tarafından keşfedilmiştir ve bu sebepten dolayı bu uydulara Galilei uyduları adı verilmektedir. Jüpiter’in uyduları arasında olan ve bu 4 uydudan biri olan IO uydusu ise Güneş Sistemi’nde volkanik aktivitelerin olduğu tek gök cismidir. Bunun sebebi ise uydunun Jüpiter’in çevresinde dolanırken yaklaşıp uzaklaştıkça çekim kuvvetinin artıp azalmasıdır. Bunun sonucunda gelgit kuvvetinin oluşması ile birlikte uyduda volkanik aktiviteler gerçekleşmektedir. Yüzeyi bu kuvvetten dolayıp gerildiği için bu olay meydana gelmektedir. 

Dev Gezegen: Jüpiter

Jüpiter’in bir diğer önemli uydusu ise yine Galileli uydularından bir tanesi olan Eurupa’dır. Bu uydunun yüzeyi tamamen buzullar ile kaplıdır. Buzulların altında ise tüm uydu tamamen kaplayan bir okyanus olduğu tespit edilmiştir. Bu sebepten dolayı Güneş Sistemi’nde Dünya’dan sonra yaşam barındırma ihtimali en yüksek olan yer olarak görülmektedir. Bilindiği üzere su yaşamın kaynağı olarak görülmektedir. Dünyamızda ise yaşam evrimsel süreçlerden geçmiştir. Europa uydusunda da buzulların altında buna benzer bir evrimsel süreç gerçekleşmiş ise böylesine büyük bir su kütlesinin içinde yaşam formu bulma olasılığı ile karşı karşıyayız demektir. Durum böyle olunca da NASA bu uyduya yakın zamanda insansız bir araç yollamayı planlamaktadır. Eğer bu insansız araç gezegene indikten sonra okyanus tabakasına ulaşırsa belki de ilk kez Dünya dışı canlıların varlığına şahit olabiliriz. Tabi bu canlılar bizler gibi zeki olmak zorunda değiller. Çok küçük daha olsa Dünya dışında bir canlı keşfetmek bu alanda büyük bir yankı uyandıracaktır. 

Yine bu uydulardan bir tanesi olan Ganymede ise Güneş sisteminde yer almakta olan en büyük uydu olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Dev Gezegen: Jüpiter

Görünüşü ile adeta Vincent Van Gogh tablolarını andırıyor olsa da gezegenin içi oldukça şiddetli fırtınalar ve yıldırımlar ile adeta bir kaos halindedir. Jüpiter’in en bilinen özelliklerinden bir tanesi de Kırmızı Lekesi’dir. Bu ünlü Kırmızı Leke aslında büyük bir hortumdur ve en az 200 – 300 yıldır orada bulunmaktadır. Bu ünlü nokta o kadar büyüktür ki içine 2 – 3 Dünya sığabilmektedir. 

Jüpiter, Güneş’ten sonra en güçlü manyetik çekim alanına sahip olan gök cismidir. Bu özelliğinin ise Dünya açısında önemi büyüktür. Bunun sebebi ise astreoid ve kuyruklu yıldız gibi cisimlerin bize gelmesini engellemesidir. Bu cisimlerin pek çoğu ya Jüpiter’e çarpar ya da gezegenin çekim etkisine kapılarak yutulur. Eğer kendisinden daha uzakta geçiyorsa çekim kuvveti sayesinde daha uzak bir yere doğru fırlatılır. Uzayda çok fazla asteroit bulunmaktadır. Durum böyle olunca bazı bilim insanları Jüpiter’in olmaması durumunda Dünya’nın insanları evrimi için gerekli olarak şartların ulaşamadığını savunmaktadır. 

Bunları Gördün mü ?