Dragon Uzay Aracı Hakkında ?

Dragon uzay aracı, SpaceX isimli özel firma tarafından imal edilen, ilk ticari insanlı-insansız yapay uzay aracıdır. Uzay aracı günümüzde tüm görevlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olup, ABD hükümeti tarafından uzay programları adı altında kullanılmaya başlanmıştır. Dragon’un asıl imal edilme amacı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gerekli araç-gereçleri getirme ve götürme gibi zorlu görevlerdir. SpaceX isimli özel uzay şirketi, uzay aracını daha da geliştirip, insanlı bir şekilde yani mürettebatlı kargo taşımacılığını hedeflemektedir.

Uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na tam 9 adet başarılı görev yapmıştır. Toplamda 10 görev yapması planlanan uzay aracı, 1 görevini iptal edilmesi sonucu gerçekleştirememiştir. Gerçekleştiremediği görev, basın tarafından başarısız olarak sayılmıştır. Ancak, önümüzde ki yıllarda tekrardan UUİ’ye fırlatılacak olan Dragon’un, mürettebatlı bir şekilde UUİ’ye kenetlenmesi öngörülüyor.

Not: Dragon uzay aracı, 2018 senesinin Aralık ayında ilk insanlı fırlatılış görevini gerçekleştirecektir. SpaceX ve Nasa tarafından ortak bir şekilde fırlatılması planlanmaktadır.

Dragon Uzay Aracı Hakkında ?

Dragon Uzay Aracının Özellikleri Nelerdir?

İmal edilme sürecinde, insansız ticaret yapabilecek uzay aracı yapılması planlanmaktaydı. Ancak SpaceX ve Nasa, ortak bir projede buluşarak hem insanlı, hem de insansız bir şekilde ticari uzay aracı yapmayı öngördüler. Uzay aracının imal edilmesinden sonra tüm görevlerinde başarılı sayıldığı için, şirketler mürettebat program planlarını ekleyerek ilk insanlı ticari amaçla kullanılan uzay aracını da yapmışlardır. 

Bunların yanı sıra uzay aracının fiziksel özelliklerinden bahsedecek olursak: Dragon’un yüksekliği tam 6 metredir. Yani bu oran yaklaşık 20 ft olarak bilinmektedir. Uzay aracının çap hesaplaması ise yaklaşık 4 metre olarak bilinmektedir. Bu oran da 12 ft olarak hesaplanmıştır. Ayrıca alçak yörüngede süzülen uzay aracının iskelet ağırlığı, yaklaşık 4200 kilogramdır. Görevli bir şekilde uçuşu, 6000 ila 8000 kilogram arasında bir kapasiteye ulaşmaktadır.

SpaceX ve Nasa şirketlerinin açıkladığı bilgilere göre, tam 2 yıl daha kullanılması kabul edilen Dragon’un, bu süre zarfında 20’ye yakın daha görev üstlenecek olup, mürettebatlı bir şekilde UUİ’ye varması planlanmaktadır. Ayrıca ticari bir uzay kapsülü olduğu için, ABD hükümeti tarafından da özel amaçlarla kullanabilme yetkisine sahiptirler.

Dragon Uzay Aracı Hakkında ?

Dragon Uzay Aracının Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Dragon, 3 ana temelden oluşan bir iskelet sistemine sahiptir. Bu iskelet sistemleri basınçlı ve basınçsız kabinlerden oluşmaktadır. Bunlar; basınç bölmesi, güç ve haberleşme sistemleri ve son olarak radyasyon bölmeleridir.

Basınç Bölmesi Nedir?

Basınç bölmesi, uzay aracının sıcaklık ve nem gibi olaylarını ölçmeye yarayan, iç kısmında bulunan bir özel bölmedir.

Güç ve Haberleşme Sistemleri Nedir?

Dragon’un gücü, itme kuvvetine karşı 1500 – 2000 arasında bir W üretmektedir. Bu oran ticari bir kapsül için en normal olan kuvvettir. Haberleşme sistemleri, SpaceX şirketi tarafından sağlanmakta olup, akıllı bilgisayarlarla yapılmaktadır.

Radyasyon Bölmesi Nedir?

Dragon’un radyasyon bölmeleri, akıllı bilgisayarlar tarafından kontrol edilmektedir. Yani bu bölme, ana bilgisayarlara bağlı olup, elektronik sistemler üzerinden kontrol edilmektedir.

İlginizi Çekebilir >  Evren Sonlu Mudur Sonsuz Mudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh