Dünya’nın Çekirdeği Nasıl Sıcak Kalıyor?

Bilim ve Mühendislik

Dünya’nın Çekirdeği Nasıl Sıcak Kalıyor?

Dünya'nın Çekirdeği Nasıl Sıcak Kalıyor?

Her gezegende olduğu gibi Dünya’nın da kendine has, sıcak ve kavurucu bir çekirdeği bulunuyor. Yerkabuğu olarak adlandırdığımız ve çekirdeğin katmanları farklı kategorilerde işlevsellik görüyor. Bunlar; yerkabuğu, manto ve son olarak çekirdek kısımlarından oluşuyor. Ayrıca çekirdeğin dış yüzeyi oldukça sıvı haldeyken, çekirdeğin iç yüzeyi ise katı bir maddeden oluşuyor.

Normalde yeryüzünde insanların hissetmiş olduğu en yüksek sıcaklık, 15 derece olarak gözlemlenmiştir. Fakat bu sıcaklık Dünya’nın en dip merkezine doğru gidildikçe ani bir tepkime ile orantısız bir şekilde yükseliyor. Bunun en büyük sebebi, tahmin ettiğiniz üzere çekirdektir. Çekirdeğin şuana kadar bilinen en büyük ısı oranı, 6000 derece olarak gözlemlenmiş olup, bilim adamlarınca sıcaklığın her yıl biraz daha arttığı düşünülüyor.

Dünya'nın Çekirdeği Nasıl Sıcak Kalıyor?

Dünya’nın Merkezi Neden Sıcaktır?

Dünya’nın çekirdeği olarak adlandırdığımız ısı kaynağının aslında birkaç tane enerji besini yani kaynağı bulunuyor. Aslında bu kaynağın en büyük etkenlerinin arasında, Dünya’nın oluşumu da teoriler arasındadır. Fakat çekirdeğin hiç sönmeyişi ve aralıksız şekilde ısı artışına devam edişi, tamamen enerji bazlı olarak görülüyor. Yani kinetik ve potansiyel enerjiler, çekirdeğin sürekli canlı kalmasını ve beslenmesini sağlıyor.

Bu olay aslında şöyle gerçekleşiyor; Dünya oluşurken uzayda bulunan ısı kaynakları büyük miktarda yıldızlara ve galaksilere ısı maddeleri bırakmıştı. Dünya’da, gezegen olarak bu çekirdek maddesini canlı tutarak enerji besinleri ile milyar yıldır hayatta kalmayı başardı. Kısacası, çekirdek sisteminin iç kısımlarında bulunan, sürekli hareket halinde kalarak, hareket enerjisi üreterek hiç sönmeyen ve sürekli ivme kazanarak, daha da canlanan bir iç kısım meydana getirmiş oldu.

Dünya’nın çekirdeğinin hiç sönmeyişinin ardında aslında birde sürtünme olayı var. Bu olay normal bir şekilde sürtünme ile aynı oranda gözlemlenmiştir. Örneğin, ellerinizi birbirlerine aynı hızda birkaç dakika sürterseniz, elinizde orantısız bir şekilde yanma olacaktır. Buna bilim dalında ‘’sürtünme kuvveti’’ adı veriliyor. İşte bu olay basit bir şekilde Dünya’nın çekirdeğinde de gerçekleşiyor.

Çekirdek içerisinde belirlenemeyen ama bilim adamlarının varlığını düşündüğü, küçük maddeler vardır. Bu maddeler, çekirdek yüzeyinin orta kısımlarında sürekli birbirleri ile kutuplaşma yaşadıkları için, diğer maddecik parçacıklarına da istemsiz şekilde dokunurlar. İşte sonuç olarak, sürtünme yolu ile 4000 ila 6000 derece ısı oranına çıkabilirler. Maddelerin yaşamış olduğu sürtünme yolu, çekirdeğin canlı kalabilmesi için en büyük besin kaynağı olarak biliniyor.

Dünya'nın Çekirdeği Nasıl Sıcak Kalıyor?

Dünya’nın Çekirdeği Ne Zaman Sönecek?

Bu konu, bilim adamlarının üzerinde çalışmış olduğu fakat hiçbir sonuca çıkmayan, çözümü zor denilebilecek bir olaydır. Aslında birkaç bilim adamı tarafından ortaya atılan, teori bazlı çekirdeğin ölümü olarak adlandırılan bilgi vardır.

Bu bilgi ise şöyledir; radyoaktif olarak adlandırılan ölümcül maddeler, çekirdeğin içerisinde bulunan virüs denilebilecek bir düzeydedirler. Radyoaktif maddeler, sürekli sürtünme yolu ile canlı tutan birçok maddeyi, içine çekerek kendi bünyelerine katarlar ve bu maddeler bir daha sürtünme kuvveti oluşturamayacak kadar işlevsiz bir hale gelirler. Fakat sürtünme yolu ile yaşayan maddeler, her gün doğarak çekirdeği hiçbir zaman söndüremeyecek kadar hareket kabiliyetine sahiptirler.

Dünya’nın çekirdeğinin sönme olasılığı, bilim adamları tarafından düşünülmese de, Güneş’in hidrojen maddesini önümüzdeki milyon yıllar sonra üretemeyeceği ve hastalıklı bir hale geleceği için, Dünya’yı kütle çekimi ile şişirip, patlatacağı bilinmektedir.

Not: Bilim adamları, Dünya’nın sonunu Güneş’in getireceğine kesin gözle bakmaktadır. Bilim adamlarını bir kısmı güneşin enerjisin bitmeye yaklaştıkça ısısının artacağını ve büyük bir patlama ile yok olacağını ön görmekte, diğer bilim adamları ise dev bir beyaz cüceye dönüşeceğini düşünmekte.