Edward Jenner, 17 Mayıs 1749 yılında Berkeley, İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Babasını 5 yaşında iken kaybettiği için, onu babası gibi papaz olan abisi büyütmüştür. 1788 yılında Catharine Kingscote ile evlenmiş ve ondan Robert Fitzhardinge Jenner, Catherine Fitzhardinge Jenner, Edward Robert Jenner adında çocukları olmuştur. Edward Jenner, insanlığı ölümcül bir çiçek hastalığından kurtaran aşıyı bulan kişi olarak tanınmaktadır. Eğitim hayatına ilk adımı İngiltere’de atmıştır. Kendisi doğduğu yerde Daniel Lodlow adlı bir cerrahın yanında yıllarca asistanlık yapmıştır. Bu dönemde kazandığı paraları biriktirerek tıp eğitimi almak için 1770 yılında Londra’daki St. George Hastanesi’ne gitmiştir. Orda da ünlü cerrah John Hunter’ın yanında öğrencisi olarak asistanlık yapmıştır. Bu dönemde Hunter’dan ve diğerlerinden anatomi ve cerrahi dersleri eğitimini almıştır. Buradaki eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra hekimlik yapmak üzere yeniden doğduğu Berkeley’e dönmüştür. Hunter’in öğrencisi olduğu dönemlerde Hunter’ın ona sürekli çiçek aşısını araştırması yönündeki tavsiyeleri ile 1775 yılında çiçek aşısını araştırmaya başlamış ve bir aşı geliştirmiştir. O dönemde Jenner’den etkilenip onu taklit etmeye çalışan bazı doktorların inek çiçeğini yanlış uygulamalarından kaynaklı bazı insanların ölümüne neden olmuşlardır. O dönemlerde zaten kilise ve dini cemiyetlerce bir canlıdan başka bir canlıya bir şey aktarılmasını dinen uygun bulmuyorlardı.

, Edward Jenner’ın Hayatı, BilgData

Jenner, 1796 yılında çiçek hastalığına yakalanan bir hastanın yarasından hazırladığı aşıyı, küçük bir çocuğa uygulamıştır. Sorasında ise yine aynı çocuğa çiçek aşılandığında herhangi bir hastalık belirtisi ortaya çıkmadığını bu yöntemin başaralı olduğunu kanıtlamıştır. Fakat bu aşıyı uygulayacağı gönüllüleri bulma konusunda oldukça sıkıntı yaşamıştır. Daha sonra bazı meslektaşlarının yardımı ile amacını gerçekleştirmeyi başarmıştır. Aynı yıl kendi kasabasında çiçek hastalığına yakalanan çocuklar üzerinde bulduğu aşıyı denemiş ve olumlu sonuç elde etmiştir. Bulduğu bu aşılama yöntemi ile bu hastalıktaki ölüm oranlarını oldukça düşürmüştür. M.D’sini 1972 yılında St. Andrews Üniversitesi’nde yapmıştır. 1796 yılında yapmış olduğu buluşları hakkında hazırlamış olduğu raporu Avrupa ve Amerika bölgelerinde ilgi görmüştür. Fakat o dönem tıpçıları tarafından dikkate alınmamıştır. 1805 yılında Londra Belediye başkanı tarafından Edward Jenner’a aşı keşfinde bulanabilmesi için şehir özgürlüğü sağlamıştır.1821 yılında dönemin Kralı olan IV. George’nin özel hekimi olarak görev yapmaya başlamıştır. Çiçek aşılama yöntemi bulunduğu zamanlarda fakir ailelerin çocukları için denenemiyordu. Ama 1850 yılında seri üretime geçilerek İngiliz hükümeti bu aşının uygulanmasını zorunlu hale getirmiştir. Çiçek aşılama yöntemi daha sonradan elde edilen başarılı sonuçlar dolayısı ile de 1870 yılında birçok insan bu aşılama yöntemi ile aşılanmıştır. Milyonlarca insanın hayatı bu şekilde kurtulmuştur. Daha sonraki yıllarda, bu aşılama yöntemi İngiltere dışına da çıkmış farklı yerlerde de uygulanmaya başlanmıştır. Bu aşılama yöntemi sayesinde dünyaya adını duyurmuş. Rus Çar’ından, Napolyon Bonapart gibi birçok devlet adamından ödüller almıştır. Ama yine de ülkesini terk etmemiştir. Bu korkutucu hastalığın, 1980 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan bir açıklama ile yeryüzünden silindiği bilgisi kamuoyuna duyurulmuştur.

Edward Jenner’ın eserleri; An Inquiry ınto the Causes and Effectss of Variolae Vaccinae 1798 ( Variola Vaccinae2nin Nedenleri ve Etkileri Üstüne Bir Araştırma, On the Migration of Birds 1823 (Kuşların Göçü Üzerine) .

Ölümüne yaklaştığı dönemlerde kendini doğaya vermiş vahşi yaşamı gözlemlemiş hatta bu gözlemlerinden elde ettiği düşüncelerini On the Migraition of Birds adlı makalesini Kraliyet cemiyeti ile de paylaşmıştır. 26 Ocak 1823 tarihinde vefat etmiştir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh