Asıl adı Edwin Powell Hubble olan Amerikalı ünlü bir astronomudur. 20 Kasım 1889 ABD Marshfield Missouri doğumludur. 64 yıllık ömründe bilime birçok katkısı dokunan bu bilim adamı  28 Eylül 1953 yılında ABD’nin San Marino , Kaliforniya eyaletinde hayata gözlerini yummuştur. Oldukça başarılı olan bu bilim adamı astronomiüzerine oldukça iyi gözlemler ve deneyler yapmıştır.  Ayrıca 1373 Cincinnati’ yi keşfetmiştir.  Bilime olan bu katkılarından dolayı birçok ödül almıştır. Bu ödüllerden bazıları; Bruce Madalyası, Kraliyet Astronomi Topluluğu Altın Madalyası, Franklin Madalyası’ dır. Bu kadar fazla ödüle ve saygıya ulaşmak zor ve yorucudur. Bu yüzden iyi bir eğitim de şarttır. Aldığı eğitimler ise; Chicago Üniversitesi ( 1914 – 1917 ) ve  The  Queen’s College Oxford ( 1910 – 1913 ) üniversiteleridir. 

 Edwin Hubble’ nin Kısaca Hayatı 

Edwin Powell Hubble mezun olduğu Chicago Üniversitesi’nden sonra 1. Dünya Savaşı’nda yer almıştır. Daha sonra ise, Mount Wilson Gözlemevi’nde astrofizik konusunda oldukça başarılı araştırmalar yapmıştır. Edwin Hubble’nin çalışma ve gözlemleri bütün evrenin zamanla genişlediği üzerine düşünülmüş ve incelenmiştir. Evrenin genişlemesi üzerine galaksilerin ve gezegenlerin kırmızı renge doğru dönmeye başlaması ile ilgili ve evrendeki gezegen ve galaksilerin arasındaki mesafe hakkında çalışmalarda bulunmuştur. Galaksiler için hazırladığı bir de “ Hubble Dizisi ” vardır. Bu dizi uzun yıllar o çağın tüm gökbilimcileri tarafından kabul görmüş ve araştırma inceleme yaparken kullanılmıştır. Ayrıca Edwin Powell Hubble, Mount Wilson’ da astronom olarak çalıştığı zamanlarda Hooker teleskop yardımıyla gökyüzünün fotoğraflarını çekmiştir. Bu sayede yıldızların parlaklık seviyelerini kıyaslama fırsatını yakalamıştır. Daha da önemlisi teleskop ile incelemeler yaptığı sırada Dünya’nın içinde bulunduğu Samanyolu haricinde başka Samanyollarının da var olduğunu gördü.  

, Edwin  Hubble, BilgData
Edwin Hubble ve Teleskobu

Başarılar İle Dolu Bir Hayat

John Powell Hubble ( Babası ) ile Virginia Lee Hubble ( Annesi ) çiftinin yedi çocuğundan biri olan Edwin Powell Hubble kitap okumaya düşkün bir çocuktur. Daha çok küçük yaşlarda bilim kurgu kitaplarına merak salmıştır. İlerleyen zamanlarda 1898 yıllarında henüz 10 yaşındayken, ailesi Chicago, Illinois şehrine taşınmıştır. Lisedeki eğitim hayatına orada devam etmiştir. Bilime ve bilim kurgu kitapları okumaya olan ilgisinin yanında spora da son derece eğilimli bir gençti. Spor yapmayı çok sever, en çok da atletizm sporunda oldukça iyiydi. Liseyi tamamlarken bulunduğu şehirde en yüksel atlama rekorunu kırmıştır. Edwin Powell Hubble son derece yetenekli, başarılı ve araştırmacı ruha sahip bir geçti. Hayatının ilerleyen noktalarında bu araştırma ve becerilerini daha da ilerletmiş ve gerçekten çok büyük başarılara imza atmıştır. Birçok gezegenin birbirine olan uzaklık be yörüngedeki hızlarını ölçerek yirminci yüzyılın en önemli en büyük en ileri görüşlü  bilim adamlarından biri olmuştur. 


Mert Deveçeker

Teknoloji Sever. Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir. Makine Mühendisi.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh