Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz Elon Musk ve son projesi ile ilgili detaylı bilgi vereceğimiz bir yazı hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

, Elon Musk ve Boring Company Hakkında, BilgData
Elon Musk

Elon Musk Kimdir?

Yazımıza başlamadan önce, son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz Elon Musk’ın kim olduğuna dair birkaç bilgi vermek istiyoruz. Artık girişimcilik dediğimizde aklımıza gelen ilk isim Elon Musk. Musk son dönemlerde özellikle bilim ve teknoloji alanlarında yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Güney Amerikalı bir mucit ve girişimci. Bilişim dünyasına henüz 12 yaşındayken tasarladığı bilgisayar oyunu ile adım atan Musk bu oyunu, tasarımı yaptığı yılın parasıyla 500 dolara satmayı başardı. Eğitim hayatına gelince, kendisi bilinen dâhilerin aksine başarısız bir eğitim hayatı hikâyesine sahip değil. Queen’s Üniversitesi’nde 2 yıl eğitim almasının ardında, Amerika’nın yıldız üniversitelerinden biri olan Pennsylvania Üniversitesi’nde işletme ve fizik okudu. İşler biraz çizgisinden çıkınca bu bölümlerin yanında bir de ekonomi okuyayım diyerek ekonomi bölümü diploması da aldı.

, Elon Musk ve Boring Company Hakkında, BilgData
Boring Company Tünel Makinesi

Bilişim dünyasından ilk ciddi kazancını, kardeşiyle birlikte tasarladığı Zip2 projesini, 341 milyon dolara AltaVista şirketine satarak kazanan Musk’ın bir diğer projesi de, hepimizin kullandığı PayPal’dı. Elon Musk’ın asıl adını duyuran çalışması ise Spacex adlı kendisine ait şirkette ISS’ye bir aracı göndermesi ve bunu yapan ilk ticari firma olması olayıydı.

Boring Company – Tünel Projesi

Elon Musk’ın Tesla ile uzaya araç gönderme projesinin ardından, dünyadaki trafik sorunu çözmek için kolları sıvadığı bilgisi geçtiğimiz yılın başında kamuoyu ile paylaşılmıştı. Musk’ın trafik sorununu çözmeye yönelik çalışması ise, yer altı tünelleri kazarak, yüzeydeki trafiği bitirmek temelli. Projenin pilot bölgesi olarak aldığı onayla birlikte kendi şirketini seçen Musk ve ekibi, çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

, Elon Musk ve Boring Company Hakkında, BilgData
Xbox kumandası

Tünel projesinin temelinde ise şu mantık var. Aracınızı tasarlanmış bir asansöre bırakıyorsunuz. Tasarlanan sistem aracınızı alıp yeraltında bulunan otoparka park ediyor. Bu sayede yüzeyde araç görmüyor, ayrıca trafikle ve park yeri aramakla uğraşmıyorsunuz. Projeye dair ilginç bir detay ise; tünelleri kazmak için kullanılan sondaj cihazlarının oyun konsolu Xbox’ın oyun kumandası ile kontrol ediliyor olması. Elon Musk’ın tünel projesi fikrini yaratan ise Los Angeles’ın trafik problemi. Musk aylar öncesinde sırf bu sorunu çözmek için yeni bir şirket kuracağını Twitter hesabından duyurmuştu. Sonuç itibariyle dediği gibi de oldu.

, Elon Musk ve Boring Company Hakkında, BilgData
Boring Company – Tünel Projesi


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh