Evren Hakkında İlginç Bilgiler

Evrenin Enleri Hakkında İlginç Bilgi

Tüm insanlık olarak, Dünya’nın enleri hakkında yeterli bilgiye sahibiz. Fakat, evrenin enleri hakkında sınırlı sayıda bilgimiz bulunmakta. Durum böyle olunca, birçok insanın aklında; Dünya’nın Enleri Hakkında Bilgiler sorusu kalıyor ve evrenin muhteşem denilebilecek gücündeki, etkileyici büyüklüklerindeki gök cisimlerini merak ediyoruz.

Evren hakkında bilgiler, Dünyamızın oluşumuyla ilgili en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Çünkü evren, insanoğlu için; Dünya’dan ibarettir. Yani insanoğlu, evrenin neredeyse sadece 3/1’ini incelemiş ve keşfedebilmiştir. Ayrıca, her geçen gün canlı varlıkları arama ve gözlemleme çalışmaları da yapılmaktadır. Eğer sizde evren ve yaşam hakkında önemli bilgileri öğrenmek, okumak istiyorsanız, şaşırtıcı bilgiler içeren konumuza göz gezdirebilirsiniz.

 İşte, evrenin enleri hakkında ilginç bilgiler şöyle;

– Güneş Sistemi içerisinde ve dışarısında, şuana kadar keşfedilen en büyük olmaya aday nehir; Titan’da bulunmuştur. Titan’da bulunan nehrin yaklaşık uzunluğu; 400 kilometre kadardır.

– Nasa’nın yıldız tarama teleskopları sayesinde keşfedilen en büyük yıldız, Andromedae-b isimli gök cismidir. Bu yıldız, Güneş’ten kitlesel ve kütlesel olarak 2,5 kat daha ağırdır ve Kappa yörüngesinde süzülmektedir.

– Güneş Sistemi içerisinde ve dışarısında yaşanılabilir yıldız kümeleri arayan bilim insanları, 100 yıl önce Mars’ın yüzeyinde; Evrenin Enleri denilebilecek bir buluş yapmışlardır. Mars’ın yüzeyinde gözlemlenen Olimpos Dağı, Dünya’nın daha doğrusu evrenin en büyükleri arasına girmiş bulunmaktadır.

Not: Olimpos Dağı, Dünya’da bulunan Everest Dağı’nın yaklaşık 3 katı kadar büyüklüğündedir.

– Süpernova patlamaları, bilim insanları tarafından kayıt edilmekte ve bu patlamaların uzayda çıkarmış oldukları sesleri incelemektedirler. 1987 senesinde Dünya’dan tam 170.000 ışık yılı uzaklıktaki bir Süpernova’nın patlaması kayıt edilmiş, bu patlama, Güneş’in gezegenlere ulaştırdığı enerjiden tam 100 kat daha fazla radyasyon içerdiği raporlanmıştır.

– Hubble adlı uzay teleskobunun derin uzay cisimlerini gözlemlemesi sonucu görüntülediği bir galaksi türü bulunmaktadır. Bu galaksi, Nasa tarafından; 3C236 olarak isimlendirilmiştir. Ve evrende bilinen en büyük spiral galaksi olmaya aday bir gök cismidir.

– Her yıl Dünya’ya yaklaşan meteorlar artmakta ve geçmişten günümüze kadar Dünya’ya en çok yaklaşan gök cismi(meteor), 1994 XM1 olarak kayıt edilmiştir. Ve bu olay, 1994 senesinde bilim insanları tarafından incelenmiştir.

– Hubble’ın yapmış olduğu cüce yıldız gözlemlerinde Dünya’ya en yakın cüce yıldızı görüntülemiştir. Nasa’nın açıkladığı ve paylaştığı bilgilere göre; cüce yıldız, 4,20 ışık yılı uzaklıkta ve Proxima Centaur ismi verilmiştir.

– 2014 senesinde Güneş’in yüzeyinde meydana gelen bir Güneş Lekesi, daha önce hiç rastlanmamış şekilde kaydedildi ve bilim insanları bu deliğin boyutunu tam 237.600 kilometre olarak hesapladılar.

– Evrenin yıldız olarak en büyük gök cismi; UY Scuti adında ki yıldızdır. Bu yıldız, Güneş’ten tam 5 milyar tane içine alabilir ve kitlesel olarak oldukça ağırdır.

Evren Hakkında İlginç Bilgiler

– Dünya’dan izlenilebilen ve çıplak göz ile gökyüzünde en parlak yıldız olarak bilinen gök cismi; Sirius takımyıldızıdır.

– Samanyolu, şuana kadar içerisinde durduğumuz tek galaksi olmaya adaydır. Ayrıca, Samanyolu Galaksisi’nin içerisinde tam 450 milyara yakın canlı yıldız bulunmaktadır. Bu yıldızların çoğunda, yaşam olma ihtimali sadece %2’dir.

– Vücudumuz içerisinde ve kanımızın içerisinde bulunan demir, dinozor çağı olarak adlandırılan yıllarda meydana geldi ve oluştu. Yani, milyarlarca yıl önce, bazı vitaminler meydana geldi.

– Nasa’nın uzay teleskobu olan Hubble, 35.000 ışık yılı uzaklıkta, yüzeyi buzlarla kaplı ve Güneş ışınlarına maruz kalmasıyla yanan bir gezegen keşfi yapmıştır. Gezegenin bilinen yüzey sıcaklığı, tam 7000 derece olarak kayıtlara geçmiştir.

– Nasa’nın bilim adamlarına göre; evrende gerçekten yalnız değiliz. Çünkü, evren hayal edemeyeceğimiz kadar büyük ve sonsuz… Bu yüzden, Samanyolu Galaksisi’ne benzer tam 500 adet galaksinin varlığı tahmin edilmektedir. Bu yüzyıl içerisinde, Nasa galaksiler arası yapay uydu imalatına başlamaya çalışıyor.

– Astronomların ve gözlemcilerin notlarına göre; her saniye 25 milyon gezegen ve yıldız doğmaktadır. Bu oran evren için, inanılmaz derecede küçük ve gözle görülemeyen bir doğumdur.

– Samanyolu etrafında dönen Güneş Sistemimiz, bu yüzyıl içerisinde, dinozor neslinin bitme periyodundadır. Yani, 225 milyon yıl önceki periyodun üzerinden geçmekteyiz.

Bunları Gördün mü ?