Evren Sonlu Mudur Sonsuz Mudur?

Geçmişten günümüze insanoğlu evren sonlu mu sonsuz mu sorusuna cevap aramıştır. Özellikle Antik Yunan dönemindeki filozoflar bu konu ile ilgili pek çok tartışmaya imza atmıştır. Bu dönemde bazı filozoflar sadece düşünce olarak evrenin sonlu olduğunu düşünürken, bazıları ise evrenin sonsuz olduğunu düşünmüşlerdir. Üstelik bu tartışmalar öyle bir hal almıştır ki her iki farklı görüş ile ilgili okullar açılmıştır.

O dönemde Apolloncu düşüncede evrenin bir sonu vardır. Bu son çoktan olmuştur ve de bitmiştir. Ancak biraz da taşkınlık yapmayı seven Dionysos ve hayranları oldukça aşırılığı seviyorlardı. Bu yüzden de evrenin henüz tamamlanmadığını savunuyorlardı. Yaşanılan tüm durumlar eski çağlarda yaşanmakta olan evren sonlu mudur sonsuz mudur tartışmalarıydı.

1600 yılına geldiğimizde ise evrenin sonsuz olduğunu savunan Giordano Bruno çıkarmış olduğu  Sonsuzluk, Evren ve Dünyalar isimli kitabından dolayı din adamlarının da etkisi ile uzun yıllar hapis yattıktan sonra Roma’da yakılarak idam edildi. Bruno yapılan onca işkenceye rağmen düşüncesinden asla vazgeçmemiş ve din adamları ile girmiş olduğu tartışmalarda “Sizin Tanrınız sonsuz bir dünya yaratamadı mı? Yazık. Çünkü benimki yarattı.” diyerek onları kışkırtıyordu. Yapmış olduğu bu tarz konuşmalar ve düşüncesinden herhangi bir şekilde vazgeçmemesi onu yakılarak idam edilmesindeki önemli etkenlerden bir tanesi oldu.

Zaman geçtikçe bilime olan değer arttı ve artık evreni bu bilimsel değerler çerçevesinde incelemeye başladık. Bu noktada ise en büyük katkılardan birini sağlamış olan ünlü deha Albert Einstein’a geliyoruz. Einstein’ın geliştirmiş olduğu Genel Görelilik Kuramı bugüne kadar evrene olan bakış açımızı tam anlamı ile değiştirdi. Onun geliştirmiş olduğu bu kuram bizlere evrenin sonsuz olabileceği durumunu ortaya koyuyor. Ünlü fizikçi her ne kadar ilk zamanlarda evrenin genişlemesi durumunu kabul etmek istemese de zaman içinde durumu kendi de kabullenmeye başlamıştır.

Evrenin sonlu mu sonsuz mu olduğunu kanıtlamak ise oldukça zorlu bir durum. Öncelikli olarak sonsuzluk durumunu kanıtlamayı ele alalım. Bir şeyin sonsuz olduğunun kanıtlanması için sonsuz mesafede yol kat etmek gerekiyor. Yani şu an içinde bulunduğumuz teknoloji ve bildiklerimize göre bu da neredeyse imkansız gibi bir şey. Ancak fizik bize bu noktada yardımcı oluyor. Geliştirilen formüller ile bu konu hakkında bilmediklerimizi ortaya koyacaktır.

Evren Sonlu Mudur Sonsuz Mudur?

Evrenin sonlu olduğuna dair yazılan oldukça büyük bir bilgi kirliliği mevcut. Özellikle bazı siteler bu durumu kasıtlı olarak kullanılarak herhangi bir kanıt olmamasına rağmen evrenin sonlu olduğuna dair yazılar yayınlıyorlar. Fakat bu durum hakkında elde edilmiş herhangi bir bulgu ya da kanıt henüz keşfedilmemiştir. 

Ancak genel olarak durumu özetlemek gerekirse bu tartışmada evrenin genişlediği ve sonsuz olduğu daha ağır ve mantıklı basan taraftır dememiz mümkündür. Sonsuzluk kavramını insan zekamızın kavraması oldukça zorlu bir durum olduğundan dolayı bu tartışma bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir >  Mars’taki Gizemli Yapılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh