, Felçli Hasta Zihin Gücüyle Kollarını Hareket Ettirdi, BilgData
in , ,

Felçli Hasta Zihin Gücüyle Kollarını Hareket Ettirdi

Fransa’da bir araştırma üniversitesine bağlı hastane laboratuvarında yapılan deneyde, on yıldan uzun süredir tamamen felçli olan bir hasya, sadece zihin gücünü kullanarak dış iskelet sistemiyle kol ve bacaklarını hareket ettirmeyi başardı. Bu deney ve dış iskelet yani eskeleton sistemi bilim özellikle tıp dünyasında büyük ilgi gördü.

İsminin açıklanmasını istemeyen Fransız vatandaşı hasta, yıllardan sonra hareket edebilmenin ayda yürümeye benzediğini söyledi. Hasta  “Kendimi Ay’a ayak basan ilk insan gibi hissettim. 2 yıldır hiç yürümemiştim. Ayakta durmanın nasıl bir duygu olduğunu, bir topluluktaki en uzun boylu kişilerden biri olduğumu unutmuşum” dedi.

Beyin ve kasların koordinasyonunun sağlanması için hastanın beynine iki parça çip takıldı. Ameliyat öncesi çiplerin çalıştığından emin olunması için aylarca beklendi.

, Felçli Hasta Zihin Gücüyle Kollarını Hareket Ettirdi, BilgData

Beyne yerleştirilen her iki parçanın da üzerinde beyindeki nöronsal dalgaları tespit edebilen ve bunları bilgisayardaki yazılımlara ileten elektrotlar yer alıyor. Böylece bir kablo görevi gören işlevsiz omurga yerine bilgisayar kabloları ve yazılım kullanılarak beyinden gelen emir kaslara iletiliyor. Böylece dış iskelet yani yapay bir omurga ve koordinasyon sistemi kuruluyor.Hastanın harekete geçebilmesi için bir dış iskelet takımı giydiriliyor. 4 yıl önce bir gece kulübünde yaşadığı kazada 15 metre yükseklikten düşerek omuriliğini zedeleyen ve felç olan Thibault, yaklaşık 2 yılını hastanede geçirdi.

Fakat 2017 yılında Fransa’daki Grenoble Üniversitesi’nin Clinatec adlı laboratuvarı tarafından yürütülen dış iskelet deneylerine gönüllü oldu.Başlangıçta beynine yerleştirilen “okuyucu” parçaları kullanarak bilgisayar üzerinden oynanan bir oyunda bir karakteri ya da “avatar”ı kontrol etmeyi öğrendi, sonra kendisini yürütmeyi… En zoru da kollarını kullanmayı öğrenmek olmuş. Thibault, “Çok zordu çünkü bir çok kasın hareketini kontrol etmek gerekiyordu. Bu dış iskelet ile yaptığım en müthiş işti” diyor.

, Felçli Hasta Zihin Gücüyle Kollarını Hareket Ettirdi, BilgData

Dış iskelet neler yapabiliyor ?

Gelişkin bir robot diye de tanımlanabilecek 65 kilo ağırlığındaki dış iskelet hastaya bütün hareket kabiliyetini geri kazandırmıyor. Fakat benzer teknolojik yaklaşımlar arasında insanların düşünceleriyle bedenlerinin hareketini kontrol edebilmesi bakımından şu ana kadar sağlanan en büyük ilerleme. Thibault’un üzerindeki dış iskeletle düşme riskini en aza indirebilmek için tavana bağlı bir askıyla ayakta tutulması gerekiyor. Bu da dış iskeletin henüz laboratuvar dışında kullanılacak kadar gelişkin olmaması anlamına geliyor. BBC’ye konuşan Clinatec Laboratuvarı yetkilisi Profesör Alim-Louis Benabid, “Henüz kendi başına yürüme eylemine hayli uzağız” diyor ve ekliyor:

“Thibault düşmemek için gerekli hızlı ve gelişkin reflekslere sahip değil. Dünyada kimse bunu yapamıyor.”

Thibault’un bu deneyi gerçekleştirebilmek için dış iskeleti kullanarak kolunun üst kısmını hareket ettirmek ve bileklerini döndürmekte belli hedefleri tutturması gerekti. Profesör Benabid, Thibault’un bu konuda yüzde 71 oranında başarılı olduğunu söylüyor.

BilgData.com'un gelişmesi için makaleyi değerlendir.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir