Kendisi, bir filozof olmakla birlikte aynı zamanda, bilim adamı ve avukattır. Bu işlerin dışında devlet işleriyle de ilgilendiği için aynı zamanda bir devlet adamıdır. Fancis Bacon, 22 Ocak 1561 yılında doğmuştur. Babası, I. Elizabeth’in adalet bakan olan, Nicholas Bacon’dur. Babası Nikholas, yaşadığı dönemin başarılı ve ünlü bir isimdir. Fakat oğlu Francis yaptığı çalışmalar ile babasının ününü geride bırakmaktadır. Skolastik felsefeye karşıt çalışmalar yapmıştır. Skolastik felsefeyle çalıştığı yer ise, Trinnity College Cambridge’dir. Francis Bacon, 1576 yılında hukuk eğitimi almaya başladı. Oldukça başarılı ve çalışkan olan Bacon, Fransa’da bulunan İngiliz elçiliğinde çalışmak için iş teklifi aldı. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen Bacon bu teklifi kabul ederek, okulu bırakıp, Fransa’ya gitti. Felsefeye olan aşkı gün geçtikçe çoğalmaktaydı, bundan hiç vazgeçmedi. Babası Nikholas, 1579 yılında dünyaya gözlerini yumdu. Bunun üzerine İngiltere’ye geri gelen Francis Bacon, ellerinden hiç bir şey yoktu. Bunun için yapması gereken şeyin hukuk eğitimini bitirmek için tekrar başlamak olduğunu düşündü. Babasının ölümü ile alıştığı lüks yaşamı geride bırakan Francis, bu hayatını çok özlüyordu. Okulu bitirdikten sonra avukat olarak işe koyuldu. Fakat bu sadece eski lüks hayatı için yeterli olmadığı için siyasi hayatına da koyulmaya başladı. Bu çalışmalardan sonra başarılı olan Francis, 1584 yılında, parlamentoya girdi. Kraliyet Ailesine sadıktı. Francis Bacon’un yakın bir arkadaşı vardı. Bu arkadaşı, Essex Kontu’ydu. Essex kontu ile arkadaşlığı, Essex Kontu’nun I. Elizabeth’te olan düşmanlığı yüzünden bozuldu. Essex Kontu, I. Elizabeth’i devirmek için planlar yapmaktaydı ve Francis bunun bu fikrini değişmek için oldukça çok uğraşmıştır. Fakat ne kadar çabalasa da, Essex’in önüne geçememiştir. Essex Kontu, I. Elizabeth’te karşı bir suikast girişimde bulundu ve başarısız oldu, tutuklandı. Fakat yakın arkadaşı olduğu için Francis Bacon, yardımlarıyla arkadaşını kurtardı. Essex, inandığı şeyden vazgeçmeyerek tekrardan I. Elizabeth’e suikast girişiminde bulundu. Yine tutuklanan Essex, bu sefer suçlu bulunarak idam edildi. Fancis Bacon, yakın arkadaşı yüzünden oldukça düşman sahibi oldu fakat kraliyet ailesine olan sadakati sayesinde kimse tarafından suçlanamadı.

Kraliçeye olan bağlılığı sayesinde oldukça ilerleyen Francis, I. Elizabeth’in veliahttı I. James ile oldukça yükseklere çıkmıştır. İyi mevkilerde kendine görev verilmiştir. Başarıdan başarıya geçiyordu, yükselmeye, devlet için önemli unvanlardan biri olan Sir unvanını aldı. Daha sonrasında 1606 yılında, başsavcı olarak atandı. Başsavcılık görevinden sonrasında ise, 1618 yılında İngiltere başyargıcı olarak kademe atladı. Kariyer açısından, zirveye oturan Francis Bacon oldukça çalışkan olarak görevini yaptı. Fakat oldukça mevki çıkan ve yükseğe çıkan Bacon, artık gerileme dönemine geçmiştir. Francis Bacon, 1621 yılında rüşvet alıp- verme suçu ile suçlanıp, tutuklandı. Çıktığı mahkeme ve gösterilen deliller ile suçlu bulundu ve cezaevine atıldı. Hapis hayatı çok fazla sürmedi, kısa bir süre sonra çıktı. Ama kademe kademe yükseldiği siyasi hayatına geri dönmesi artık yasaktı. Bu nedenle artık çok sevdiği alana felsefeye kendini verdi. Francis Bacon, yazdığı kitaplar ile hala hatırlanmaktadır. Bu kitaplar, denemeler kitabı, Yeni Atlantis kitabı ve Yeni Organon kitabı olmak üzere, önemli eserlerdir. Hatta en önemli ve bilinen varsayımlarından biri olan, tümevarım yöntemidir. Francis Bacon, Aristoteles’in tümden gelim metoduna karşı bu metodu geliştirmiştir. Francis Bacon’a göre, doğru düşüncenin önünde, engeller, yanlış fikirler gibi unsurlar bulunmaktadır. Doğayı bilmek istiyorsak, ona yönelmemiz gerektiğini söyler.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh