Neptün Gezegeni 

Güneş’e uzaklık bakımından sekizinci sırada yer almakta olan Neptün gezegeni bu özelliği ile en uzak konumdaki gezegen olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere 2006 senesinde Plüton bir gezegen olmadığı sadece bir cüce gezegen olduğu ortaya çıkmıştı. O güne kadar Güneş’e en uzak gezegen Plüton kabul ediliyordu. Ancak Plüton’un cüce gezegen olması ile birlikte Güneş’e en uzak gezegen unvanını Neptün devralmış oldu. Gezegenin çapı yaklaşık Dünya’nın çapından 4 kat daha büyüktür. Masmavi bir görüntüye sahip olan bu gezegenin en önemli özelliği ise Güneş sisteminde kaydedilmiş olan en hızlı rüzgarlara ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Genel olarak bir gezegendeki rüzgar hızları atmosferdeki bulutların hızına bakılarak anlaşılabilir. Neptün’deki rüzgarların hızı saatte 1200 kilometreyi aşmaktadır. Bu rüzgarlar öylesine şiddetlidir ki gezegendeki büyük karanlık noktanın havaya uçmasına neden olmuştur. Bizim Dünyamızdakinden dokuz kat ve Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni olan Jüpiter’deki rüzgarlardan da yaklaşık olarak üç kat daha hızlı olan rüzgarların neden bu denli hızlı oldukları şu ana kadar bilim insanları tarafından tespit edilememiştir. 

Büyük Karanlık Nokta, Neptün’ün ilgi çekici özellikleri arasında yer almaktadır. Voyager 2 isimli uzay aracı ile ilk defa 1989 yılında keşfedilmiş olan bu karanlık nokta Neptün’ün güney kısmındaki atmosferde yer almaktaydı. O sırada saatte 2000 kilometreye yakın hızla yaşanmakta olan fırtına 5 sene boyunca sürmüştür. 1994 senesine gelindiğinde Büyük Karanlık Noktayı, ünlü Hubble Uzay Teleskobu ile incelemek isteyen bilim insanları orada olmadığını fark ettiler. Büyük Karanlık Nokta’nın kaybolmasında 5 sene boyunca sürmüş olan fırtınanın etkili olduğunu düşünülmektedir. 

blank
Neptün ve Uyduları

İsmini ilk olarak bir bilim insanı olan Jean Joseph Le Verrier’den almış olan gezegenin ismi sonrasında Neptün olarak değiştirilmiştir. İsmi ise bir Roma mitolojik deniz tanrısı olan Neptunus’tan almıştır. İlk olarak gözlem yolu ile 1846 yılında keşfedilmiştir. Ancak Neptün gezegenin ilk keşfi gözlem yolu ile olmamıştır. Matematiksel olarak yapılan hesaplamalar ile keşfedilmiş olan ilk ve tek gezegen olma unvanına sahiptir. Güneş’ten ve Dünya’dan uzak olmasından dolayı bugüne kadar onu ziyaret eden tek uzay aracı Voyager 2 olmuştur. Aynı sebeple Dünya’dan çok uzak olduğu için çıplak gözle görülmemektedir. 

blank

Güneş’ten uzak olmasından kaynaklı olarak da Güneş’in etrafından bir tur atması 165 yıl sürmektedir. Yani Neptün’deki 1 yıl bizim Dünyamızdaki 165 yıla eşittir. Neptün’deki bir gün ise toplamda 16 saat sürmektedir.  Manyetik alanı ise bizim gezegenimizden 27 kat daha büyük bir güce sahiptir. Neptün’ün böylesine mavi bir görüntüye sahip olmasının en büyük sebebi ise içerisinde bol miktarda Metan barındırıyor olmasıdır. Aynı zamanda şu ana kadar elde edilen bilgilere göre gezegenin altı halkası bulunmakta olup ömürleri ise oldukça kısadır. 

Dünya’ya uzak olması ve aynı zamanda da yaşama elverişli bir ortamı olmamasından dolayı bilim insanları tarafından pek fazla ilgi görmeyen bir gezegen olduğunu söylemek mümkündür. Şu ana kadar 13 uydusu keşfedilmiştir. Ancak henüz kesinleşmeyen bir uydusu olduğu daha düşünülmektedir. İlk olarak en büyük uydusu olan Triton keşfedilmiştir. Ancak kalan uyduların keşfedilmesi ise 20 . yüzyılı bulmuştur. Galieo Galilei, Neptün’ü gözlemlemiştir. Ancak bunun bir gezegen değil de bir yıldız olduğunu düşünmüştür. Bunun sebebi ise Galileo’nun gözlem yaptığı tarih ile alakalıdır. Çünkü o zaman aralığından gökyüzünde gezegenler genel olarak sabitmiş gibi görülmektedir. Jüpiter’e benzer şekilde bir gaz devi olan Neptün’e bir uzay aracı ile iniş yapmak mümkün değildir. O yüzden de katı bir yüzeyi yoktur.

Kategoriler: BilimUzay

Mert Deveçeker

Teknoloji Sever. Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir. Makine Mühendisi.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh