Nanoteknoloji konusunu incelemeden önce nanometre kelimesinin ne olduğunu tanımlayalım. Böylece nanoteknoloji kavramını daha net bir şekilde anlayabiliriz. 

Nanometre; metrenin milyarda bir miktarındaki uzunluğudur. Karşılaştırma yapmak gerekirse bir futbol topu ile dünyanın büyüklüğünü karşılaştırmamız nano boyutunun nasıl olduğunu anlamamıza yetecektir.

Nanoteknoloji; maddenin en küçük yapı birimlerinden atomlar ve molekülleri kontrol etmek, değiştirmek ve geliştirmek amacı ile kullanılmakta olan teknolojidir. Burada temel nokta atomlardır. Bilindiği üzere çevremizde gördüğümüz her şey hatta bizler bile atomlardan oluşmaktayız. Ancak atom yapısı bakımından farklılar olduğu için her cisim farklı bir şekilde görülmektedir. İşte bu mantıkla nanoteknoloji atom ekleyerek, çıkararak ya da değiştirerek yeni maddeler oluşturmaya amaçlamaktadır. Doğada yer almakta olan atom dizilimlerinin değiştirilmesi daha iyi bir şekilde anlaşılır ve uygulanırsa pek çok farklı şekilde maddenin oluşumuna olanak sağlanabilir.

Bu temel mantık ile birlikte nanoteknolojiye olan ilgi giderek artmıştır ve günümüzde bu alan ile ilgili olarak pek çok çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Kısaca durumu örnek vererek açıklamak gerekirse bir kömürün atomlarını değiştirerek onun bir elmasa dönüşmesini kolay bir şekilde sağlayabiliriz. 

Nanoteknoloji Kullanım Alanları

Günümüzde nanoteknolojinin kullanım alanı oldukça geniş kapsamlıdır. Giyim, teknoloji, bilgisayar, mühendislik, biyoloji, fizik, kimya gibi daha pek çok alanda nanoteknoloji kullanılmaktadır. Geleceğin de meslek alanlarından biri olarak görülmektedir. Her ne kadar şu an için gelişmekte olan teknolojiler sınıfında yer alsa da bilim dünyasında yaşanan hızlı gelişmeler ile gelecekte çok daha fazla karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Nanoteknoloji sayesinde artık eskimeyen, çok daha dayanıklı, paslanmayan malzemeler üretebilir hale geleceğiz. Üstelik zaman içinde artık kirlenmeyen ve hatta kendi kendini temizleyebilen kıyafetler üretilecektir. 

İlerleyen dönemlerde küresel ısınmanın da etkisi ile birlikte gelecekte Dünya’da su sıkıntıları yaşanacağına kesin gözü ile bakılıyor. Ancak bu noktada nanoteknoloji en önemli çözüm yollarından bir tanesi olabilir. Bu teknoloji sayesinde artık sular kendilerini yenileyebilir bir duruma getirilebilir. İnsanlığın geleceği açısında nanoteknoloji ve bu alanda yapılacak çalışmalar oldukça büyük bir önem arz ediyor.

Atomların sonsuz kere değiştirilebilmesi sermaye sahiplerini, paranın durumunu ve ticaret hayatını nasıl bir şekilde etkileyeceği ise büyük bir merak konusu. Nanoteknoloji sayesinde gelecekte doğada olan her şey artık taklit edilebilir hale gelecek. 

Nanoteknoloji, Gelecek Çağın Teknolojisi: Nanoteknoloji, BilgData
Nanoteknolojide kullanılan Nanotaşıyıcılar

Nanoteknolojinin Yararları

Çok daha düşük maliyetler ile yüksek kalite de daha hızlı üretimler yapılabilir. Kişilere çok daha sağlık dolu ve güvenli bir yaşam ortamı sunulabilir. Zaman kayıpları önlenebilir ve insanların yaşam kalitesi bu teknolojiler sayesinde çok daha fazla arttırılabilir. 

Türkiye ve Nanoteknoloji

Ülkemizde de nanoteknoloji konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı bünyesinde açılmış olan bir nanoteknolojisi atölyesi bulunmaktadır. Aynı zamanda TÜBİTAK da 2023 Vizyon Programı kapsamında nanateknoloji konusunda çalışmalar yapmak için bir yol haritası oluşturmuştur. 


Mert Deveçeker

Teknoloji Sever. Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir. Makine Mühendisi.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh