, Gelecekte Başarı Sağlayacak Beceriler, BilgData
in , ,

Gelecekte Başarı Sağlayacak Beceriler

Dünya Eğitim Geleceği Vakfı uzmanları geleceğin en başarılı insanlarının sahip olacağı ve başarılı olmak isteyen herkesin sahip olması gereken becerileri belirledi. Eğitim Geleceği Vakfı’na göre önümüzdeki 25-30 senede ve belki de daha ilerisinde bu becerilere sahip olmak sizi bunlara sahip olmayanlara göre birkaç adım öne geçebilecek. Elbette bu da, daha fazla para kazanmalarını, daha iyi standartlarda yaşamlarını ve daha yüksek yerlere gelmelerini sağlayacak. İşte o beceriler, hep beraber inceleyelim.

DUYGUSAL ZEKA

Duygusal zeka, insanlar olarak zeka türlerimizden birisidir. Bu tür zekası gelişmiş olanların empati yeteneği, karşısındakini daha iyi anlama yeteneği gelişmiş oluyor. Bu da insan ilişkilerinde, network oluşturmada ve mesleki ilerleyişinde büyük fayda sağlayabilir. Günümüzde bile duygusal zeka çok önemli bir yerde duruyor. Gelecekte networklerin daha fazla önem kazanmasıyla, duygusal zekanın da önemi artacak.

, Gelecekte Başarı Sağlayacak Beceriler, BilgData

DİJİTAL OKUR YAZARLIK

İyi derecede sosyal medya, akıllı telefon ve bilgisayar programları kullanabilme becerisidir. Dijital cihazları, yazılımları kolayca çözebilmemize ve öğrenebilmemize yardımcı olur. Günümüzde dijital dünya atık iş dünyasında her şey demektir. Para transferi, sunumlar, tablolar, network ağları tamamen dijital dünya üzerinden yapılmaktadır ki bunun 25-30 sene sonrasını tahmin edebilirsiniz.

YARATICILIK

Yaratıcı düşünen insanlar her alanda bir adım öndedir. Yaratıcı düşünen insanlar kimsenin çözüm bulamadığı problemler karşısında yaratıcı çözümleri üreterek kendilerini belli ederler ve her alanda yükselme şansları daha fazla olacaktır. Bu günümüzde de böyledir, geçmişte de böyleydi ve gelecekte promlerin daha fazla artmasıyla daha çok önem kazanacaktır.

DİL BİLME

Pek çok dil bilme, globalleşen dünyada sizi birkaç adım öne çıkaracaktır. Elbette tercüman yazılımları çıkıyor ancak kendi ana dilimiz gibi konuşabilirseniz bu size insanların daha yakın hissetmesine ve genel kültürünüzün artmasın sağlayacaktır.

, Gelecekte Başarı Sağlayacak Beceriler, BilgData

KENDİ KENDİNE ÖĞRENME

İnternet sayesinde insanlar olarak kendi kendimize programlardan yabancı dillere, yemek yapmadan gitar çalmaya, resim yapmadan inşaata kadar her alanda kendimizi eğitebiliyoruz ve öğrenebiliyoruz. Her iş için okullara ve kurslara gitme devri çoktan kapandı. Hatta internetteki pek çok kaliteli kaynak bile ücretsiz durumda. Böyle bir ortamda kendi kendine öğrenme yeteneği en yüksek olanlar gelecekte ve günümüzde birkaç adım öndedir.

Siz de eğer önümüzdeki 20-30 senede yüksek kazançlar elde etmek, hayatta ve kariyerinizde başarılı olmak istiyorsanız, bu yeteneklerinizi geliştirmeniz tavsiye ederiz. Zira bunlar sizi tüm rakiplerinizin önüne geçirecektir. Mutlaka İngilizceyi en iyi seviyede öğrenin, zamanını varsa bunun üstüne Almanca, Fransızca, Korece, Japonca, Rusça gibi popüler diller koyabilirsiniz. Bunlara ilaveten ara yüz tasarımı, programlama, müzik öğrenmek de iyi fikir olabilir.

BilgData.com'un gelişmesi için makaleyi değerlendir.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir