George Orwell – 1984

Kitap Yorumu

1984,  George Orwell tarafından 1948 yılında yazılan distopya roman türünün kült eserlerinden birisidir. George Orwell 1984 romanında Büyük Birader karakteriyle sosyalizmi sert bir şekilde eleştirmiş ve büyük yankı uyandırmıştır. 1984 distopya denildiğinde akla gelen ilk eserlerdendir. 1984’ün Michael Ford tarafından senaryolaştırılıp, yönetilen filmi ise 1984 yılında yayınlanmıştır. 

1984 Kitap Konusu

Yirmi birinci yüzyılın başlarında Dünya 3 büyük süper Devlet’e ayrılıyor. Bu üç Devlet birbiriyle sürekli bir savaş halinde,  ancak bu savaşı hiçbiri kazanamıyor. Olaylar Okyanusya’nın Londra şehrinde geçiyor. Okyanusya İngsos(İngiliz Sosyalizmi) Partisi ile yönetiliyor. Ve Parti’nin başında Büyük Birader bulunmaktadır.

Bu Devletler;

– Okyanusya

– Avrasya

– Doğu Asya

İnsanlar tele ekranlar tarafından 7/24 izleniyor ve takip ediliyor. Düşünce suçu diye bir suç var. Tek bir mimik değişikliği bile düşünce polisinin peşinize düşmesi demek. Parti tarafından yeni bir dil hazırlanıyor. Bu dilde kelime sayısı oldukça azaltılıyor. Bunun nedeni halkın daha az kelimeyle konuşmasının istenmesidir. Daha az kelime dağarcığı demek aynı zamanda daha dar düşünen insanlar demek.

Kitabın ana karakteri Winston, Doğruluk Bakanlığı’nda çalışıyor. Görevi geçmişte yayımlanan Times haberlerini değiştirmek. Okyanusyalıların savaş tutsakları dışında Avrasyalı ve Doğu Asyalı’ları görmesi Parti tarafından yasaklanmıştır. Ayrıca Okyanusya vatandaşları yabancı dil öğrenemez. Eğer diğer ülke insanlarıyla görüşürse onların da kendisi gibi olduğunu anlayacaktır ve Parti’nin halka söylediği yalanlar ortaya çıkacaktır.

Parti’nin 2 amacı; yeryüzünü tamamen ele geçirmek ve insanların bağımsız düşünme olanağını sonsuza kadar ortadan kaldırmaktır. Okyanusya’da yaşayan proleter kesimin evlerinde tele ekranlar yok İsterlerse bir dine inanmak ve ibadet serbest. Memurlar tele ekrandan gelen düdük sesiyle 7.15’te uyandırılıyor. Parti üyeleri kuponla giyim alıyor. Sabahları 35-40 yaş arasındakilere spor yaptırılıyor.

Toplum; İç Parti üyeleri, Dış Parti üyeleri ve proleterden oluşuyor. İç Parti üyeleri daha çok partinin yönetim kademesinde yer alan kişiler. Dış Parti üyeleri ise Winston gibi Bakanlıklar’da çalışan sıradan memurlar. Proleter kesim ise toplam nüfusun yüzde%85’ini oluşturan yoksul halktan meydana geliyor.

George Orwell 1984 D&R Linki

George Orwell 1984 İdefix Linki

İlginizi Çekebilir >  Bilim Kurgu Nedir? Bilim Kurgu Kitap Önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh