Gittikçe Tükenen ve Fark Etmediğimiz Şeyler
in ,

Gittikçe Tükenen ve Fark Etmediğimiz Şeyler

Su, petrol, kömür vesaire kaynakların giderek tükenmekte olduğunu hepimiz biliyoruz. Hatta bunlarla ilgili 100 senelik projeksiyonlarda, 100 sene sonra ne kadar kalacağını, kaç kişiye ve hangi ülkelere yeteceğini bile görebiliyoruz. Fakat, bunlar dışında, azaldığını hiç fark etmediğimiz bazı şeyler de var. İşte bunlar hakkında detaylar.

Yörünge Boşluğu

Dünya yörüngesinde çeşitli uydular, eski uydu parçaları, roket parçaları, uzay istasyonu atıkları gibi yaklaşık 500.000 civarı nesne olduğu tahmin ediliyor. Ve yörünge boşluğumuz giderek azalıyor. Peki bu ne anlama gelmekte?

Şuanda bu kadar fazla sayıda nesneyi temizleyecek hatta bunun %1’ini dahi tam anlamıyla temizleyecek teknoloji ve bütçeye sahip değiliz. Ve bu sayıya her gün yenileri ekleniyor. Yeni uydular fırlatıyoruz, uzay istasyonlarından atıklar salınıyor. Nesne sayısı arttıkça yörüngedeki nesneler arası boşluklar azalıyor. BU da nesnelerin birbirine çarpma veya uzaya gönderdiğimiz nesnelerin bunlara çarpma ihtimali artıyor. BU da internet, telefon ağı, uzay roketleri, uzay araçları gibi nesneleri tehlikeye düşüren başlıca etken. Birkaç uydunun bile birbirine çarparak devre dışı kalması demek, milyonlarca insanın telefon kullanamaması, internete erişememesi demek. Tabi bu bazen devlet kurumlarını da etkileyebilir. BU da felaketin boyutunu katlayarak artırır.

Bu sorun halk tarafından pek bilinmese yada umursanmasa bile bilim adamlarınca ciddiye alınıyor ve çözüm için yollar araştırılıyor. Fakat henüz yeterli bütçeyle karşılanabilecek teknoloji geliştirilmiş değil. Hatta uzaya ağ fırlatılması bile tasarlanıyor. Devasa bir ağ ile bu parçalar toplanabilir.

Kum

Gittikçe Tükenen ve Fark Etmediğimiz Şeyler

Sahiller ve çöller kum taneleriyle doluyken nasıl kumlar azalıyor diyebilirsiniz. Ama evet, maalesef kumlar da azalıyor. Zira kum, çakıl taşı gibi işe yarar bir nesne ve biz insanlar kendini yenilemesinden daha hızlı tüketiyoruz kumları. Çimento gibi inşaat malzemelerinin yapımında çok kullanılmakta. Bu da tüm dünyada kullanılmasına neden oluyor. Arabistan, Mısır, Fas, Yemen gibi ülkeler kumu ham olarak ihraç ediyor yada çimento vesaire üretimlerini kendileri yapıyorlar. Bu da tüm dünyada kuma olan ihtiyacı artırıyor ve kumları çok hızlı biçimde tüketiyoruz.

Kum kaybı, çöl yaşamı gibi hassas ekosistemleri tehdit ederken bu soruna halen küresel bir çözüm bulunabilmiş değil. Bu ülkelerin de genelde geri kalmış ve fakir ülkeler olması ve tek geçim kaynaklarının kum satışı olması sebebiyle bu ülkeler kum tüketimine son verecek gibi gözükmüyor.

Helyum

Gittikçe Tükenen ve Fark Etmediğimiz Şeyler

Hidrojenden sonra en uçucu gaz olan helyum, hidrojen gibi yakıcı özelliklere sahip olmadığı içn de özellikle uçan balonlarda kullanılmaktadır. Son araştırmalar göre, atmosferdeki helyum miktarı da azalmaktadır. Helyuma sadece uçan balon yada zeplinlerde değil, sanayide de ihtiyaç duyulmaktadır. BU da helyum miktarını azaltmaktadır. Ayrıca helyum tıp sektöründe de önemli işlev görüyor. MR cihazlarının soğutulmasında kullanılıyor. Tüm bu özellikleri helyuma olan ihtiyacı ve tüketimi artırmaya devam ediyor.

BilgData.com'un gelişmesi için makaleyi değerlendir.

Yazar Mert Deveçeker

Teknoloji Sever.
Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir.
Makine Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir