Göktaşı Nedir ?

Göktaşları,sonsuz evrenden yani uzay dediğimiz büyük boşluktan, milyonlarca yıl süzülerek gezegenlerin çekimsel kuvvetlerine kapıldıklarında yeryüzüne düşen uzay objeleridir. Dünya yüzeyine bir yılda yaklaşık olarak 1000 ila 3000 arasında göktaşı düşer. Bunların yarısı Dünya’nın kalkanı olan atmosferde eriyerek, parçalanarak ufak hale gelir ve tehlikeli olmaktan çıkar. Göktaşlarının halk arasında bilinen diğer adı ise, Meteor’dur. Fakat Meteorlar, Göktaşlarından farklı uzay objeleri olarak bilinirler.

Genellikle göktaşları siyah ve beyaz arasında bir renk çıkartarak yeryüzüne düşerler. Ayrıca arkalarında çıkan alev şeklinde ki kırmızı ve sarıya yakın renkte, atmosferin son katmanına girdiklerini gösterirler. Fakat alev rengine yakın renk, yaklaşık 2 saniye kadar çıkar ve ardından atmosferi geçerek toz bulutu şeklinde yeryüzüne dağılırlar. Hızları ise, objenin ağırlıklarına göre değişir. Genellikle 10 – 50km arasında bir hızla yeryüzüne düşerler.

blank

Meteor Nedir?

Göktaşları gibi uzaydan gezegenimiz Dünya’ya düşen, hızları genellikle 40 – 60km arasında değişen ‘’sesli ve renkli uzay objeleridir’’. Göktaşlarının herhangi bir sesi yoktur. Fakat meteorların üzerinde bulunan maddeler, daha doğrusu buzumsu yüzeyleri atmosfere girdiğinde eriyerek ve buharlaşarak yeryüzüne düşerken ıslık şeklinde, 3 ila 5 saniye arasında ses çıkartırlar. Halk arasında iki obje ne kadar birbirlerine benzetilse de birbirlerinden oldukça fazla ayırt edici özellikleri vardır.

Meteorlar atmosfere girdikleri andan itibaren fotoğraf sanatçılarının yapmış olduğu uzun pozlama gibi 4 ila 5 saniye boyunca farklı renkler olmak üzere arkasından kuşak gibi bir toz bulutu çıkarırlar. Bunun sebebi ise; milyonlarca yıl buz gibi uzay boşluğunda süzüldükleri için yüzeysel kısımları buzla kaplanmış şekilde atmosfere girdiklerinden, kendi madde yapısının ani tepkime ile atmosfer basıncı ile karşılaşmasından çıkan kuşaklara benzeyen bir toz bulutu kıvamında pelerini anımsatan objeye benzer. 

blank

Teleskop İle Göktaşı veya Meteor Gözlemi

Gezegen gözlemi veya derin uzay gözlemleri gibi sabit bir gök cismine bakamadığınızdan oldukça zahmetli olan bu gözlem, amatör ve orta dereceli gözlemciler için oldukça zor bir iştir. Çünkü sadece teleskop ile gözlemlenemeyecek kadar zordur ve illaki yanınızda geniş açılı gökyüzü dürbünü bulundurmanız gerekmektedir. Eğer gökyüzü terimlerini ve koordinatlarını bilmiyorsanız, göktaşı veya meteor gözlemi de yapmanız hayli bir zorlaşır. O yüzden gökyüzü haritasını ve dijital bilgisayar haritaları ile yardım almanız gerekir. Aksi taktirde çıplak göz ile de gözlem yapabilirsiniz.

Dünya’ya Düşen Meteorlar

Yeryüzüne düşen meteorlar oldukça ciddi çukurlara yani kraterlere yol açabilirler. Aşağıdaki fotoğrafta da görmüş olduğunuz üzere, Kanada’nın ünlü krater bölgesine düşen Meteor çukurlarını görüyorsunuz. Fotoğraf yaklaşık 7 senelik bir arşivlikten alınıp, internet ortamında paylaşılmış. Günümüzde ise Meteor düşme oranları hayli bir azalmış ve yakın çevrelerine motel şeklinde turistlerin ziyaret edebileceği ortamlar hazırlanmış.

Not: Dünya’da oluşan en büyük meteor kalıntısı; Meksika ülkesinin Chicxulub şehrine düşen, tam 170 kilometre çapı bulunan gök objesidir. Bu objenin 100 TNT patlayıcısına denk geldiği de Meteor uzmanları tarafından açıklanmıştır.


Mert Deveçeker

Teknoloji Sever. Yazar-Çizer-Okur-Öğrenir. Makine Mühendisi.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AdBlocker Tespit Edildi!

Reklam engelleyici kullanarak BilgData'nın gelişimini engellemiş olursunuz. Lütfen reklam engelleyicinizi kapatıp tekrar deneyin.

How to disable? Refresh